Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Futbol i Polsat Sport HD
są dostępne na Platformie Cyfrowego Polsatu oraz w wybranych telewizjach kablowych
Adres:
al. Stanów Zjednoczonych 53,
04 -028 Warszawa
email:
poczta@polsatsport.pl
20.02.2012
Rankingi ATP i WTA - Radwańska nadal na 6. miejscu; awans Kubota
Agnieszka Radwańska pozostała na najwyższym w karierze szóstym miejscu w rankingu WTA Tour - Łukasz Kubot awansował o 4 lokaty na liście ATP.

Radwańska nie wykorzystała szansy na wyprzedzenie Australijki Samanthy Stosur.
W klasyfikacji tenisistek prowadzi Białorusinka Wiktoria Azarenka.
W ubiegłym tygodniu Polka odpadła w drugiej rundzie turnieju w Dausze (pula nagród 2,168 mln dol.), gdzie Stosur dotarła do finału (obie przegrały z Azarenką). Gdyby Radwańska osięgnęła rundę więcej niż Australijka, wyprzedziłaby ją, bowiem traciła do niej tylko 100 punktów. Teraz ten dystans zwiększył się do 325 pkt.
Azarenka w tym sezonie nie znalazła jeszcze pogromczyni, wygrywając 17 meczów. Wyprzedza w rankingu Rosjankę Marię Szarapową i Czeszkę Petrę Kvitovą.
Taka sama kolejność jest na czele klasyfikacji "Race to Championships", która wyłoni osiem uczestniczek kończącego sezon turnieju masters - WTA Championships w Stambule. W niej Radwańska awansowała z siódmej na piątą pozycję.
W tym tygodniu krakowianka wystąpi w imprezie WTA Tour na twardych kortach w Dubaju (z pulą nagród 2 mln dol.), jako rozstawiona z numerem piątym. W pierwszej rundzie miała zmierzyć się z Niemką polskiego pochodzenia Sabine Lisicki, ale jej rywalką będzie kwalifikantka, którą będzie Kanadyjka - też polskiego pochodzenia - Aleksandra Wozniak.
Będzie to ich trzeci pojedynek. Dwa poprzednie, w Indian Wells i Stuttgarcie (oba w 2009 roku), wygrała Radwańska, nie tracąc nawet seta. Obecnie krakowianka zajmuje szóste miejsce w rankingu WTA, a Wozniak - 80.
Tenisistka z Montrealu przebiła się do imprezy z kwalifikacji. W decydującym meczu wygrała z wyżej notowaną Słowenką Poloną Hercog 6:7 (8-10), 7:6 (7-4), 6:3.
Ta rywalka Radwańskiej to skutek wycofania się Czeszki Petry Kvitovej.
Radwańska zajmuje obecnie szóstą pozycję w rankingu WTA Tour, a Lisicki jest 14. w świecie. Po korekcie drabinki spowodowanej chorobą rozstawionej z numerem drugim Kvitovej (infekcja górnych dróg oddechowych) mogą trafić na siebie dopiero w ćwierćfinale.
Niemce przypisano "dziewiątkę" i przesunięto w miejsce zajmowane przez Kvitovą, co oznacza, że w pierwszej rundzie ma wolny los i grę rozpocznie od razu od 1/8 finału. Polka w razie wygranej zmierzy się później z Shahar Peer z Izraela.
Podobnie jak Kvitova, w poniedziałek, o wycofaniu się z turnieju poinformowały organizatorów Chinka Na Li i Rosjanka Wiera Zwonariewa, obie z powodu kontuzji.
Łukasz Kubot awansował o cztery lokaty i jest 54. w rankingu ATP World Tour. W klasyfikacji tej prowadzi niezmiennie od 4 lipca ubiegłego roku Serb Novak Djokovic. Tenisista z Belgradu wyprzedza Hiszpana Rafaela Nadala i Szwajcara Rogera Federera.
Czwarty jest Szkot Andy Murray.
Djokovic jest też liderem rankingu ATP "Race to London", który obejmuje tylko tegoroczne wyniki i wyłoni ośmiu uczestników kończącego sezon turnieju masters - ATP World Tour Finals w londyńskiej O2 Arena. Za Serbem znajdują się kolejno: Nadal, Federer i Murray.
Kubot awansował ze 110. na 69. lokatę po tym, jak w ubiegłym tygodniu dotarł do 1/8 finału halowego turnieju ATP na twardych kortach w Rotterdamie (z pulą nagród 1 207 500 euro) - zwyciężył Roger Federer (na zdj.).
Kubot może poprawić swoją lokatę w tym tygodniu - w pierwszej rundzie turnieju ATP Tour rangi 500 na twardych kortach w Memphis (z pulą nagród 1,155 mln dol.) zmierzy się z amerykańskim kwalifikantem Jessem Levine'em. Polski tenisista zagra też w deblu z Rosjaninem Aleksem Bogomołowem juniorem.
Kubot jest sklasyfikowany na 54. miejscu w rankingu ATP World Tour, a jego rywal jest obecnie 154. na świecie. Spotkali się już raz na twardej nawierzchni w Delray Beach, a lepszy okazał się wówczas Amerykanin, wygrywając 6:3, 6:2.
W razie wygranej w pierwszym meczu, w drugiej rundzie tenisista z Lubina trafi na Niemca Philippa Petzschnera lub rozstawionego z numerem szóstym Francuza Juliena Benneteau.
Natomiast polsko-rosyjski duet na otwarcie wylosował Amerykanów Scotta Lipsky'ego i Rajeeva Rama.
Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, po porażce w 1. rundzie turnieju w Rotterdamie, spadli na dziewiątą lokatę wśród najlepszych par w ATP "Doubles Race to London". Polscy tenisiści zajmują nadal ex aequo 12. miejsce w indywidualnym rankingu deblistów.
"Doubles Race to London" wyłoni osiem najlepszych par, uczestników kończącego sezon turnieju masters - ATP World Tour Finals, który w dniach 5-12 listopada zostanie rozegrany w Londynie.
Prowadzą w nim triumfatorzy wielkoszlemowego Australian Open Leander Paes z Indii i Czech Radek Stepanek, którzy zgromadzili dotychczas 2045 punktów. Wyprzedzają amerykańskich bliźniaków Boba i Mike'a Bryanów - 1450 pkt.
Na szóste miejsce awansowali triumfatorzy z Rotterdamu Francuz Michael Llodra i Serb Nenad Zimonjic - 7690 pkt, czym zepchnęli zawodników Siemens AGD Tennis Team Polska na dziewiąta lokatę - 360.
Natomiast w indywidualnym rankingu ATP "Doubles Ranking" Fyrstenberg i Matkowski mają po 4195 pkt. Prowadzą w nim ex aequo bracia Bryanowie - 9120. Natomiast Łukasz Kubot, który w tym sezonie nie ma stałego partnera, zajmuje 64. miejsce - 810.


Wimbledon