„Schumi”  zawsze kochał wyzwania. Cała jego kariera sportowa związana była z poszukiwaniem granic tego co możliwe w samochodzie. Trzeba powiedzieć, że robił to w sposób wyjątkowy. Siedem tytułów mistrza Świata w Formule 1. Poprawiony każdy ważny rekord w tej dyscyplinie. Mnóstwo kibiców i jeszcze więcej tych, którzy dzięki nim wybrali ścieżkę kierowcy wyścigowego.
  
Jak na ironię najbardziej utytułowany kierowca F1 w historii tego sportu nigdy nie miał poważnego wypadku na torze. Tylko raz, w 1999 roku na torze Silverstone, złamał nogę. Powodem incydentu okazała się awaria hamulców.

Tymczasem po odejściu z czynnego uprawiania sportu szczęście nie zawsze było z nim. W 2009 roku uległ wypadkowi na motocyklu. Teraz spotkał go kolejny dramat, tym razem na nartach.
 
Schumacher jak wielu jemu podobnych ludzi, żyje dzięki adrenalinie. Kierowcy Formuły 1 nie lubią spokojnego życia. Kiedyś Niki Lauda, stwierdził, że nienawidzi jazdy samochodem po cywilnych drogach. Prędkości i ograniczenia są dla niego irytujące i dlatego woli latać.

Kiedyś mocno zdenerwowany policjant, zapytał pirata drogowego „czy Pan myśli, że jest Nigelem Mansellem?” Tak się akurat złożyło, że kierowcą był właśnie Mansell.  Obecne gwiazdy kierownicy również kochają dreszczyk emocji. Jenson Button w wolnych chwilach poświęca całą swoją energię triatlonom. Jednak balansowanie na granicy ma swoją cenę. Mark Webber w 2010 roku doznał licznych kontuzji podczas ekstremalnej jazdy rowerem na Tasmanii.  W Polsce jakże znajome i przykre są wspomnienia z rajdowego wypadku  Roberta Kubicy. 

Schumacher jest bardzo dobrym narciarzem,  ale czasami to nie ma znaczenia. Teraz pozostaje czekać i wierzyć, że to co teraz wygląda tak dramatycznie, niebawem będzie tylko przykrym wspomnieniem.

"Jeśli ktoś wie, jak zebrać całą wewnętrzną siłę i determinację, to nie mam wątpliwości. Pierwszym człowiekiem o którym myślę, że jest do tego zdolny to Michael Schumacher ". Słowa kolegi w toru Davida Coultharda są chyba najlepszą wizytówką jakim człowiekiem jest Schumacher. Oby i tym razem cechy, z których zawsze słynął, pomogą mu w walce o zdrowie.