KOMENTARZE
Jak trafiłeś w sznurek, to mózg się trząsł
Piłka nożna przeszła wielką ewolucję. Teraz to są wspaniałe spektakle, rozgrywane na pięknych stadionach. Są wielkie pieniądze i to wymusiło również rozwój technologiczny.

Ja grywałem jeszcze piłką sznurowaną. To było straszne, bo jeśli nie trafiło się dobrze czołem i dostało sznurówką, to można było dostać lekkiego wstrząsu mózgu. Kilka razy poczułem, jak przeszło przeze mnie 230 volt. Kiedy się grało w deszczu, efekt był jeszcze mocniejszy, bo ta piłka nasiąkała.

 

Pierwszą "nowoczesną" piłką w Polsce była tzw. "węgierka", która miała wentyl. Wracając jednak do przepisów, kiedyś piłka miała określony przedział, jeśli chodzi o wagę i wielkość. To było szeroko wykorzystywane w taktyce drużyn. Zespoły południowe grały piłkami lżejszymi. W lidze angielskiej z kolei, używano cięższych. Kiedy taka piłka nasiąkła (a Anglicy często grali na błocie), stawała się niesamowicie ciężka. To było straszne dla bramkarzy. Widziałem, jak pokazano kiedyś palce Gordona Banksa - chyba miał wszystkie połamane.

 

Takimi piłkami trenowaliśmy przed występem na Wembley. Każdy przed meczem starał się kupić takie specyficzne piłki, żeby podczas treningów się do nich przyzwyczaić.

 

Potem przyszła zmiana w taktyce: więcej obrońców, czyli w efekcie mniej bramek. Zaczęto więc pracować nad piłkami, żeby utrudnić bramkarzom interwencje. Są kolorowe, wzorzyste, co utrudnia postrzeganie. Ponadto, tak są skonstruowane, żeby utrudnić obronę. Czasami wygląda to tak, jakby bramkarzom brakowało techniki. Nawet najlepszym zawodnikom piłka wypada z rąk i staje się łupem przeciwnika.

 

Dzisiejsze piłki są wodoodporne, nie nasiąkają. Na pewno wielu z naszych Czytelników grało w piłkę i wiedzą, że dzisiejsze piłki lecą tak, jak kiedyś piłki ze spuszczonym powietrzem. W locie nabierają dziwnej trajektorii.

 

Było też tak, że liczba piłek do meczu była ograniczona. Sędziowie wybierali 2-3 spośród przyniesionych przez gospodarzy i nie wolno było grać innymi. Teraz piłek wokół boiska jest całe multum i nikomu to nie przeszkadza. Dzięki temu piłka nożna jest szybsza i za opóźnianie gry dostaje się żółtą kartkę.

 

Trenerzy starają się znaleźć na to odpowiedź i każą swoim zawodnikom blokować strzały, co stało się elementem wyszkolenia piłkarzy. Theodoros Zagorakis podczas mistrzostw Europy w 2004 roku miał około 160 zablokowanych strzałów. W niedawnym meczu Sunderland - Chelsea widać to było doskonale. Gospodarze zaparkowali przed polem karnym "autobus" i drużyna Jose Mourinho nie umiała sobie z tym poradzić. Sunderland pokazał, że atak pozycyjny Chelsea jeszcze nie jest tak dobry jak szybki atak.

 

Ewolucję przeszły także stadiony. Dachy i wielkie trybuny utrudniają dostęp światła. Na niektórych buduje się wysuwane płyty, ale np. na Wembley tego nie ma i trzeba było zamontować lampy jak w solarium.

 

Całe szczęście rozmiary boisk są ustalone sztywno. Pamiętam, że na Szombierkach Bytom boisko było tak małe i blisko trybun, że przeciwnika można było złapać parasolem. Zmieniły się słupki - z kwadratowych na okrągłe. Sędziowie uważnie też sprawdzają siatki. Pamiętam, jak w meczu ligi greckiej bramka wpadła przez dziurawą siatkę.

 

Dziwne rzeczy działy się z boiskami: bywały zmniejszane i powiększane pola karne, murawa polewana tak, że robiło się błoto. Pamiętam, jak na Legii graliśmy mecz w pucharach z TSV. Było 12 stopni mrozu i goście z Monachium przyjechali z wymiennymi korkami w butach. Radzili sobie dużo lepiej niż my i przegraliśmy 0:4.

 

W Legii mieliśmy dwie pary butów na sezon, robione przez szewca z Partizana Belgrad. Potem przyszła rewolucja spowodowana wymiennymi korkami. Zmieniły się koszulki, nie nasiąkają potem. Podczas mistrzostw świata w Argentynie nasze stroje po meczu ważyły po 3 kilo.

 

Te zmiany nie biorą się z niczego. To wszystko jest spowodowane tym, że w futbolu pojawiły się wielkie pieniądze i widowisko musi być na najwyższym poziomie a o to dbają również media które zarabiają i krocie i stawiają swoje warunki.

pobierz aplikację pobierz aplikację
Polsat Sport
Najnowsze wiadomości sportowe z kraju i ze świata!
zamknij