KOMENTARZE
Kostyra: Radwańska i Szpilka a sprawa polska
Będzie trochę o tenisie i boksie, konkretnie o Agnieszce Radwańskiej i Arturze Szpilce. Łączy ich to, że po wielu latach obydwoje zmienili trenerów, z polskich – na amerykańskich. Isia – ćwiczy teraz z Martiną Navratilovą, Artur – leci w niedzielę do USA z Piotrem (Wernerem), żeby zacząć treningi z Ronnie Shieldsem.

Radwańskiej na razie ta zmiana nie wychodzi na dobre, w Indian Wells przegrała z Watson, którą wcześniej lała jak chciała. Problem jest taki, że Isia jeszcze nie opanowała agresywnego stylu gry, który wpaja jej Navratilova, a trochę została oduczona starego, który przynosił jej sukces. W efekcie, od kiedy zajęła się nią Navratilova, przeżywa głęboki kryzys. Te miesiące „transformacji” są dla niej bardzo trudne.

„Szpila” znajdzie się na pewno w podobnej sytuacji. Też te najbliższe miesiące „transformacji” będą dla niego bardzo trudne. Mam nadzieję, że Ronnie Shields zdecyduje się raczej na ewolucję niż rewolucję. Ale na pewno będzie go uczył nowych elementów, których Artur na bank nie opanuje jeszcze na 24 kwietnia, gdy ma wystąpić w Chicago. Dlatego trzeba mu będzie wybrać na tę galę mniej wymagającego rywala, jakąś puszkę soku pomidorowego do obicia (Nagy Aguillera?). Nie ma co się przejmować hejterami, którzy będą narzekać, że Szpilka się cofa, powinien walczyć z silniejszym rywalem. Na nich przyjdzie czas później.

Uważam, że Artur dobrze zrobił ryzykując, zmieniając trenera, trzymam kciuki żeby mu się udało. Ale czy mu się uda? Jeśli Shields zdecyduje się na rewolucję (jak Navratilova z Radwańską), może być klops. Jeśli na ewolucję – szansa na sukces będzie większa. Na pewno wskazana będzie cierpliwość. Kowaliowa czy Gołowkina nikt w USA nie przestawia na inny styl boksu. Są wielcy, bo walczą tak jak przyjechali do USA, jak się nauczyli przed wyjazdem za Wielką Wodę. Szpilka nie jest oczywiście jeszcze tak ukształtowany jak oni, nie ma takiego talentu, bardziej można go kształtować.

Piotrek Woźniacki, z którym rozmawiałem w ubiegłym tygodniu, zwrócił mi uwagę, że wokół Radwańskiej jest teraz właściwie troje trenerów (Navratilova, Wiktorowski i Celt). I to jest mały kłopot. Ze "Szpilą" w USA będzie tylko Ronnie Shields i tu już jeden kłopot z głowy. Ale wiele kłopotów jeszcze zostanie.

pobierz aplikację pobierz aplikację
Polsat Sport
Najnowsze wiadomości sportowe z kraju i ze świata!
zamknij