Juventus nie wierzył, że następcą Gianluigiego Buffona będzie Neto. Brazylijczyk spędził w Turynie dwa lata i za 6 milionów euro został sprzedany do Valencii. 28-letni golkiper przez dwa sezony wystąpił w 22 meczach „bianco-nerich” (w pierwszym sezonie w 8 spotkaniach – w tym 5 Coppa Italia - łącznie z finałem; w kolejnym zaliczył 14 meczów – 1 w Champions League, 8 w Serie A i znowu 5 w Coppa Italia - łącznie z finałem).

Neto jest dobry, naprawdę dobry – stąd zaufanie w Pucharze Włoch. Już we Florencji został następcą Artura Boruca. Zagrał w swoim pierwszym włoskim klubie 101 spotkań (75 w Serie A). Jednak Juventus w roli następcy Buffona potrzebuje bramkarza, który będzie wybitny. Szczęsny jest na najlepszej drodze, aby stać się bramkarzem wybitnym. W reprezentacji na razie do końca nie przekonał, ale miewał spektakularne występy, jak mecze z Niemcami (i ten w Gdańsku w 2011 roku i ten w Warszawie jesienią 2014 roku). Dla Juventusu potwierdzeniem wartości Wojtka była przygoda z Romą.

Kto wie, czy ciepłego słowa o Szczęsny nie szepnął ówczesnemu dyrektorowi sportowemu Romy, Walterowi Sabatiniemu sam prezes PZPN Zbigniew Boniek. Szczęsny w Wiecznym Mieście - w dwóch sezonach - zebrał kapitał 72 meczów w Serie A (22 – jak to mówią bramkarze - „na zero”!). W pierwszym sezonie posmakował również 8 meczów Champions League. W drugim sezonie Roma – z trzeciego miejsca w Serie A – nie zdołała się zakwalifikować do Ligi Mistrzów. W play-off poległa z FC Porto. Polak nie zagrał dobrego spotkania rewanżowego, ale to był praktycznie jedyny mecz w barwach Romy, gdy był mocno krytykowany. W Lidze Europy Luciano Spaletti korzystał co prawda z Brazylijczyka Alissona, ale w Serie A bronił Polak, przyczyniając się do wicemistrzostwa. Teraz z tytułem wicemistrza Włoch Szczęsny wędruje do mistrz Włoch - 6-krotnego z rzędu! Idzie na „Vice Buffona”, jak pisze „La Gazzetta dello Sport”. Jednak docelowo zostanie następcą legendarnego bramkarza, który w styczniu 2018 roku będzie świętował 40. urodzony.

Juventus za rezerwowego bramkarza nie zapłaciłby aż kilkunastu milionów euro (ostateczna cena transakcji na linii Londyn – Turyn to 12 milionów euro plus 3 miliony euro w bonusach).  Juve w osobie Wojtka sprowadził tak naprawdę następcę Gigiego. Świadczy o tym również gaża Polaka – 4,5 milina euro. Szczęsny w sezonie 2017/2018 będzie najlepiej opłacanym rezerwowym bramkarzem świata! Mówi się, że Szczęsny w Romie zarabiał 3 miliony euro za sezon (niektóre źródła podawały, że nawet 4 miliony!). W Turynie jeszcze dostał podwyżkę! I kontrakt na cztery lata.


Juventus rozważał – jako następcę Buffona – Gianluigiego Donnarummę. 18-latek podpisał jednak nowy kontrakt z Milanem, gdzie otrzymał 6 milionów euro za sezon!