El. ME: Anglia pewna awansu. Hiszpania liderem

Po 7. kolejce eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy rywalizująca w grupie E Anglia jest jedynym zespołem z zagwarantowanym awansem do turnieju głównego. Pozycję lidera grupy C objęła broniąca tytułu Hiszpania, która pokonała prowadzącą dotychczas Słowację 2:0.

Anglicy rozgromili w grupie E na wyjeździe San Marino 6:0, a jedną z bramek zdobył Wayne Rooney. Był to jego 49. gol dla drużyny narodowej. Jej kapitan zrównał się w klasyfikacji wszech czasów z legendarnym Bobbym Charltonem. Obaj potrzebowali na to 106 występów.

To dla mnie bardzo ważna chwila. Od kiedy gram w Manchesterze United, Bobby udziela mi rad po meczach. Jestem pewien, że sam będzie się cieszył najbardziej, jeśli pobiję jego rekord - powiedział Rooney, którego w 57. minucie sobotniego meczu zmienił Harry Kane. Ekipa "Trzech Lwów" ma po komplecie zwycięstw 21 punktów i wyprzedza o sześć Szwajcarię i o 12 Słowenię. W bezpośrednim spotkaniu między tymi rywalami w Bazylei gospodarze wygrali 3:2, choć do 80. minuty przegrywali 0:2.

W trzecim meczu tej grupy Estonia pokonała w Tallinnie Litwę 1:0, a zwycięską bramkę zdobył piłkarz Jagiellonii Białystok Konstantin Vassiljev. Gospodarze mają 10 punktów, wyprzedzili Słowenię i wciąż mogą myśleć o zajęciu miejsca dającego awans lub prawo gry w barażach.

Status jedynej obok Anglii drużyny z kompletem zwycięstw w eliminacjach straciła Słowacja. W meczu grupy C uległa w Oviedo broniącej tytułu Hiszpanii 0:2 i nie jest już liderem tabeli. Obie ekipy mają po 18 punktów, ale "La Roja" ma lepszy bilans bezpośrednich spotkań (1:2 i 2:0).

To była pierwsza porażka Słowaków od 26 maja ubiegłego roku, kiedy w towarzyskim meczu ulegli Rosji 0:1. Natomiast po raz pierwszy od 15 października 2013 stracili w jednym spotkaniu więcej niż jedną bramkę.

Ani Hiszpania, ani Słowacja nie mogą być jeszcze pewne awansu. Muszą oglądać się na Ukrainę, która gładko wygrała we Lwowie z Białorusią 3:1. Podopieczni selekcjonera Michajło Fomenko mają 15 punktów i wszystko w swoich rękach, ponieważ czekają ich jeszcze spotkania zarówno ze Słowacją na wyjeździe, jak i z Hiszpanią w Kijowie.

Do niespodzianki doszło w Luksemburgu, gdzie gospodarze odnieśli pierwsze w tych eliminacjach zwycięstwo - nad Macedonią 1:0 - i wyprzedzili tego rywala w tabeli o jeden punkt. Mają już cztery, tyle samo co Białoruś. Decydująca bramka padła w drugiej doliczonej minucie meczu.

Bliska zapewnienia sobie awansu z grupy G jest Austria, która potrzebuje jeszcze tylko jednego punktu w trzech meczach. W sobotę pokonała w Wiedniu Mołdawię 1:0 i ma 19 pkt. Druga jest Szwecja z 12, która przegrała w Moskwie z prowadzoną po raz pierwszy przez Leonida Słuckiego Rosją 0:1. Na domiar złego kontuzji doznał kapitan "Trzech Koron" Zlatan Ibrahimovic, którego prawdopodobnie zabraknie we wtorkowym meczu z liderem w Sztokholmie. - Coś mnie ścisnęło w żebrach, gdy wyskakiwałem do główki. Nie mogłem grać dalej, nie było na to szans - powiedział dziennikarzom gwiazdor Paris Saint Germain, który został zmieniony w przerwie.

Trzecią pozycję w tej grupie zajmuje Rosja - 11 pkt. W walce liczy się także Czarnogóra, która po zwycięstwie nad Liechtensteinem 2:0 ma osiem. Wszystkie zespoły, które rywalizowały w sobotę, ósmą kolejkę spotkań rozegrają we wtorek.

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

18:08

['0]

Witamy w relacji NA ŻYWO z sobotnich spotkań eliminacji Euro 2016.

18:09

['0]

Najpierw przyjrzymy się meczom rozgrywanych o godzinie 18:00.

Luksemburg - Macedonia(Luksemburg, 18.00)
Ukraina - Białoruś    (Lwów, 18.00)
Estonia - Litwa       (Tallinn, 18.00)
San Marino - Anglia   (Serravalle, 18.00)
Rosja - Szwecja       (Moskwa, 18.00)

18:11

['0]

Szczegółowo będziemy śledzić, co dzieje się na boiskach w Moskwie, gdzie Rosjanie podejmują Szwedów. Wnikliwi przyjrzymy się wydarzeniom na boisku w Serravalle - San Marino gra z Anglikami.

18:17

['0]

12' San Marino - Anglia 0:1

Rzut karny dla Anglików! Rooney zamienił jedenastkę na gola i stał się najskuteczniejszym strzelcem w historii reprezentacji Anglii. Gwiazdaor Manchesteru United ma na koncie 49 goli na koncie i zrównał się z Bobbym Chartlonem.

18:18

['0]

Ukraina - Białoruś 1:0

Gola dla Ukraińców zdobył kolega klubowy Łukasza Teodorczyka, Artem Kravets.

18:19

['0]

18' Rosja - Szwecja 0:0

Rosjanie cały czas w natarciu. Szwecja momentami rozpaczliwie się broni.

18:29

['0]

27' Rosja - Szwecja 0:0

Gospodarze nie zwalniają tempa. Robią wszystko, żeby napocząć rywala, ale Szwecja na razie się broni. Pytanie jak długo?

18:33

['0]

30' San Marino - Anglia 0:2

Anglicy podwyższyli prowadzenie. Samobójcze trafienie zaliczył Cristian Brolli po dośrodkowaniu Luka Shawa.

18:37

['0]

30' Ukraina - Białoruś 2:0

Andrij Jarmołenko podwyższył prowadzenie Ukraińców. Niespełna 26-letni zawodnik jest najjaśniejszym punktem swojej reprezentacji.

18:40

['0]

38' Rosja - Szwecja 1:0

W końcu stało się to, co już dawno wisiało w powietrzu. Rosjanie objęli prowadzenie po golu Artioma Dziuby. Gospodarze w pełni zasłużenie zdobyli bramkę.

18:43

['0]

40' Ukraina - Białoruś 3:0

Jewhen Konoplanka zamienił rzut karny na gola. Zawodnik Sevilli pewnym strzałem pokonał ze stałego fragmentu gry białoruskiego bramkarza.

18:49

['0]

Skandal w San Marino! Karny dla Anglii za... rękę Anglika

Sprawdźcie w jakich okolicznościach cypryjski sędzia podyktował rzut karny dla Anglików. Zobaczcie, skandaliczną decyzję arbitra w meczu San Marino - Anglia.

['0]

Rozpoczęły się drugie odsłony spotkań. W Moskwie po przerwie na boisko nie wyszedł Zlatan Ibrahimović. Erik Hamren zaskoczył wszystkich wpuszczając w miejsce kapitana szwedzkiej kadry Olę Toivonena.

19:06

['0]

47' San Marino - Anglia 0:3

Trzeciego gola dla gości zdobył Ross Barkley.

19:25

['0]

62' Ukraina - Białoruś 3:1

Bramkę dla Białorusinów zdobył Sergej Kornilenko z rzutu karnego.

19:28

['0]

68' San Marino - Anglia 0:4

Kolejny gola dla Anglików. Na listę strzelców wpisał się piłkarz Arsenalu Theo Walcott.

19:35

['0]

71' Estonia - Litwa 1:0

Gola dla Estończyków strzelił piłkarz Jagiellonii Białystok Konstantin Wasiljew.

19:38

['0]

78' San Marino - Anglia 0:6

Anglicy zdobyli dwie kolejne bramki. Najpierw na listę strzelców wpisał się Harry Kane, a szóstego gola dorzucił Theo Walcott.

19:43

['0]

80' Rosja - Szwecja 0:0

W stolicy Rosji bez zmian. Inicjatywa należy do gospodarzy, którzy wciąż atakują. Szwedzi bronią się całym zespołem. Goście wybili nawet piłkę z linii bramkowej.

19:56

['0]

Luksemburg - Macedonia 1:0

Niewykorzystane sytuacje się mszczą! Macedończyk Besart Abdurahimi nie potrafił zamienić rzutu karnego na gola. Za to w drugiej minucie doliczonego czasu gry Sebastien Thill pogrążył Macedończyków.

20:02

['0]

Końcowe wyniki spotkań rozpoczętych o godzinie 18:00:

Ukraina - Białoruś 3:1 (3:0)
Bramki: Artem Krawec (7'), Andrij Jarmolenko (30'), Jewhen Konoplianka (40'-karny) - Siergiej Kornilenko (62'-karny)

Rosja - Szwecja 1:0 (1:0)
Bramka: Artem Dziuba (38')

Estonia - Litwa 1:0 (0:0)
Bramka: Konstantin Vassiljev (71')

San Marino - Anglia 0:6 (0:2)
Bramki: Wayne Rooney (13'-karny), Cristian Brolli (30'-samob.), Ross Barkley (46'), Theo Walcott (68', 78'), Harry Kane (77')

Luksemburg - Macedonia 1:0 (0:0)
Bramka: Sebastien Thill (90'+2)

20:45

['0]

1' Rozpoczęły się kolejne cztery sobotnie spotkania.

['0]

4' Hiszpania - Słowacja 0:0

Fatalna pomyłka Sergio Ramosa, ale Roberta Mak nie potrafił zamienić sytuacji sam na sam z Ikerem Casillasem na gola.

20:52

['0]

5' Hiszpania - Słowacja 1:0

Błyskawiczna odpowiedź Hiszpanów. Kapitalną akcję przy golu Jordiego Alby zaliczył Cesc Fabregas.

21:02

['0]

15' Hiszpania - Słowacja 1:0

Pierwszy kwadrans gry za nami. Oglądamy dobre widowisko w Oviedo. Słowacy ewidentnie są podrażnieni golem Alby. Nasi południowi sąsiedzi dążą do wyrównania.

21:09

['0]

22' Hiszpania - Słowacja 1:0

Gospodarze starannie budują akcje od tyłu. Hiszpanie z każdą akcją się rozkręcają.

21:11

['0]

27' W innych meczach wciąż bezbramkowo.

Austria - Mołdawia 0:0

Czarnogóra - Lichtenstein 0:0

Szwajcaria - Słowenia 0:0

21:16

['0]

30' Hiszpania - Słowacja 2:0

Andres Iniesta podwyższył wynik uderzeniem z rzutu karnego. Faulowany w szesnastce gości przez słowackiego bramkarz był Diego Costa.

21:26

['0]

37' Czarnogóra - Lichtenstein 1:0

Wynik w Podgoricy otworzył Fatos Beqiraj. Czarnogórcy na prowadzeniu.

21:35

['0]

45+1 Szwajcaria - Słowenia 0:1

Milivoje Novakovic dał gościom prowadzenie.

48\' Szwajcaria - Słowenia 0:2

Strzelcem drugiego gola dla Słoweń Bostjan Cesar.

21:57

['0]

53' Austria - Macedonia 1:0

Trafienie dla Austriaków! Gola dla gospodarzy strzelił Junuzović.

22:01

['0]

56' Czarnogóra - Liechtenstein 2:0

Drugą bramkę dla Czarnogórców zdobył piłkarz Interu Mediolan Stevan Jovetić.

22:24

['0]

Dziesięć minut do końca, a tak wyglądają wyniki czterech ostatnich sobotnich spotkań:

Czarnogóra - Lichtenstein 2:0

Austria - Mołdawia 1:0

Szwajcaria - Słowenia 0:2

22:26

['0]

81' Szwajcaria - Słowenia 1:2

Gola kontaktowego dla gospodarzy strzelił rezerwowy Drmić.

22:32

['0]

84' Szwajcaria - Słowenia 2:2

Valentin Stocker daje Helwetom wyrównanie. Ależ emocje w końcówce w Bazylei.

22:40

['0]

90'+4 Szwajcaria - Słowenia 3:2

Josip Drmić bohaterem Szwajcarów! Rezerwowy okazał się bohaterem na stadionie w Bazylei. Niesamowity powrót Helwetów.

22:51

['0]

Końcowe wyniki wieczornych meczów eliminacji Euro 2016:

Hiszpania - Słowacja 2:0 (2:0)

Bramki: Jordi Alba (5'), Andres Iniesta (30'-karny)

Austria - Mołdawia 1:0 (0:0)

Bramka: Zlatko Junuzovic (52')

Czarnogóra - Liechtestein 2:0 (1:0)

Bramki: Fatos Beciraj (38'), Stevan Jovetic (56')

Szwajcaria - Słowenia 3:2 (0:1)

Bramki: Josip Drmic (80', 90'+4), Valentin Stocker (84') - Milivoje Novakovic (45'), Bostjan Cesar (48')