Na Kontuzje Macieja Rybusa, Tomasza Jodłowca i Arkadiusza Milika spowodowały, że selekcjoner Biało-czerwonych miał o czym myśleć. Lekarz kadry Jacek Jaroszewski w sobotę rano wydał ostateczną diagnozę. Adam Nawałka powtarza: "Nie ma problemów. Są sytuacje, które trzeba rozwiązywać". I dodaje: "Mam przygotowany plan A, plan B, plan C". Kto wie, czy na Irlandię opiekun kadry nie stosuje jednak wariantu D, dyskutowanego do późnych godzin z asystentami Bogdanem Zającem, Jarosławem Tkoczem, a także analitykiem Hubertem Małowiejskim.

Polska bez eks-kapitana

Na wieczornym treningu w sobotę Nawałka przymierzał następujący skład: Łukasz FABIAŃSKI (27 A) - Łukasz PISZCZEK (42 A - 2 gole), Michał PAZDAN (12 A), Kamil GLIK (34 A - 3 gole), Jakub WAWRZYNIAK (45 A - 1 gol) - Grzegorz KRYCHOWIAK (29 A - 1 gol), Karol LINETTY (6 A - 1 gol) - Paweł OLKOWSKI (12 A), Krzysztof MĄCZYŃSKI (11 A - 1 gol), Kamil GROSICKI (32 A - 4 gole) - Robert LEWANDOWSKI (71 A - 31 goli). W końcówce Kuba Błaszczykowski (73 A - 15 goli) pojawił się za Olkowskiego. Wydaje się jednak, że Polska zacznie bez eks-kapitana. Pytanie jak wypadł w spotkaniu ze Szkocją? Zdania są podzielone. Były sytuacje w Glasgow, gdy Błaszczykowski zachowywał się niewłaściwie w defensywie - szczególnie, gdy pojawiał się na lewej stronie. Zdarzało mu się zapomnieć o założeniach Nawałki albo iść na raz. Selekcjoner nie cierpi takich zachowań... Olkowski w tym sezonie był bez formy, ale... Ostatnio wrócił do odpowiedniej dyspozycji. W 8. kolejce FC Koeln wygrał 3:0 z Schalke na wyjeździe, a Polak zaliczył asystę i otrzymał notę w "Kickerze" 2,5 (czyli bardzo dobrze). Nawałka wierzy w swoich podopiecznych z Górnika Zabrze - Olkowskiego, Pazdana, Mączyńskiego. Teraz ich wielki czas w kadrze. Czas wielkiej próby.
 
Kto sprzedał ten skład?
 

Swoją drogą to dziwne, że skład "wypłynął" w mediach wieczorem w sobotę. Selekcjoner zawsze dba, żeby informacja o składzie była tajemnicą wręcz do ogłoszenia protokołu meczowego. Na boiskach rywali "zamazuje" rzeczywistość, wystawiając przynajmniej dwa warianty dla zmylenia przeciwnika. Nawałka uznaje, że każdy trening przedmeczowy - choć zamknięty dla mediów - jest nagrywany przez rywali, czy w Tibilisi, czy w Dublinie, we Frankfurcie, czy też w Glasgow. Bezpiecznej czuje się rzecz jasna w Polsce, stąd ostatnia gra treningowa praktycznie pokazuje skład. Choć i w tym przypadku nie ma reguły, ponieważ przed Gruzją w Warszawie w ciemno można było stawiać na Linetty'ego w pierwszej jedenastce. Jednak kilkuminutowa gierka treningowa w przeddzień zdecydowała, że Linetty znalazł się na ławce.

 

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!