Męczarnie Hiszpanii z Czechami. Gol Pique uratował faworyta

Hiszpanie długo męczyli się z Czechami, ale w końcu dopięli swego. Na trzy minuty przed końcem dośrodkowanie Andresa Iniesty na bramkę zamienił Gerard Pique. Sędzią spotkania był Polak Szymon Marciniak.

W pierwszym spotkaniu grupy D Chorwaci pokonali Turcję 1:0. Na drugi mecz trzeba było czekać do środy, a zmierzyły się w nim reprezentacje Hiszpanii oraz Czech. Zdecydowanym faworytem - mimo kontrowersyjnych powołań Vicente del Bosque - byli ci pierwsi, którzy są przecież obrońcami tytułu wywalczonego cztery lata temu na boiskach Polski i Ukrainy. Przypomnijmy, że do Francji nie pojechali tacy zawodnicy jak Diego Costa, Fernando Torres, Saul czy Isco. Mimo wszystko kadra Hiszpanii wyglądała imponująco. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, jakoby pierwszym bramkarzem miał być Iker Casillas, między słupkami stanął David de Gea, o którym było głośno w ostatnich dniach, ale nie z powodów sportowych. Wszystko przez domniemaną seksaferę z jego udziałem...

Głównym arbitrem spotkania był Szymon Marciniak, a na liniach partnerowali mu Paweł Sokolncki oraz Tomasz Listkiewicz. Od pierwszej minuty mieli sporo pracy, bo Hiszpanie przeważali i bardzo często grali prostopadłe podania do wychodzących na wolne pole Nolito lub Moraty. Ten drugi wpadł nawet... w Sokolnickiego! Poza tym "La Furia Roja" stworzyła kilka dobrych sytuacji, najlepszą miał właśnie Morata, ale przegrał pojedynek z Petrem Cechem. Czesi bali się śmielej zaatakować, lecz w końcówce stworzyli sobie niezłą okazję. Tomas Necid uniknął spalonego, ale uderzył prosto w de Geę.

Początek drugiej połowy nie zwiastował zmiany scenariusza. Hiszpanie zaczęli bardzo agresywnie, Morata miał kolejne sytuacje, lecz ciągle bramek nie było. Po kilku minutach Czesi jednak zmienili sposób gry, co mogło spodobać się neutralnym fanom, którzy chcieli obejrzeć wyrównane widowisko. Nasi sąsiedzi raz po raz atakowali bramkę rywali i byli bardzo blisko niespodziewanego prowadzenia! Mało kto spodziewał się, że bohaterem defensywnym będzie... Cesc Fabregas - odpowiedzialny za kreację gry ofensywnej. Pomocnik Chelsea znalazł się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, wybijając piłkę tuż sprzed linii bramkowej niczym Jerome Boateng w niedzielnym meczu Niemcy - Ukraina.

Nie pomagało wejście Aritza Aduriza czy też Thiago Alcantary, a czas uciekał... W końcu na boisku pojawił się skrzydłowy Chelsea Pedro Rodriguez i nieco rozruszał ataki Hiszpanów. Na trzy minuty przed końcem faworyci dopięli swego. Andres Iniesta dośrodkował idealnie na głową Gerarda Pique, który precyzyjnym strzałem głową pokonał Petra Cecha.

Hiszpania - Czechy 1:0 (0:0)

Bramka: Pique 87.

Hiszpania: De Gea - Juanfran, Ramos, Pique, Alba - Iniesta, Busquets, Fabregas (70 Thiago) - Silva, Morata (62 Aduriz), Nolito (82 Pedro).

Czechy: Cech - Kaderabek, Sivok, Hubnik, Limbersky - Darida, Plasil - Gebre Selassie (86 Sural), Rosicky (88 Pavelka), Krejci - Necid (75 Lafata).

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

['8]

strzał Moraty wprost w bramkarza, jednak zawodnik Hiszpanii i tak był na spalonym

['12]

po stracie Busquetsa Czesi wychodzą z kontrą, ale Hispzanie szybko przejmują piłkę

15:45

['14]

Uderzenie Ramosa w polu karnym, jednak niecelne

15:45

['15]

Morata blisko strzelenia bramki. Dośrodkowanie Silvy i strzał Moraty wprost w Petra Cecha

['25]

Drugi - i znów to samo, Hiszpanie nie dają możliwości Czechom podejść wyżej pod swoje pole karne

['34]

Hiszpanie cały czas napierają na Czechów. Czesi  dzielnie się bronią, ale zupełnie nie potrafią wyjść z akcją ofensywną. Show podopiecznych del Bosque

15:35

['34]

Busquets nad bramką!

15:37

['36]

Czesi bronią się całym zespołem, więc Nolito spróbował z dystansu - piłka przeleciała nad bramką

['40]

Zagranie Iniesty do Alby, duże zamiszenie pod bramką Czechów, ale znów udaje im się wybić piłkę

15:40

['41]

A tak Morata zaatakował polskiego asystenta... :)

Polski sędzia podcięty przez Moratę!

15:43

['42]

Dalekie wybicie Cecha i piłka w końcu w pobliżu pola karnego Hiszpanów, ale zawodnicy del Bosqe szybko wychodzą z kontrą

['45]

Koniec I połowy. Hiszpanie mieli pełną kontrolę na boisku, ale Czesi solidnie i trochę szczęśliwie się bronili. Szczelna obrona Czechów zmusiła Hiszpanów do szerokiej gry i licznych strzałów z dystansu w ostatnich 10 minuatch meczu

16:01

['46]

Zaczynamy drugą połowę!

16:26

['47]

Iniesta do Moraty, chciał podać do Fabregasa, ale przed nim znalazł się czeski obrońca, który o mało co nie strzelił samobója

16:04

['48]

Morata - groźna akcja po podaniu od Iniesty, ale i tak znów na spalonym

16:26

['49]

Nolito przy piłce, podanie piętką do Alby, ale znów nie udało się trafić do czeskiej bramki

16:08

['51]

Petr Cech rozpoczna od bramki, ale nawet to nie pomogło Czechom na dłuższe utrzymanie przy piłce

16:10

['54]

Nolito przegrywa walkę z czeskimi obrońcami

16:27

['55]

Pique podanie do Juanfrana, pod bramką Czechów czekał Morata ale wokół niego czterech obrońców

16:14

['56]

Pierwsza groźna akcja Czechów - rzut wolny, piłka trafia do Hubnika, ale broni de Gea

16:14

['57]

Faul Gebre Selassie na Ramosie

16:15

['58]

Groźne wyprowadzenie piłki przez Czechów, ale sędzia podnosi chorągiewkę - spalony

['65]

Rożny dla Czechów, groźna akcja pod bramką de Gei, tuż przed linią bramkową wybija Ramos

16:24

['66]

Nolito ładnie podaje do Silvy, w polu karnym czeka Fabregas ale piłkę wyłapuje Cech

16:25

['67]

Hiszpanie cały czas aktywnie atakują, ale trudno im jest się przebić przez szczelną obronę Czechów

['72]

Piłka trafia do Iniesty, ten podaje do dobrze ustawionego Silvy, lecz ten posyła piłkę obok bramki

['77]

Rosicky zgłasza pretensje do sędziego Marciniaka za nieodgwizdany faul sprzed paru minut

16:34

['78]

Rożny dla Hiszpanów: dośrodkowanie piąstkuje Cech

16:36

['80]

Hispzanie znów groźnie i znów nieskutecznie! Zamieszanie pod bramką, ale Czesi ponownie się bronią

['91]

Czesi przed szansą na wyrównanie - Darida mocny, groźny strzał, ale wybija de Gea

16:51

['93]

Koniec meczu. Hiszpania wygrywa 1:0 po golu Gerarda Pique. Czesi dzielnie się bronili przez 87 minut, ale ilość strzałów i działań ofensywnych Hiszpanów nie pozwoliła Czechom na dotrwanie przy remisie do końca.