facebook twitter youtube instagram RSS

Belgowie nadal w grze! Irlandia złamana w drugiej połowie!

Wysoki pressing, posiadanie piłki i spychanie rywala do głębokiej defensywy - to wszystko okazało się mniej skuteczne niż zwykłe... kontrataki! To właśnie w drugiej połowie, po oddaniu większej inicjatywy reprezentantom Irandlii, Belgowie zagwarantowali sobie pierwsze zwycięstwo na Euro 2016 i tym samym pozostają nadal w grze o wyjście z grupy po tym jak w pierwszej kolejce ulegli Włochom.

To był mecz ostatniej szansy dla Belgów i tak jak można było się spodziewać od pierwszych sekund podopieczni Marca Wilmotsa ruszyli do ataku. Pierwsza akcja, w której interweniować musiał irlandzki bramkarz miała miejsce w 5.minucie po akcji przeprowadzonej przez De Bruyne i Carrasco. Później zawodnik Manchesteru City wystawiony na pozycji playmakera jeszcze wielokrotnie rozpoczynał akcje ofensywne Belgów, kreował sytuacje zarówno sobie jak i kolegom z zespołu, ale nie przynosiło to efektu w postaci bramki.

Po wielu próbach, w 24.minucie piłka w końcu wpadła do siatki Irlandczyków. Wszystko zaczęło się od długiej piłki zagranej przez De Bruyne, którą przejął Carrasco. Pierwszy strzał – słupek! Dobitka i… gol! Rzut oka w lewą stronę – podniesiona chorągiewka! Carrasco był na spalonym.

Belgowie przez 45. minut rozgrywali piłkę, wymieniali podania, ale wiele z nich kończyło się niecelnymi strzałami. Trzeba im jednak oddać, że grali w piłkę i stwarzali sobie sytuacje. Irlandczycy swoje akcje (a było ich jak na lekarstwo) zaczynali od długiego podania ze swojej połowy boiska, które bez problemów w swoim polu karnym przejmowali Belgowie. W pierwszych minutach Irlandczycy mieli też szansę przy dośrodkowaniach piłki z rzutu rożnego, ale pewnie przejmował je Thibaut Courtois. Jeśli chodzi o rozgrywanie piłki i wymianę podań to nawet jeśli Irlandczycy chcieli trochę poklepać, wysoki pressing Belgów nie dawał im na to szans.

Najlepiej przedstawia to statystyka 216 celnych podań wymienionych przez Belgów (z których żadne nie zakończyło się prawidłowo zdobytą bramką) przy 69 podaniach Irlandczyków. Z kreatywnością Belgów było znacznie lepiej niż w spotkaniu z Włochami, ale niecelne finalne podania i skuteczne bloki Irlandczyków sprawiły, że do szatni piłkarze zeszli przy wyniku 0:0.

Pomysł z rozgrywaniem piłki, wymianą podań i wysokim pressingiem  się nie sprawdził, dlatego należy pochwalić Belgów za początek drugiej połowy. W niej znacznie cofnęli się pod swoje pole karne, dali trochę pograć piłką Irlandczykom i w 48.minucie wyszli z kontrą. Wykorzystali swój największy atut, czyli szybkość i tak zdobyli upragniona bramkę. Piłkę przejął Lukaku, podał do rozpędzonego na prawym skrzydle De Bruyne, a ten oddał ją znów do zawodnika Evertonu. Ten strzałem w prawy róg pokonał Darrena Randolpha.

W 53. minucie niestety zamiast na kimś z drużyny Belgii lub Irlandii, kibice swoją uwagę skupili na arbitrze spotkania. Turecki sędzia Cüneyt Çakır nie odgwizdał ręki Witsela przed polem karnym Belgów.

Druga część spotkania to znacznie częstsze rozgrywanie piłki przez Irlandczyków, ale co zaskakujące na lepsze wyszło to podopiecznym Marca Wilmotsa. W 61. minucie po podaniu od Meuniera drugiego gola dla drużyny Czerwonych Diabłów zdobył Axel Witsel.

Nie był to jednak koniec – czego Belgowie nie zdołali trafić w pierwszej połowie, to odbili sobie w drugiej.  W 70.minucie znów po kontrze i znów po trafieniu Lukaku Darren Randolph musiał ponownie wyjmować piłkę z siatki. Prawą stroną boiska popędził Eden Hazard. Pomocnik Chelsea świetnie wyłożył futbolówkę Lukaku, a snajper reprezentacji Belgii nie mógł nie trafić w tej sytuacji i uderzeniem w krótki róg pokonał golkipera.

Okazuje się, że czasem bardziej opłaca się oddać trochę posiadania rywalowi niż naciskać i spychać go do szczelnej obrony. Trzy gole mówią same za siebie - szybkość i przewaga techniczna Belgów dała się we znaki Irlandczykom dopiero po tym, gdy dostali od zawodników Wilmotsa więcej luzu.

Belgowie mają po tym spotkaniu trzy punkty i w grupie E zajmują drugie miejsce. Irlandczycy mają tylko jeden punkt wywalczony przeciwko Szwecji i decydujące okaże się dla nich spotkanie z reprezentacją Włoch w następnej kolejce.

Grupa E: Belgia - Irlandia 3:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Romelu Lukaku (48), 2:0 Axel Witsel (61-głową), 3:0 Romelu Lukaku (70)

Żółta kartka - Belgia: Thomas Vermaelen. Irlandia: Jeff Hendrick

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja)

Belgia: Thibaut Courtois - Thomas Meunier, Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen - Axel Witsel, Mousa Dembele (57. Radja Nainggolan), Yannick Carrasco (64. Dries Mertens), Kevin De Bruyne, Eden Hazard - Romelu Lukaku (82. Christian Benteke)

Irlandia: Darren Randolph - Seamus Coleman, John O Shea, Ciaran Clark, Stephen Ward - Jeff Hendrick, Glenn Whelan, James McCarthy (62. James McClean), Robbie Brady - Wes Hoolahan (71. Aiden McGeady), Shane Long (79. Robbie Keane)

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

['0]

Rozpoczynamy relację na żywo z meczu Belgia - Irlandia!

Dla obu drużyn jest to mecz o być albo nie być na mistrzostwach Europy. Belgowie rozczarowali w swoim pierwszym spotakaniu przegrywając z Włochami 0:2.  Natomiast Irlandczycy pechowo zremisowali ze Szwecją 1:1.

14:42

['0]

"Czerwone Diabły" w swoim pierwszym meczu nie zachwyciły przegrywając z Włochami 0:2. Najpierw przy bramce Emanuele Giaccheriniego zagapili się obrońcy, a w końcówce zabrakło sił na powrót przy zabójczej kontrze Włochów. Mecz z Irlandczykami będzie spotkaniem o wszystko dla Belgów. Ewentualna porażka oznacza pożegnanie z turniejem podopiecznych Marca Wilmotsa.

Przypomnijmy sobie to spotkanie oglądając skrót z meczu Belgia - Włochy

Belgia - Włochy: Skrót meczu Euro 2016 (WIDEO)

14:44

['0]

Irlandia swój pierwszy mecz zremisowała ze Szwecją 1:1 w dość pechowych okolicznościach. Przez większość spotkania prowadziła grę i cześciej zagrażała bramce rywala. W 48. minucie gola strzelił Wesley Hoolahan, jednak w 72. minucie do własnej bramki niefortunnie trafił Ciaran Clark. Oprócz meczu o wszystko podopieczni Martina O\'Neilla w spotkaniu z Belgią zagrają o pierwsze w historii zwycięstwo na mistrzostwach Europy.

Zobaczmy skrót z meczu Irlandia - Szwecja.

Irlandia - Szwecja: Skrót meczu Euro 2016 (WIDEO)

14:46

['0]

Irlandia w swojej historii występów na mistrzostwach Europy zawsze strzelała nie więcej niż jedną bramkę. W mecze ze Szwedami oddali cztery celne strzały, co jest ich najlepszym wynikiem w tej statystyce jak do tej pory

14:47

['0]

W dzisiejszym spotkaniu obie reprezentacje wyjdą w następującym ustawieniu:

Belgia: Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermealen, Vertonghen - Witsel, Dembele - Carrasco, De Bruyne, Hazard - R. Lukaku

Irlandia: Randolph - Coleman, O'Shea, Clark, Ward - Hendrick, Whelan, McCarthy, Brady - Hoolahan - Long

14:49

['0]

Jeszcze tylko rozgrzewka i zaczynamy!

01:04

['0]

Ostatnią bramkę na mistrzostwach Europy Belgowie strzelili w 2000 roku przeciwko Szwecji. Wtedy dla "Czerwonych Diabłów" trafił Emile Mpenza.

14:54

['0]

Reakcja Irlandczyków na obecność Romelu Lukaku w wyjściowej jedenastce. Ciekawe czy po spotkaniu tez będzie im tak do śmiechu...

14:56

['0]

Obie reprezentacje na boisku! Jeszcze hymny państwowe i zaczynamy!

15:01

['0]

Pojedynek na trybunach już się zaczął. Kto ma lepsze nakrycie głowy?

15:01

['0]

Belgia - Irlandia 0:0

Zaczynamy!!!

15:02

['0]

Już na początku spotkania Kevin De Bruyne źle przyjmuje piłke i w konsekwencji atak pozycyjny spalił na panewce.

16:29

['0]

Belgia - Irlandia 3:0

Głupia strata irlandii na połowie Belgów. W konsekwencji Hazard wychodzi z kontrą i ma przed sobą jednego obrońcę i towarzyszącego mu Romelu Lukaku. ten otrzymuje piłke i ma bardzo dużo czasu na przyjęcie piłki i strzał. Musiało to się skończyć golem.

15:04

['2]

Z autu piłkę wrzucali Irlandczycy, ale piłkę odebrał Eden Hazard. Kontratak jednak się nie udał, gdyż obrońcy wyprzedzili De Bruyne i wybili piłkę w aut.

15:06

['4]

Pierwsza interwencja Randolpha po centrze Carrasco. Podanie wyłapane wzorcowo przez bramkarza.

01:04

['6]

Tym czasem na trybunach reprezentację Belgii postanowił wspierać Thomas Mueller.

15:08

['6]

Nieudana próba gry kombinacyjnej na lewym skrzydle w wykonaniu Irlandii. Piłka wybita na aut.

15:10

['8]

Piłkę szybko przejmują podopieczni Marca Wilmotsa i wyprowadzają kontrę. Dośrodkowanie Vertonghena  jednak zablokowane.

15:12

['10]

Narazie dużo twardej walki w środku pola i brak fauli.

01:04

['10]

Jak on to zrobił? jan Vertonghen w taki o to sposób przyjmował piłkę przy linii bocznej.

15:14

['12]

Rzut rożny dla Belgów. Strzał Toby\'iego Alderweirelda przechodzi jednak daleko od lewgo słupka bramki Randolpha.

15:16

['15]

tym razem gra kombinacyjna na skrzydle w wykonaniu Irlandczyków zakończone sukcesem. Niestety dla nich dośrodkowanie daje dużo do życzenia.

15:18

['17]

Groźne dośrodkowanie Kevina De Bruyne z rzutu wolnego. Nikt jednak nie zdołał wyskoczyć do tego podania.

15:21

['17]

Niepewne wybicie Vermaelena i rzut rożny dla Irlandii. Dośrodkowanie na krótki słupek i piłka przechodzi nad poprzeczką po interwencji obrońcy. Przy drugim rzucie rożnym piłkę pewnie wyłapał Courtois.

15:23

['20]

Pierwsza okazja dla Belgów! O\'Shea źle wybija piłkę po dośrodkowaniu i przed szansa stanął Hazard. Gwiazdor Chelsea strzela jednak nad poprzeczką

15:24

['22]

Ależ walka na skrzydle między Vertonghenem a Colemanem! Ostatecznie jednak Irlandczyk faulował swojego rywala.

15:27

['24]

Ależ było blisko! Świetne podanie De Bruyne do wbiegającego Carrasco za linię obronców. Strzał po interwencji Randolpha odbija się od poprzeczki. Piłkę dobijał jeszcze jeden z Belgów, ale wcześniej sędzia podniósł chorągiewkę - spalony.

15:28

['26]

Belgowie dobrze czują się w ataku pozycyjnym. Irlandia nastawiona na krótkie rozegranie i walkę w powietrzu o górne piłki zagrywane przez obrońców.

01:05

['28]

Jak narazie Romelu Lukaku jest dobrze pilnowany przez obrońców.

15:32

['30]

Co raz częściej "Czerwone Diabły" dochodzą do sytuacji strzeleckich. Meunier chciał zaskoczyć Randolpha strzałem "z fałsza", ale piłka przechodzi daleko od bramki.

15:34

['32]

Hendrick na czworakach przeszedł kilka metrów po walce o piłkę z Axelem Witselem i sędzia odgwizdał faul. W polu karnym świetnie po dośrodkowaniu zgrywał piłkę Clark, ale nic z tego nie wynikło.

15:36

['34]

Zarówno jedna jak i druga drużyna gra niedokładnie. Brakuje czasem skupienia przy przyjęciu i zagraniu piłki do partnera. W efekcie nastawieni na akcje pozycyjne Belgowie nie mogą zaskoczyć przeciwnika, którzy konsekwentnie realizują swój plan.

15:38

['34]

Rzut rożny dla Belgów. Meunier po dośrodkowaniu próbował strzelać nożycami, jednak nieskutecznie.

15:39

['36]

Na stadionie w Bordeaux obecna jest także rodzina Keane'ów.

01:05

['39]

Napastnik Irlandii jak narazie mocno osamotniony, a kibice na trybunach śpiewają "Shane Long's on fire".

15:44

['42]

Hoolahan ratuje swoją reprezentację! Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę z linii wybija zawodnik Norwich City

15:46

['44]

Dośrodkowanie Vertonghena z lewej strony boiska wybija Clark. Rzut rożny. Dośrodkowanie pewnie łapie Randolph.

15:47

['45]

Ostre wejście Shane'a Longa na zakończenie pierwszej połowy. Carrasco pokazywał, że po tym faulu chce zmiany.

15:48

['45]

Koniec pierwszej połowy.

15:52

['45]

W pierwszej połowie mieliśmy kilka ciekawych sytuacji. Oto najgroźniejsza z nich, w której sędzia słusznie nie uznał bramki dla Belgów.

Nieuznany gol Belgów! Młody gwiazdor na spalonym

15:53

['45]

Chwilę wcześniej groźnie uderzał Eden Hazard. Zabrakło zimnej krwii.

Brak zimnej krwi u Hazarda! Belg nad poprzeczką

15:57

['45]

Stuprocentową dokładnością przy podaniach w pierwszej połowie popisał się Axel Witsel. Belg zaliczył 33 dokładne podania.

15:59

['45]

Nic dodać, nic ująć.

16:00

['45]

Piłkarze obu drużyn już gotowi do wyjścia. Za chwilę początek drugiej połowy!

16:02

['45]

Carrasco jednak wraca na boisko. Obie jedenastki bez zmian rozpoczynają drugą część spotkania.

16:04

['48]

Belgia - Irlandia 1:0

GOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!! ROMELU LUKAKU!!!

16:08

['48]

Gol w stylu Milika w meczu przeciwko Irlandii Północnej. Kontrę Belgów na lewym skrzydle napędził indywidualną akcją Kevin De Bruyne. Ten podał przed pole karne do wbiegajacego Lukaku, który pokonał Randolpha mierzonym strzałem przy słupku.

16:10

['53]

irlandia nie szanuje piłki, przez co głupio ją traci. W konsekwencji Belgowie coraz częściej kontratakują. Tym razem Carrasco jednak powstrzymany przez obrońców

16:12

['54]

Kontrowersyjna decyzja sędziego! W polu karnym Belgów piłka odbiła się od ręki obrońcy, ale sędzia pozostał niewzruszony.

16:14

['55]

Zaczynają się emocje w tym meczu. Na płycie leżał Dembele, ale Irlandczycy nie wybili piłki w aut. Wcześniej przy kontrze Belgów na boisku leżał Shane Long.

16:14

['57]

Zmiana. Dembele jednak nie może kontynuowac spotkania i w jego miejsce wchodzi Radja Nainggolan.

16:17

['60]

Irlandczycy jakby podrażnieni startą bramki zaczynają śmielej atakować bramkę Courtoisa. Narazie bramkarz Chelsea nie był jednak zmuszony do interwencji.

16:21

['61]

Belgia - Irlandia 2:0

GOOOOOOOOOOL!!!! ŚWIETNY STRZAŁ GŁOWĄ WITSELA!!!

16:20

['62]

Wzorcowy atak pozycyjny. Z głębi pola piłkę do hazarda zagrał Witsel ten odegrał na skrzydło do Carrasco. Belg wycofał piłkę do Meuniera, który idealnie zacentrował piłke na głowe Witsela. strzał jeszcze odbił się od ręki Randolpha i wpadł do bramki.

16:22

['64]

Zmiana. Schodzi Carrasco i zastępuje go Dries Mertens.

16:25

['67]

Belgowie nieco oddali inicjatywę rywalom, ale z ataków Irlandii nic nie wynika. Wszystkie dośrodkowania trafiają na piąty metr i każda piłke zgarnia Courtois.

16:26

['69]

Kolejne groźne dośrodkowanie w pole karne Irlandii. Tym razem piłki niesięgnął Mertens.

16:27

['70]

GOOOOOOOOOL! PONOWNIE LUKAKU!!!

16:30

['72]

Zmiana w ekipie Irlandii. Hoolahana zmienia Aiden McGeady.

16:32

['74]

Belgowie cofnęli się teraz pod własne pole karne. Przeciwnicy nie potrafią rozegrać dokładnie piłki. Dośrodkowanie Hendricka trafia przelatuje za linię końcową boiska.

16:34

['76]

No właśnie...

16:35

['78]

Zmiana w Irlandii. Zmęczonego Shane'a longa zmienia legendarny Robbie Keane.

16:38

['81]

"Czerwone Diabły" szanują piłkę, zmuszając tym samym zmęczonych przeciwników do biegania. Dries Mertens próbował także strzały zza pola karnego, jednak nieczysto uderza piłke i ta przelatuje daleko obok bramki.

16:39

['82]

Boisko opuszcza strzelec dwóch goli Romelu Lukaku. W jego miejsce wchodzi snajper FC Liverpoolu Christian Benteke

16:41

['84]

Głupia stara Whelana i w konsekwencji Belgia miała kolejną kontrę. Piłka trafiła przed pole karne do De Bruyne, ten robi "kółeczko" i uderza na bramkę. Piłke na raty broni Randolph.

16:43

['86]

Przed nami ostatnie minuty tego spotkania. Czy Irlandię stać jeszcze na honorową bramkę?

16:46

['89]

W tym meczu chyba już wszystko jest przesądzone. Zarówno jedni jak i drudzy niespecjalnie doskakują do odbioru piłki i nie spieszą się z atakami.

16:47

['90]

Ward uderza po wrzutce McGeady'iego. Strzał jednak daleki od ideału i piłka wylatuje w trybuny.