Euro 2016: Starcie Francji i Szwajcarii na remis

W spotkaniu kończącym zmagania w grupie A Euro 2016 rozegranym w Lille Francja zremisowała bezbramkowo ze Szwajcarią. Gospodarze turnieju już wcześniej zagwarantowali sobie występ w fazie pucharowej, a Helweci takim wynikiem przypieczętowali awans.

Francuzi w meczu otwarcia pokonali 2:1 Rumunię, a w kolejnej grze 2:0 Albanię. Helweci w dwóch pierwszych meczach wywalczyli cztery punkty po wygranej 1:0 nad Albanią i remisie 1:1 z Rumunią. Stawką tej konfrontacji była pierwsza lokata w grupie A, a co za tym idzie teoretycznie łatwiejsza ścieżka w fazie play-off.

Pierwszą groźną sytuację stworzyli Trójkolorowi. W 12. minucie meczu Paul Pogba strzelił zza pola karnego Szwajcarów, ale Yann Sommer zdołał w tej sytuacji wybić piłkę na rzut rożny. Minutę później gwiazdor Juventusu znów stanął przed szansą, uderzał z ostrego kąta, ale i tym razem bramkarz rywali nie dał się zaskoczyć. W 18. minucie kolejna akcja Francuzów i znów w roli głównej Pogba: huknął z dystansu, z okolicy 30. metra, a piłka obiła poprzeczkę szwajcarskiej bramki.

Oglądaliśmy szturm Trójkolorowych, którzy serii rzutów roznych nie potrafili jednak zamienić na bramkę. Z minuty na minutę napór podopiecznych Didiera Deschampsa nieco osłabł. Szwajcarzy uspokoili sytuację, oddalili zagrożenie od swojej bramki, w efekcie w pierwszych 45. minutach w Lille nie padła bramka.

W pierwszych minutach po przerwie przewagę uzyskali Szwajcarzy, ale pierwszą groźną sytuację stworzyli Francuzi: Andre-Pierre Gignac uderzał zza pola karnego, ale pewną interwencją popisał się Yann Sommer. Szwajcarzy próbowali zmienić rezultat meczu, ale groźniejsze sytuacje stwarzali Trójkolorowi. W 75. minucie Helwetów, nie po raz pierwszy w tym spotkaniu, uratowała poprzeczka, gdy  Dimitri Payet popisał się efektownym strzałem po dośrodkowaniu Moussy Sissoko. Do końca oglądaliśmy zaciętą walkę obu ekip. Jeszcze w 88. minucie Francuzi mieli szansę, gdy z rzutu wolnego strzelał Dimitri Payet, ale piłka po tym uderzeniu trafiła w mur rywali.

Spotkanie upłynęło pod znakiem kłopotów technicznych: szwajcarskim piłkarzom kilkakrotnie pękały koszulki, a w 54. minucie spotkania po starciu Antoine Griezmanna z Valonem Behramim trzeba było wymienić pękniętą piłkę.

Remis zagwarantował Trójkolorowym pierwsze miejsce w grupie A. Szwajcarzy zajęli w tej stawce drugie miejsce. W drugim spotkaniu tej grupy Rumunia niespodziewanie przegrała z Albanią 0:1 po bramce Armando Sadiku w 43. minucie meczu.

Grupa A: Szwajcaria - Francja 0:0

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Johan Djourou, Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri (79. Gelson Fernandes), Valon Behrami, Blerim Dzemaili, Granit Xhaka, Admir Mehmedi (86. Michael Lang) - Breel Embolo (74. Haris Seferovic).

Francja: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Adil Rami, Laurent Koscielny, Patrice Evra - Moussa Sissoko, Yohan Cabaye, Paul Pogba - Kingsley Coman (63. Dimitri Payet), Andre-Pierre Gignac, Antoine Griezmann (77. Blaise Matuidi).

Żółte kartki: Adil Rami, Laurent Koscielny (Francja). Sędzia: Damir Skomina (Słowenia). Widzów: 45 000.

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

Szwajcaria - Francja 0:0

Bliscy bohaterów dzisiejszego spotkania pojawili się na trybunach w Lille. Jednym z zawodników, którzy mogą liczyć na wsparcie rodziny jest Blerim Dzemaili.

20:40

['0]

Szwajcarzy walczą dziś nie tylko o zapewnienie sobie wyjścia z grupy, ale także o pierwsze w historii zwycięstwo przeciwko Francji na wielkim turnieju.

20:44

['0]

Na wielkich turniejach obie ekipy spotkały się trzykrotnie - na Euro 2004 i na MŚ 2014, gdy triumfowali Francuzi oraz na mundialu w Niemczach w 2006 roku, kiedy padł remis.

20:49

['0]

Ostrzeżenie dla Szwajcarów: 9 z 10 ostatnich bramek Francuzów na Euro padało dopiero w drugiej połowie.

20:56

['0]

Szwajcarscy obrońcy muszą mieć na oku Antoine Griezmanna - zawsze gdy Francuz strzelał dla reprezentacji, jego drużyna nie przegrywała. Pięć meczów zakończyło się wygraną, dwa remisem.

['2]

Szwajcarzy zaczęli bardzo wysoko ustawieni, ale przy piłce Francuzi.

21:02

['2]

Pierwszy rzut rożny dla Francji.

21:03

['3]

Dośrodkowuje Griezmann, ale piłkę z pola karnego wybijają Szwajcarzy.

21:04

['4]

Młody Embolo przed pierwszą szansą na stworzenie zagrożenia. Szwajcar był jednak na spalonym.

21:06

['6]

Szwajcarzy rozgrywają piłkę w środku pola, ale po chwili tracą ją na rzecz Francji.

21:07

['6]

Rami interweniuje w polu karnym Francuzów, powstrzymuje Lichtsteinera

21:09

['7]

Okazja dla Szwajcarów! Po dośrodkowaniu w pole karne blisko trafienia był Schar, ale piłkę w ostatniej chwili wybił Pogba.

21:12

['10]

Gignac do Pogdy. Pogba popisuje się mocnym strzałem w stronę bramki Szwajcarów, ale interweniuje Sommer i wybija piłkę nad poprzeczką.

21:14

['12]

Ponownie Pogba! Jednak znów dobra interwencja Sommera, który wybija piłkę opuszkami palców.

21:14

['13]

Szwajcarzy próbują oddalić grę od swojego pola karnego.

21:15

['14]

Embolo po raz kolejny przegrywa pojedynek z Koscielnym.

21:16

['15]

Strzela Dzemaili, ale piłkę pewnie wyłapuje Lloris.

21:19

['17]

Zagranie do Pogby, który decyduje się na strzał zza pola karnego. Uderzył bardzo mocno, ale w poprzeczkę!

['22]

Z kontrą wychodzą Francuzi, jednak kończy się ona niepowodzeniem.

21:23

['22]

Czwart rzut rożny dla Francji.

21:23

['23]

Jednak bez większego zagrożenia dla bramki Szwajcarów.

21:24

['23]

Piąty rzut rożny Francuzów, ale wybija Schar.

21:26

['24]

Szósty rożny! Zderzenie Ramiego z Mehmedim. Szwajcar mocno oberwał od Francuza. Zawodnik nie ma dziś szczęścia - parę minut wcześniej zmieniał rozerwaną koszlkę.

21:29

['28]

Ładne rozegranie Szwajcarów w polu karnym! Dzemaili do Embolo, ale na posterunku byli obrońcy Francji.

21:31

['30]

Akcja szybko przenosi sie z jednago pola karnego pod drugie.

21:32

['31]

Znów próbują Szwajcarzy - rozgrywaja piłkę w środku pola, Francuzi głeboko cofnięci.

21:33

['32]

Od bramki zaczyna Iloris.

21:34

['33]

Coman domaga się kartki dla Rodigueza i Dzemailiego, jednak tylko rzut rożny dla Francji. Już ósmy.

21:34

['33]

Bez zagrożenia dla bramki Sommera.

21:36

['33]

W Lille jest również Raphael Varane, który dopinguje swoich rodaków.

<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="pl"><p lang="fr" dir="ltr">Allez les Bleus !!! 🇫🇷🇫🇷🇫🇷 <a href="https://t.co/l5jhki7IqA">pic.twitter.com/l5jhki7IqA</a></p>&mdash; Raphaël Varane (@raphaelvarane) <a href="https://twitter.com/raphaelvarane/status/744607797501919233">19 czerwca 2016</a></blockquote>
<script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

21:38

['37]

Znów rozerwana koszulka u Szwajcarskiego zawodnika. Tym razem strój musi zmienić Shaka po tym zaatakował go Pogba.

21:41

['39]

Do sługiej piłki Sharfa dobiega Lichtsteiner, który dośrodkowuje do Embolo, jednak młody zawodnik znów przegrywa walkę z francuskimi obrońcami.

21:43

['41]

Obie drużyny grają bardzo szeroko, pozostawiająć wiele miejsca w pomocy i dając drugim szansę na wyprowadzenie ataku.

21:44

['42]

Szwajcarzy mają bardzo dokładne długie podania, ale piłki tracą w pojedynkach jeden na jedenego z Francuzami.

21:46

['44]

Próby Francuzów są również szybko niwelowane przez Szwajcarów.

21:46

['45]

Koniec pierwszej połowy!

21:48

['45]

Przypominamy, że 9 na 10 ostatnich goli zdobytych przez Francuzów na ME padało dopiero w drugiej części spotkania. Możliwe, że największe emocje dopiero przed nami.

22:01

['46]

Zaczynamy drugą połowę!

22:02

['46]

Embolo przed szansą, ale po raz kolejny blokuje go Koscielny.

22:05

['48]

Rożny dla Szwajcarii, ale piłka szybko wybita przez Francuzów.

22:07

['50]

Szwajcarzy powoli rozgrywają piłkę. Szukają swoich szans po podaniach na skrzydła.

22:09

['51]

Od bramki Lloris, ale piłę przejmują Szwajcarzy. Francuzi zaczęli drugą połowę bardzo spokojnie - daja pograć rywalom.

22:09

['51]

Ale taki być może był plan, bo właśnie wychodzą z szybką kontrą po odbiorze.

22:10

['53]

Jednak dobra interwencja Szwajcarów.

22:11

['54]

Po starciu Griezmanna z Behramim tym razem nie ucierpiała żadna kosuzlka, ale.. piłka! Flak.

22:12

['55]

Szwajcarzy podchodzą coraz wyżej, ale znów tracą piłkę po interwencji francuskich obrońców.

22:13

['57]

Akcja Francuzów! Griezmann mocny strzał na bramkę, ale Sommer broni i wybija piłkę nad poprzeczką.

22:15

['59]

Szwajcarzy bardzo powoli kreują akcję i tracą piłkę po niecelnym podaniu.

22:17

['61]

Francuzi nie palą się do ataków, ale czujnie pilnują dostępu do bramki. Szwajcarzy mimo, że częściej przy piłce nie mogą sie przebić w pole karne Francji.

22:19

['61]

Zmiana: Na boisku pojawia się bohater dwóch poprzednich meczów - Payet! Schodzi Coman.

22:20

['63]

Rożny dla Szwajcarii, ale piłka ląduje na bramką.

22:24

['66]

Tempo meczu jest bardzo spokojne. Francuzi pewni awansu nie palą się do szybkich ofensywnych akcji, jest to raczej rywalizacja o pozycję.

22:26

['66]

A tutaj nagranie zdewastowanej piłki.

22:29

['71]

Francuzi nie stwarzają już takiego zagrożenia jak w pierwszej połowie, raczej wyczekują na błąd rywala.

22:30

['73]

Zmiana: Seferovic za Embolo.

22:31

['74]

To nie był mecz młodego Szwajcara. Przegrywał wiele piłek na rzecz Koscielnego i Ramiego.

22:31

['75]

PAYET! POPRZECZKA!

22:34

['77]

Zespół Szwajcarów zepchnięty głęboko na swojej połowie.

22:35

['77]

W drugiej połowie bardzo aktywny Sagna, często podchodzi pod pole karne rywali.

22:35

['78]

Zmiana: Fernandes za Shaqiriego.

22:36

['79]

Posiadanie piłki: 56% do 44% dla Szwajcarów.

22:39

['82]

Laurent Koscielny fauluje Lichtsteinera i ogląda za to żółtą kartkę.

22:42

['84]

Po raz trzeci porwana koszulka! Tym razem zmiany garderoby musi dokonać Xhaka. Czy to Francuzi są tak agresywni czy koszulki Szwajcarów marnej jakości?

22:44

['86]

Wolny dla Francuzów - do piłki podchodzi Payet.