facebook twitter youtube instagram RSS

"Wietrzny, deszczowy wieczór" na Parc des Princes. Walia zwycięża po samobóju McAuleya

"Czy Messi poradziłby sobie w wietrzny, deszczowy wieczór na Britannia Stadium?" - w sobotę na Parc des Princes co prawda deszczu, wiatru, ani tym bardziej Messiego nie było, ale taki właśnie - typowo brytyjski - był to mecz. W tym pokazie twardego futbolu górą była Walia, ale gdyby nie pechowy samobój Garetha McAuleya, pewnie skończyłoby się rzutami karnymi... Walia - Irlandia Północna 1:0.
Wietrzny, deszczowy wieczór na Parc des Princes. Walia zwycięża po samobóju McAuleya

Na to, że mecz debiutantów przypadnie na 1/8 finału, nie liczył nikt. Walia - Irlandia Północna to także pierwsze brytyjsko-brytyjskie starcie w fazie pucharowej wielkiej imprezy. A żeby tego było mało, sędzią spotkania był... Anglik, Martin Atkinson!

Od początku w posiadaniu piłki przeważała Walia, ale pierwszą groźną sytuację stworzyła sobie Irlandia Północna. W 10. minucie Wayne'a Hennesseya zaniepokoił Stuart Dallas i walijski golkiper musiał interweniować na samej linii bramkowej. Dziewięć minut później natomiast piłkę do siatki skierował Aaron Ramsey, ale zamiast gwizdka na 1:0, w górę powędrowała chorągiewka sędziego liniowego. Ewidentny spalony.

W rezultacie Walia kończyła pierwszą połowę bez celnego strzału, przy dwóch celnych próbach Irlandii Północnej. Gareth Bale nie mógł znaleźć sobie miejsca, a Joe Allen i Aaron Ramsey wcale mu w tym nie pomagali. Zawodnik Realu Madryt odżył dopiero po przerwie.

W 57. minucie zniecierpliwiony Bale ruszył z indywidualną akcją, wywalczył rzut wolny przed irlandzką szesnastką i sam do niego podszedł. Część kibiców już pewnie widziała piłkę w siatce, ale kapitalne uderzenie Walijczyka - podobne do tego z Anglią - po równie kapitalnej paradzie sparował Michael McGovern. Mało brakowało, a Bale miałby już trzeciego gola z rzutu wolnego na tych mistrzostwach.

W 75. minucie gwiazdor Realu w końcu dopiął swego. Co prawda bramki nie zdobył, ale asystował przy samobójczym trafieniu swojego imiennika McAuleya. Bale znalazł się na lewym skrzydle i posłał mocną płaską piłkę na czwarty metr do Hala Robsona-Kanu. Pech chciał, że Walijczyka na wślizgu ubiegl McAuley, który nie zdążył już wyhamować. McGovern był bezradny. To trzeci samobój na Euro 2016.

Do końca meczu nic się już nie zmieniło. Irlandia Północna choć bardzo chciała i zostawiła na tym turnieju kawał serducha, musi wracać do domu. Walia natomiast podejmie 1 lipca w ćwierćfinale Węgry lub Belgię.

Walia - Irlandia Północna 1:0 (0:0)

Bramki: McAuley 75. Sędzia: Martin Atkinson (Anglia). Widzów: 44 000.

Walia: Wayne Hennessey - Chris Gunter, James Chester, Ashley Williams, Ben Davies, Neil Taylor - Joe Allen, Joe Ledley (63. Jonathan Williams), Aaron Ramsey - Gareth Bale, Sam Vokes (55. Hal Robson-Kanu).

Irlandia Północna.: Michael McGovern - Aaron Hughes, Gareth McAuley (84. Josh Magennis), Craig Cathcart, Jonny Evans - Jamie Ward (69. Conor Washington), Corry Evans, Steven Davis, Oliver Norwood (79. Niall McGinn), Stuart Dallas - Kyle Lafferty.

Żółta kartka: Taylor, Ramsey - Dallas, Davis.

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

Walia - Irlandia Północna (0:0)

45 minut pozostało do pierwszego w historii starcia drużyn brytyjskich w fazie pucharowej wielkiej imprezy! Obie drużyny są także debiutantami na ME.

17:29

['0]

Pilkarze wyszli na rozgrzewkę. Kibice reprezentacji Walii już rozpoczęli doping na Parc des Princes.

17:33

['0]

Irlandia Północna nie wygrała żadnego z ostatnich ośmiu meczów przeciwko Walii (4 remisy, 4 przegrane). Ostatnie zwycięstwo Irlandczyków sięga 1980 roku.

17:33

['0]

18:00

['0]

Fani Irlandii Północnej opanowali Paryż. Czy będą mieli okazję dopingować swoich piłkarzy rownież 1 lipca w Lille?

<blockquoteclass="twitter-tweet" data-lang="pl">

WATCH | Thisisthe atmospherein Paris! The #GAWA arereadyfor the biggestgamein 34 years!! 🙌🏽 #DareToDreamhttps://t.co/gECGgylJxz

— NorthernIreland(@NorthernIreland) 25 czerwca 2016 <scriptasyncsrc="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8">

17:56

['0]

Hymny!

17:59

['0]

To będzie święto brytyjskiego futbolu - przypomnijmy, że sędzią spotkania pomiędzy Walią i Irlandią Północną jest Anglik, Martin Atkinson!

18:00

['0]

18:49

['0]

Na nagraniu nieuznany gol Aarona Ramseya.

['1]

Zaczynamy! Pierwszy gwizdek Martina Atkinsona.

18:03

['2]

McGovern po raz pierwszy łapie piłkę - w polu karnym czaił się Gareth Bale.

18:04

['3]

Jonny Evans z autu, ale piłka natychmiast w posiadaniu Walijczyków.

18:06

['4]

Irlandczycy przy piłce, ale długie podanie przez całe boisko od Hughesa znów pozbawia ich posiadania.

18:07

['5]

Zderzenie Williamsa z walczącym o piłkę Wardem. Odgwizdany faul Williamsa i piłka dla Irlandczyków.

18:07

['6]

Ląduje poza boiskiem, a od bramki Hennessey.

18:09

['8]

Lafferty wygrał pojedynek z Ramseyem przy lini boiska i utrzymal Irlandczyków przy piłce.

18:11

['9]

Gareth Bale ruszył prawą stroną boiska, ale za chwilę z kontrą wyszli Irlandczycy. Na mocny strzał zdecydował się Dallas, ale interweniował bramkacz Walijczyków, Wayne Hennessey.

18:14

['11]

Od bramki McGovern, który uchodzi za najskuteczniejszego bramkarza turnieju. Czy jeden z dwóch najskuteczniejszych graczy, Gareth Bale, dziś go pokona?

18:14

['12]

Póki co przed szansą stanął własnie Aaron Ramsey. Jednak McGovern od bramki.

18:15

['14]

Dobra współpraca Allena z Gunterem na prawym skrzydle Walijczyków, jednak Gunter niedokładnie dośrodkowuje do znajdującego się w polu karnym Bale'a.

18:18

['16]

Aaron Ramsey z rzutu wolnego, ale od bramki ponownie zaczyna McGovern.

18:20

['18]

SPALONY! Po dośrodkowaniu na Vokes'a piłkę do siatki wpakował Ramsey, jednak po chiwili ujrzał podniesioną choroągiewkę.

18:21

['19]

Cała akcja rozpoczęła się od długiego podania z obrony do Bale'a znajdującego się na lewym skrzydle.

18:24

['21]

Piłka nad bramką Hennesseya! Z zza pola karnego mocno pryzłożył Ward, ale Hennesey świetnie wybił groźną piłkę.

18:25

['24]

Posiadanie 64% do 36% dla Walijczyków.

18:29

['26]

Bale najpierw wygrał pojedynek z Catcartem, a potem skutecznie wybronił się przed Davisem, jednak utrzymanie przy piłce nie przełożyło się na groźną sytuację. Irlandczycy ściśle kryją swoich rywalii w polu karnym, więc nie miał do kogo podać i zdecydował się na długi, płaski, ale nieskuteczny strzał.

18:54

['28]

Gra rozgrywa sie na połowie Walijczyków, jednak podopieczni Chrisa Colemana bronią dostępu do swojego pola karnego. Następnie Walijczycy przejmują piłkę i wychodzą z kontrą, jednak nie zakończyła się ona groźną sytuacją.

18:36

['31]

Ladley świetnie wyszedł z kontrą i podał do Vokesa, ale przy nim zaraz znalazło się trzech obrońców Irlandii Północnej, którzy uniemożliwili mu stworzenie zagrożenia w polu karnym.

18:38

['35]

Davis i Ward wyprowadzili efektowną akcję, ale dośrodkowania Hughesa pod bramką Hennesseya nie wykorzystał Dallas.

18:41

['37]

W ofensywie ciężko dziś pracuje Lafferty, który powrócił do składu Irlandii. Teraz wywalczona przez niego piłka zaskutkowała rzutem wolnym. Do piłki podszedł Ledley - dobrze dośrodkował, jednak piłka ostatecznie została wybita przez Walijczyków.

18:41

['38]

Płasko wykonany przez Warda rzut rożny nie zagroził jednak bramce Hennesseya.

18:52

['42]

W ostatnich minutach znacznie aktywniejsi są Irlandczycy, głównie za sprawą Warda i Davisa.

18:52

['43]

Żółta kartka dla Stuarta Dallasa, który wyprostowaną nogą zaatakował Garetha Bale\'a.

18:46

['45]

Koniec pierwszej połowy! Martin Atkinson nie doliczył dodatkowych minut.

18:48

['45]

Posidanie w piewszej połowie: 59% do 41% na korzyść Walijczyków.

18:57

['45]

Jeśli Irlandia Północna awansuje do ćwierćfinału na boisku nie zobaczymy Stuarta Dallasa, dla którego żółta kartka za faul na Bale'u była drugą na tym turnieju. W parzypadku awansu Walijczyków zawodnik będzie pauzował w pierwszym spotkaniu eliminacji do MŚ 2018.

['46]

Pierwsze sekundy drugiej połowy na połowie Walijczyków.

19:06

['48]

Taylor przegrał pojedynek o piłkę - z autu Irlandczycy. Piłka znalazła się pod nogami Lafferty\'ego, ale w polu karnym Irlandczyk został powstrzymany przez Williamsa.

19:06

['49]

Piłka znów pod nogami Lafferty\'ego. Interweniował Williams, ale sędzia odgwizdał faul na napatniku Irlandii.

19:07

['51]

Corry Evans dośrodkowuje na Jonny'ego Evansa. Piłka wybita przez Daviesa trafia do Warda, ale ten uderza na bramkę nieskutecznie.

19:09

['51]

Walijczycy nie przypominają drużyny, która wygrała ostatnio z Rosją 3:0. Irlandczycy są zdecydowanie efekowniejszą drużyną - prezentują się też o wiele lepiej niż w fazie grupowej.

19:12

['53]

Dośrodkowanie z prawej strony do Vokesa. Pierwsza groźna akcja Walijczyków! Jednak zakończona szczęśliwie dla Irlandczyków.

19:11

['53]

Zmiana: Vokes zastąpiony przez Robsona-Kanu

19:12

['54]

Strzela Norwood, ale Hennessey bez problemów.

19:14

['56]

Na prawej stronie boiska Gunter podaje do Bale'a i... sędzia odgwizduje faul na Walijczyku. Wolny.

19:15

['57]

Z wolnego przymierza Bale! Celuje idealnie, ale świetną inerwencją popisuje się McGovern!

19:17

['59]

Irlandczycy wychodzą z kontrą, a po chwili żółtą kartę ogląda Neil Taylor za faul na Wardzie. Taylor zostaje zawieszony na następny mecz - to już druga kartka zawodnika na Euro 2016.

19:19

['61]

Dośrodkowanie Bale'a. Piłkę dostaje Ramsey, ale jego strzał zostaje zablokowany.

19:19

['62]

Zmiana w rep. Walii: Jonathan Williams za Joe Ledley'a.

19:22

['64]

Irlandczycy blisko pola karnego, ale mają problem, by bardziej zbliżyć się do bramki Hennesseya. Walijczycy szczelnie się bronią.

19:24

['64]

A tu próba zdobycia gola przez Garetha Bale'a z rzutu wolnego.

19:24

['64]

Żółta dla Stevena Davisa.

19:26

['68]

Zmiana w rep. Irlandii: Conor Washington za Jamie'go Warda.

19:27

['69]

Świetna piłka do Lafferty'ego, ale wysoko wychodzi Hennessey i skutecznie interweniuje.

19:28

['71]

Lafferty wbiega w pole karne Walii, ale czysto interweniuje Chester.

19:31

['73]

Bale sztbko wychodzi z piłką, ale jego akcja zablokowana prez Hughesa.

19:33

['74]

Walia - Irlandia Północna (1:0)

GOOOL! Druga bramka Garetha McAuleya we Francji! Jednak tym razem Irlandczyk trafia do własnej bramki po dośrodkowaniu Bale\'a. Walia - Irlandia Północna 1:0.

19:54

['79]

Zmiana w rep. Irlandii Północnej: Niall McGinn, który strzelił gola w meczu z Ukrainą, zastępuje Oliviera Norwooda.

19:54

['80]

Posiadanie piłki: 56% do 44% dla Walijczyków.

19:53

['81]

Zderzenie dwóch Wiiliamsów! Zawodnicy Walii, Ashley Wiiliams i Jonahan Williams, ucierpieli w walce o piłkę z Jonnym Evansem.

19:54

['82]

Przerwa w grze, a my prezentujemy samobójczy gol McAuleya. To już trzeci samobój na Euro 2016.

19:53

['84]

Zmiana w rep. Irlandii Północnej: Josh Magennis za Garetha McAuleya. Pomocnik za obrońcę.

19:53

['86]

Hennessey posyła długą piłkę na Bale\'a, ale interweniują Irlandczycy.

19:53

['86]

Faul na Bale\'u. Z wolnego uderza Ramsey. Piłka posłana krótko - Walijczycy spokojnie rozgrywją.

19:52

['88]

Akcja przeniosła się na drugą stronę boiska. Irlandczycy z autu, ale dośrodkowanie przejmuje Hennessey.