Złoty Bjoerndalen wkroczył do historii. Polska daleko

Wielki Ole Einar Bjoerndalen po pracy /fot. PAP/EPA

Zmagania w biathlonowej sztafecie mieszanej (2x6 + 2x7,5 km) zwycięsko zakończyła Norwegia. Wydarzenie jest dużej rangi, bo w złotej drużynie biegał i strzelał wielki Ole Einar Bjoerndalen. 40-latek zgarnął 13. medal olimpijski i W klasyfikacji wszech czasów zimowych igrzysk wyprzedził swojego rodaka - biegacza narciarskiego Bjoerna Daehliego. Panie i panowie z polskiej drużyny na miejscu 14.

W latach 1992-1998 Daehlie zdobył na igrzyskach osiem złotych i cztery srebrne medale. Bjoerndalen ma teraz także osiem tytułów mistrzowskich, a poza tym cztery wicemistrzowskie i jeden brąz.

40 lat skończył 27 stycznia. Jest najwybitniejszym biathlonistą w historii. Jest legendą. Jego pierwszym trenerem był Dag, starszy brat. Na początku Ole biegał na nartach i był w tym bardzo dobry. Jako nastolatek musiał jednak zdecydować, czy stawia na bieganie, czy biathlon. Wiadomo, na co postawił, jednak od czasu do czasu rywalizuje także w swojej pierwszej specjalności. Oczywiście z sukcesami.

Na igrzyskach pierwszy raz dotarł na szczyt w Nagano, w roku 1998 - tam sięgnął po złoto w sprincie. I srebro w sztafecie. Cztery lata później w Salt Lake City wygrał już wszystko, co było do wygrania.

Do startu w Soczi Bjoerndalen przygotowywał się samotnie przez kilkanaście miesięcy. W ostrym reżimie, szczególnie w ostatnich tygodniach. Wstawał o 7 rano, trenował dwa razy dziennie, kładł się spać o 22. Jego pokój był nieogrzewany, łóżko twarde, brak telewizora. Tak lubi.

Wcześniej w Soczi zdobył już jedno złoto. Na drugi medal miał szansę we wtorek, w biegu masowym na dystansie 15 km. Przed ostatnim strzelaniem  Bjoerndalen był w grupie pościgowej. I potem spudłował cztery razy, spadł na 22. pozycję! Wygrał wtedy Emil Hegle Svendsen, jego rodak. Dzień później w sztafecie Svendsen też biegł, ma więc już cztery złota igrzysk, dwa z tych rozgrywanych w Soczi.

- Już dawno tak się nie stresowałem. Może właśnie dlatego byłem znacznie bardziej skoncentrowany niż w biegach indywidualnych. Uczucie, kiedy wygrywa się razem z innymi, kiedy cieszy się więcej osób, jest wspaniałe. Walczyłem dzisiaj o każdą sekundę, by na ostatniej zmianie Emil miał ułatwione zadanie - mówił Bjoerndalen.

Polacy w sztafecie mieszanej startowali w składzie Krystyna Pałka, Magdalena Gwizdoń, Łukasz Szczurek, Krzysztof Pływaczyk. Pałka spudłowała raz, ale poprawiła po dobraniu naboju. Gwizdoń dobierała dwa razy, panie karnych rund nie musiały biegać.

Po rywalizacji kobiet minimalnie prowadziły Czechy - Norwegia traciła do nich 1 ,1 s. Trzecie miejsce - Włochy (20 s straty). Polska była wtedy na pozycji czwartej, dokładnie 49,3 s za liderami. Panowie w Soczi spisują się niestety bardzo słabo. Sprint na 10 km Pływaczyk ukończył na 64. lokacie, Szczurek na 77. Na 20 km Szczurek był 51, Pływaczyk 77. Sztafetę, po bardzo dobrej postawie pań, Polska ukończyła na pozycji 14. Na drugiej były Czechy, na trzeciej Włochy. Francja dopiero siódma.