Jabłoński obronił tytuł mistrza Europy

Karol Jabłoński. / fot. PAP

Karol Jabłoński, po zdobyciu złotego medalu mistrzostw świata, obronił tytuł mistrza Europy w żeglarstwie lodowym klasy DN (bojery). Drugie miejsce zajął Estończyk Vaiko Vooremaa, a trzecie Amerykanin Ronald Sherry, gdyż rywalizacja toczyła się w formule open.

Jabłoński (Baza Mrągowo) po raz trzeci z rzędu i szósty w karierze został mistrzem kontynentu. W dorobku ma także osiem tytułów mistrza świata.

Rywalizację, do której przystąpiło 158 zawodników z 17 krajów, ukończyło tylko 102. To efekt trudnych oraz wymagających wobec sprzętu i ludzi warunków na Zatoce Haapsalu. Rozegrano wszystkie 21 zaplanowanych wyścigów, po siedem dla każdej z grup.

Szczęście nie sprzyjało Tomaszowi Zakrzewskiemu (MKŻ Mikołajki), który rok temu zdobył srebrny medal. W piątek, po wygraniu pierwszego wyścigu, gdy prowadził w kolejnym, awaria zamocowania masztu przekreśliła jego marzenia o miejscu na podium. Sprzęt odmówił posłuszeństwa także Michałowi Burczyńskiemu (AZS UWM Olsztyn), który był zmuszony wycofać się z rywalizacji po pierwszym dniu.

Organizatorem mistrzostw Europy była Flota Polska DN przy wsparciu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego oraz burmistrza Giżycka.

Klasyfikacja otwartych ME w żeglarstwie lodowym klasy DN (bojery) po siedmiu wyścigach: