Konstelacja siatkarskich gwiazd rozbiła Jastrzębski Węgiel. Finał Ligi Mistrzów nie dla Polaków

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla nie zagrają w finale LM. / fot. PAP

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla zdecydowanie przegrali 0:3 z Halkbankiem Ankara w meczu półfinałowym turnieju Final Four Ligi Mistrzów. Turcy zmierzą się w jutrzejszym finale z mistrzami Rosji Biełogorie Biełgorod. W spotkaniu o trzecie miejsce podopieczni Lorenzo Bernardiego zagrają z Zenitem Kazań.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla prowadzili na pierwszych przerwach technicznych w każdej z trzech partii, nie byli jednak w stanie utrzymać przewagi. Polacy mieli ogromne kłopoty z przyjęciem. Siatkarze z Ankary aż 10 punktów zdobyli bezpośrednio z zagrywki (w tym aż 6 w wykonaniu Emre Batura).

Gospodarze postawili jastrzębianom poprzeczkę bardzo wysoko, zagrali na znakomitym poziomie. W ekipie z Ankary gwiazdy (Osmany Juantorena, Matej Kazijski, Raphael) świeciły w dniu dzisiejszym pełnym blaskiem. Polacy dla odmiany byli dalecy od gry na poziomie, do jakiego przyzwyczaili kibiców w obecnym sezonie. Był to najsłabszy mecz jastrzębian, spośród trzech rozegranych w bieżących rozgrywkach Ligi Mistrzów z ekipą Ankary.

- Polacy napotkali na swej drodze zespół, który postawił trudne warunki. Gospodarze wygrali spokojnie, bez większych emocji - powiedział w pomeczowym studiu Polsatu Sport Piotr Gruszka.

Podobnego zdania był Ireneusz Mazur:

- Jastrzębski Węgiel, jako zespół nie był w stanie narzucić swoich warunków, a indywidualnie zawodnicy z biegiem czasu tracili wiarę w zwycięstwo - stwierdził były opiekun biało-czerwonych.

Jastrzębski Węgiel - Halkbank Ankara 0:3 (21:25, 19:25, 19:25)

Halkbank: Raphael Vieira de Oliveira, Matej Kazijski, Osmany Juantorena, Emre Batur, Mitar Tzourits, Mauricio de Souza - Nuri Sahin (libero) - Can Ayvazoglu, Hussein Koc, Burutay Subasi.
Jastrzębski Węgiel: Michal Masny, Michał Łasko, Krzysztof Gierczyński, Alen Pajenk, Patryk Czarnowski, Michał Kubiak - Damian Wojtaszek (libero) - Simon van de Voorde, Nicolas Marechal, Dmytro Filippov, Mateusz Malinowski.

Sędziowali: Vladimir Simonovic (Serbia), Philippe Vereecke (Francja).

III SET : Jastrzębski Węgiel - Halkbank Ankara 0:3 (21:25, 19:25, 19:25)

19:25 Koniec meczu! Halkbank w finale Ligi Mistrzów, drużynie z Polski pozostała rywalizacja o III miejsce.

Radość zwycięzców. / fot. cev.lu

18:24
Emre Batur blokuje na środku Simona Van De Voorde. Piłka meczowa dla Halkbanku.

18:20
Nicolas Marechal blokuje atak Mateja Kazijskiego. Opiekun Halkbanku prosi o czas.

17:20
Alen Pajenk z krótkiej.

16:19
Osmany Juantorena skutecznie z prawej strony.

14:16
Emre Batur ustrzelił zagrywką przyjmujących jastrzębskiego. Dwa punkty przewagi Halkbanu na drugiej przerwie.

13:14
Osmany Juantorena skutecznie z lewego skrzydła.

12:12
Gospodarze wyrównują.

11:9
Skuteczny blok jastrzębian. Drużyna z Polski utrzymuje przewagę.

8:5
Na pierwszej przerwie, podobnie jak w poprzednich partiach, prowadzą jastrzębianie.

7:5
Simon Van De Voorde - as serwisowy!

1:1
Atak Michała Kubiaka z drugiej linii i pierwszy punkt dla jastrzębian w tej partii.

II SET : Jastrzębski Węgiel - Halkbank Ankara 0:2 (21:25, 19:25)

19:25
Myli się Nicolas Marechal . Drugi set padł łupem ekipy z Ankary.

19:24
Mitar Tzourits skutecznie z prawej strony. Piłka setowa dla Halkbanku.

17:23
Znów Juantorena bezlitosny dla jastrzębian.

Osmany Juantorena w akcji. / fot. cev.lu

17:22
Rośnie przewaga Halkbanku. Rozprowadzony blok jastrzębian, skuteczna kontra Juantoreny.

15:18
Mitar Tzourits obija blok ekipy z Polski.

14:16
Druga przerwa techniczna, dwa punkty przewagi Halkbanku.

14:15
Szczęście jastrzębian, blok Turków ląduje na aucie. W kolejnej akcji skuteczny atak Nicolasa Marechala. Radostin Stojczew chce porozmawiać ze swoimi zawodnikami.

12:14
Alen Pajenk skutecznie ze środka.

10:12
Michal Masny psuje zagrywkę.

8:9
Emre Batur zaskoczył zagrywką przyjmujących Jastrzębskiego Węgla. Lorenzo Bernardi prosi o przerwę.

8:5
Osmany Juantorena w aut. Na pierwszej przerwie - podobnie jak w poprzedniej partii - prowadzą Polacy.

6:4
Kolejny punkt zdobyty przez jastrzębian bezpośrednio z zagrywki.

4:4
Skuteczna akcja Raphaela.

4:2
Alen Pajenk popisał się asem serwisowym.

0:1
Pierwszy punkt w drugiej partii zdobywa Matej Kazijski.

I SET : Jastrzębski Węgiel - Halkbank Ankara 0:1 (21:25)

21:25
Michał Łasko nie trafił w boisko. Pierwszy set dla Halkbanku.

21:24
Piłka setowa dla gospodarzy po akcji Juantoreny.

20:23
Matej Kazijski: blok-aut.

20:22
Autowa zagrywka gospodarzy.

19:20
Michał Łasko skutecznie na siatce. Już tylko punkt straty!

18:20
Jastrzębski Węgiel odrabia straty, Radostin Stojczew prosi o czas.

- Preferuje dyktatorski sposób prowadzenia drużyny - mówił o Stojczewie jego były podopieczny Jakub Bednaruk, obecny trener AZS Politechniki Warszawskiej.   - W czasie naszej współpracy w Trentino zawsze miał jednak czas, by odpowiedzieć na moje pytania. Ma określony sposób pracy. On jest szefem i wszyscy są mu podporządkowani. Wyniki wskazują na to, że jest to sposób skuteczny.

16:20
Osmany Juantorena po bloku, przewaga gospodarzy wzrasta.

15:18
Patryk Czarnowski blokuje akcję Halkbanku.

14:16
Po powrocie na parkiet Matej Kazijski psuje zagrywkę.

13:16
Na drugiej przerwie technicznej trzy punkty przewagi gospodarzy.

8:11
Halkbank powiększa przewagę, Lorenzo Bernardi prosi o czas.

8:9
Gospodarze blokują akcję jastrzębian i wychodzą na prowadzenie.

8:6
Dwa punkty przewagi Polaków na pierwszej przerwie.

6:6
Emre Batur zaskoczył zagrywką Damiana Wojtaszka.

5:3
Kontrę Jastrzębskiego Węgla kończy Krzysztof Gierczyński.

1:0
Znakomita kiwka Michała Kubiaka. Mecz rozpoczyna się od prowadzenia Polaków. W kolejnej akcji autowy atak gospodarzy powiększa przewagę jastrzębian.

16:00 Wyjściowe składy:

JASTRZĘBSKI WĘGIEL:

HALKBANK ANKARA:

15:58
Spokój, chłodna głowa może dać nam powodzenie. Nie jesteśmy faworytami tego turnieju - przyznał przed meczem przyjmujący jastrzębian Krzysztof Gierczyński.

15:55
Faworytem są gospodarze. Ekipę z Ankary prowadzi Radostin Stojczew, który zabrał ze sobą z Trentino kilku asów światowej siatkówki: Osmanę Juantorena, Mateja Kazijskiego czy Raphaela. W obecnym sezonie obie ekipy spotkały się w fazie grupowej Ligi Mistrzów. W Ankarze 3:1 wygrał Halkbank, w rewanżu było 3:2 dla Jastrzębskiego Węgla.

Jastrzębianie pokonali Halkbank we własnej hali 3:2 (18.12.2013). / fot. PAP

15:50 Dla jastrzębian to drugi w historii awans do turnieju finałowego siatkarskiej Ligi Mistrzów. W sezonie 2010/11, po ograniu w ćwierćfinale belgijskiego Noliko Maaseik, w walce o finał podopieczni Lorenzo Bernardiego przegrali zdecydowanie, 0:3 z Trentino Volley, a w meczu o III miejsce ulegli 1:3 ekipie Dinamo Moskwa.

15:45 W pierwszym meczu półfinałowym siatkarze Biełogorie Biełgorod pokonali Zenit Kazań 3:1
(25:19, 22:25, 25:18, 25:17). Mistrzowie Rosji wygrali zdecydowanie, jedynie w drugiej partii pozwalając dojść do głosu rywalom. Ekipa Biełogorie Biełgorod czeka na rywala, będzie nim zwycięzca konfrontacji Jastrzębski Węgiel - Halkbank Ankara.