Romański: Wszystkie mecze są hitami

Przemysław Frasunkiewicz ma na koncie już 501 meczów w ekstraklasie /fot. PAP

Wielkie emocje w ekstraklasie koszykarzy - nie ma w niej meczów, w których zwycięzca jest znany przed ostatnią kwartą. Więcej! Nie ma meczu, w którym zwycięzca jest znany w ostatniej sekundzie czwartej kwarty. A nawet są takie, w których zwycięzcy po czwartej kwarcie nadal nie ma...

Adam Romański, komentator Polsatu Sport, opisuje wydarzenia 24. kolejki ekstraklasy koszykarzy, czyli Tauron Basket Ligi w sezonie 2013/2014.

NAJWAŻNIEJSZA INFORMACJA KOLEJKI. Trzy mecze, cztery punkty różnicy. To była szalona druga kolejka w grupie walczącej o miejsca 1-6. W trzech meczach (Rosa - PGE Turów 82:80, Trefl - Stelmet 88:89, Anwil - Energa Czarni 78:77) wszystko rozstrzygało się w ostatnich rzutach, a w Sopocie dodatkowo potrzebna była dogrywka. Świetne emocje udowadniają, że ta walka w elicie ma sens i musi być widowiskowa.

NAJCIEKAWSZY MOMENT KOLEJKI. Rzut równo z syreną Rodericka Trice'a. Energa Czarni Słupsk we Włocławku byli blisko cudu. Choć nie czary ani boskie moce to spowodowały, ale pomysły, wiara i walka do ostatniej piłki. 34 s przed końcem meczu z Anwilem goście przegrywali dziewięcioma punktami, ale po przechwytach i dzięki dobrej obronie to oni mieli rzut na zwycięstwo w ostatniej sekundzie. Lider słupszczan Roderick Trice jednak nie trafił i wielka pogoń pozostała nieudana. Równo z syreną, ale minimalnie za późno, w tej kolejce rzucał także na koniec pierwszej dogrywki Courtney Eldridge w meczu Polpharma - Śląsk. Sędziowie słusznie nie zaliczyli tego trafienia, które dałoby zwycięstwo gospodarzom. W drugiej dogrywce lepszy był Śląsk.

STATYSTYKA KOLEJKI. 500. Tyle meczów w ekstraklasie koszykarzy ma już na koncie Przemysław Frasunkiewicz. A dokładniej 501, bo po jubileuszowym spotkaniu w piątek z Kotwicą Kołobrzeg odbyło się już spotkanie kolejne. Frasunkiewicz jest zdecydowanie liderem pod względem rozegranych meczów w karierze spośród aktywnych graczy Tauron Basket Ligi. W historii ekstraklasy przed nim same tuzy: Dariusz Parzeński (rekordzista z 672 meczami), Adam Wójcik, Mariusz Bacik, Andrzej Pluta, Jerzy Binkowski, Maciej Zieliński, Robert Kościuk, Henryk Wardach, Dominik Tomczyk i Roman Prawica. Tuż za Frasunkiewiczem - Filip Dylewicz (482 mecze) i Marcin Sroka (458). Warto dodać, że Frasunkiewicz gra w ekstraklasie 17. sezon, zaczynał w Treflu Sopot w 1997 roku, a później grał w Szczecinie, Inowrocławiu, Słupsku, Włocławku, Warszawie i Gdyni. Zdobył do tej pory w ekstraklasie 4417 punktów, najwięcej 36 w 2000 roku w barwach SKK Szczecin.

POSTAĆ KOLEJKI. Robert Skibniewski, Śląsk Wrocław. Po kontuzji Daniela Gibsona rozgrywający z Bielawy przejął ponownie rolę lidera wrocławskiej drużyny. Wrocławianie wygrywają mecz za meczem, są liderem walki o miejsca 7-12, a Skibniewski gra na bardzo wysokim poziomie. Trafia z dystansu, asystuje, broni, walczy. W meczach w Starogardzie i Gdyni nie schodził z boiska, zagrał więc 90 minut, a Śląsk wygrywał po dwóch dogrywkach (z Polpharmą) i jednym punktem (z Asseco).

WARTE POCHWAŁY. Korie Lucious, Rosa Radom. W trochę niestandardowy sposób - bo dobitką po własnym niecelnym rzucie - zdobył zwycięskie punkty w meczu z PGE Turowem. Łącznie w tym meczu rzucił 19 punktów. Rosa wygrała w Słupsku, pokonała zgorzelczan, a teraz zagra w Sopocie i ze Stelmetem. Jeśli błyskotliwy rozgrywający poprowadzi swój bardzo zespołowy zespół (nie da się tego lepiej określić) do kolejnych wygranych, niespodzianka sezonu - jaką już jest Rosa - może okazać się wielką sensacją.

DO POPRAWKI. PGE Turów Zgorzelec. Po 11 zwycięstwach z rzędu były pochwały, ale po dwóch przegranych na rozpoczęcie rywalizacji w górnej szóstce są znaki zapytania. Oczywiście, oba mecze były bardzo zacięte, ale gra zgorzelczan wymaga poprawki choćby w tym znaczeniu, że w najbliższych dniach oczekiwany jest nowy środkowy. Nowych zawodników w Tauron Basket Lidze można pozyskiwać do 11 kwietnia.

CO DALEJ? Tauron Basket Liga pędzi dalej. 25. kolejka rozegrana zostanie w środę, kiedy odbędzie się pięć meczów (Asseco ze Śląskiem zagrało awansem w poniedziałek). W górnej szóstce - zgodnie z hasłem tej części sezonu - wszystkie mecze są hitami. Trefl sprawdzi Rosę, Stelmet - Energę Czarnych, a w IPLA.tv można będzie zobaczyć (od 18.20) mecz PGE Turów - Anwil. Wszystkie mecze tej fazy można zobaczyć w formie przekazów wideo na stronie oficjalnej Tauron Basket Ligi PLK.pl. Najbliższy mecze telewizyjny w Polsacie Sport News - w niedzielę od 19.50, kiedy to Energa Czarni Słupsk zagrają z PGE Turowem Zgorzelec.