Wowereit udzielił wyczerpującej odpowiedzi na trzynaście pytań postawionych Berlinowi przez Niemiecki Komitet Olimpijski i Sportu (DOSB). Stolica Niemiec dysponuje już piętnastoma obiektami, na których może być zorganizowana rywalizacja o medale igrzysk.

 

Wewnątrzniemieckim rywalem Berlina jest Hamburg. Decyzja, które z tych miast zostanie zgłoszone do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przez DOSB, zapadnie w grudniu.

 

"Serce" olimpijskich aren w Hamburgu zaprojektowano na leżącej na Łabie wyspie Kleiner Grasbrook. Ma się tam znajdować stadion, na którym odbędą się ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz konkurencje lekkoatletyczne, hala wielofunkcyjna oraz wioska olimpijska. Areną zmagań piłkarzy ręcznych ma być Kilonia i Flensburg, jeźdźców - Luhmuehlen, żeglarzy - miejscowości leżące nad Morzem Północnym lub Bałtyckim. Hamburg zapowiada "demokratyczne igrzyska. nie mające nic wspólnego z gigantyzmem".

 

Za dwa lata igrzyska zorganizuje Rio de Janeiro, a w 2020 roku odbędą się one w Tokio. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybierze gospodarza igrzysk 2024 w 2017 roku.

 

Niemcy gościły letnie igrzyska olimpijskie w 1936 roku w Berlinie oraz w 1972 w Monachium. Raz były gospodarzem zimowych w 1936 roku, zorganizowało je wtedy Garmisch-Partenkirchen. Niedawno ze starań o igrzyska zimowe 2022 zrezygnowało Monachium.