Triumf Serbii, koniec marzeń Włochów o awansie

Spotkanie Serbia – Włochy rozpoczęło rywalizację w grupie E drugiej rundy siatkarskiego mundialu. W łódzkiej Atlas Arenie nie doszło do przebudzenia siatkarzy Italii. Serbowie w trzech setach praktycznie zamknęli marzenia rywali o awansie do czołowej szóstki turnieju.

Serbowie do II fazy turnieju zabrali ze sobą 6 punktów, które na starcie dają im trzecie miejsce w tabeli za Polską (9) i Francją (7). Włosi mają na koncie zaledwie dwa punkty, co niweluje ich szansę na awans. Problemem Włochów jest również kontuzja Ivana Zaytseva, który prawdopodobnie nie zagra już w tym turnieju.

Siatkarze z Półwyspu Bałkańskiego po porażce 0:3 z Polską w meczu otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie, pewnie  - za trzy punkty, wygrali cztery kolejne spotkania pierwszej fazy: 3:1 z Argentyną, 3:1 z Serbią, 3:0 z Wenezuelą i 3:1 z Kamerunem. Włosi rozpoczęli turniej od porażki 1:3 z Iranem. W drugim meczu pokonali 3:2 Francję i to spotkanie dało im jedyne punkty, które przeszły do drugiej fazy. W kolejnej grze ograli 3:1 Belgię. W czwartym spotkaniu sensacyjnie przegrali 1:3 z Portoryko, a I fazę grupową zakończyli porażką 1:3 z USA.

W pierwszym secie, w dużej mierze dzięki znakomitej grze Aleksandra Atanasijevica Serbowie zdecydowanie pokonali rywali. Ekipa z Półwyspu Bałkańskiego szybko wypracowała sobie kilkupunktową przewagę i w końcówce seta kontrolowała sytuację. Siatkarze Italii, podobnie jak w pierwszej części turnieju mieli spore problemy w przyjęciu.

Dwie kolejne odsłony były dużo bardziej wyrównane. Walka o wygraną w drugim secie toczyła się na przewagi, siatkarze Italii mieli nawet piłkę setową, mimo to ze zwycięstwa znów cieszyli się Serbowie. W trzeciej partii Włosi podjęli walkę, w końcówce seta zdołali wyjść na prowadzenie (19:20), jednak nie udało im się już odwrócić losów meczu. Porażka sprawiła, że szanse na awans siatkarzy Italii do kolejnej rundy są już właściwie iluzoryczne. W kolejnych meczach, które zostaną rozegrane w czwartek, Włosi zmierzą się z Polską (godzina 20.25), a Serbowie zagrają z Amerykanami (godzina 16.40).

Serbia - Włochy 3:0 (25:19, 29:27, 25:22)

Serbia: Nikola Kovacevic, Nikola Jovovic, Milos Nikic, Aleksandar Atanasijevic, Marko Podrascanin, Srecko Lisinac - Nikola Rosic (libero) – Uros Kovacevic, Nemanja Petric.
Włochy: Jiri Kovar, Simone Parodi, Luca Vettori, Simone Buti, Dragan Travica, Emanuele Birarelli – Salvatore Rossini (libero) – Massimo Colaci (libero), Filippo Lanza.

16:11

Początek meczu w Atlas Arenie o godzinie 16.40.

16:12

O tej samej godzinie w Hali Łuczniczka w Bydgoszczy rozpocznie się drugi mecz tej grupy: Argentyna - Francja.

16:38

Słuchamy hymnów obu państw.

14:33

Prezentacja obu drużyn. Włosi zagrają bez Ivana Zaytseva, który odniósł kontuzję w ostatnim meczu grupowym przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Kontuzjowany Ivan Zaytsev prawdopodobnie nie zagra do końca turnieju. / fot. PAP

16:42

3:0

Początek meczu pod dyktando Serbów. Skuteczny blok daje im trzeci punkt.

16:44

5:2

Aleksandar Atanasijevic skutecznie atakuje na prawym skrzydle.

16:45

7:4

Aleksandar Atanasijevic zagrywa daleko w aut.

16:46

8:4

Nieporozumienie w przyjęciu po włoskiej stronie siatki. Cztery punkty zaliczki Serbów na pierwszej przerwie.

13:8

Aleksandar Atanasijevic atakuje z prawej strony. Rośnie przewaga Serbów i trener Włochów prosi o czas.

16:55

15:11

Milos Nikic z drugiej linii w aut.

16:56

15:12

Włosi popisują się skutecznym blokiem i zmniejszają dystans do rywali. Czas dla opiekuna Serbów.

16:57

16:12

Skuteczny atak z lewej strony Nikoli Kovacevica. Cztery punkty przewagi Serbów na drugiej przerwie.

16:58

17:13

Kolejny mocny atak Nikoli Kovacevica.

14:34

19:13

Aleksandar Atanasijevic mieści piłkę w boisku po ataku na prawym skrzydle.  Drugi czas dla Mauro Berutto.

Mauro Berutto. / fot. PAP

17:01

21:14

Milos Nikic przebija się przez włoski blok.

17:03

23:15

Popsuty serwis Włochów, rośnie przewaga Serbów.

17:03

24:17

Piłka setowa dla Serbii.

17:08

25:19

Włosi bronili się w dwóch kolejnych akcjach. W trzeciej, po długiej wymianie skuteczny blok Serbów ustalił wynik tego seta. Serbia prowadzi 1:0! Pierwsza odsłona trwała 24 minuty.