facebook twitter youtube instagram RSS

Amerykanie potwierdzili klasę! Serbia rozbita w czterech setach

W pierwszym dzisiejszym meczu w łódzkiej Atlas Arenie doszło do starcia dwóch drużyn aspirujących do odegrania czołowych ról w siatkarskich mistrzostwach świata. Stany Zjednoczone pewnie wygrały 3:1 z Serbią, choć to ekipa z Półwyspu Bałkańskiego wygrała pierwszego seta.

Obie drużyny rozgrywki drugiej fazy grupowej rozpoczęli od wygranych za trzy punkty. Serbowie rozgromili bez straty seta reprezentację Włoch, trafiając na poważniejszy opór rywali jedynie w drugiej odsłonie.

Amerykanie pokonali 3:1 gospodarzy imprezy – Polaków. Triumfatorzy tegorocznej edycji Ligi Światowej, którzy w pierwszej fazie turnieju grali w kratkę. Nie uniknęli przykrych wpadek, przegrali 2:3 z Iranem i 1:3 z Francją, jednak w pierwszym meczu II fazy pokazali, że wracają do wielkiej gry.

W końcówce pierwszej odsłony Serbowie przegrywali już 20:22, zdołali jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wygrali cztery piłki z rzędu i po akcji Aleksandara Atanasijevica mieli piłkę setową. Pierwszą odsłonę, wygraną przez Serbów zakończył Milos Nikic. Podobnie było w drugiej partii. Serbowie przegrywali już 19:23, ale zdołali doprowadzić do wyrównania 24:24. Tym razem jednak siatkarze USA nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa. Wygrali wyczerpującą walkę na przewagi i jak się okazało, był to przełomowy moment meczu.

W dwóch kolejnych setach na parkiecie istniała już tylko jedna drużyna. Znakomita gra Matthew Andersona, Taylora Sandera i ich kolegów sprawiła, że siatkarze USA pewnie wygrali spotkanie. Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył Matthew Anderson - 20 oraz Taylor Sander - 19 i rezerwowy David Smith -14 (3 asy serwisowe). Dla pokonanych najlepiej punktował atakujący Aleksandar Atanasijevic. Amerykanie po tym meczu mają już na koncie 10 punktów i wyprzedzili Serbów w tabeli grupy E.

Serbia - USA 1:3 (25:23, 29:31, 17:25, 21:25)

Serbia: Nikola Kovacevic, Nikola Jovovic, Milos Nikic, Aleksandar Atanasijevic, Marko Podrascanin, Srecko Lisinac – Nikola Rosic (libero) – Uros Kovacevic, Nemanja Petric, Vlado, Petkovic, Sasa Starovic.
USA: Matthew Anderson, Taylor Sander, David Lee, Paul Lodman, Micah Christensen, Maxwell Holt – David Smith (libero) – David Smith.

16:33

Mecz na kanale Polsat Volleyball 1 komentują Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga.

16:35

Słuchamy hymnów obu państw.

14:40

Oglądamy prezentację reprezentacji USA...

14:39

...oraz reprezentacji Serbii.

16:42

0:1

Taylor Sander rozpoczyna spotkanie skutecznym atakiem.

16:43

2:2

Milos Nikic z drugiej linii.

14:40

4:3

Skuteczny blok Serbów.

Paul Lotman próbuje przedrzeć się przez blok Serbów. / fot. fivb.

16:47

7:5

Skutecznie Aleksandar Atanasijevic.

16:49

8:6

Dwa punkty przewagi Serbów na pierwszej przerwie technicznej.

16:49

9:7

Srecko Lisinac skutecznie na środku.

16:51

10:9

Taylor Sander skuteczny na lewym skrzydle.

16:54

13:13

Paul Lotman z przechodzącej piłki. Amerykanie odrabiają straty.

16:57

15:16

Amerykanie mają punkt przewagi na pierwszej przerwie.

17:00

18:18

Aleksandar Atanasijevic obija blok rywali.

17:01

19:18

Aleksandar Atanasijevic nokautuje rywali zagrywką 121 km/h. Trener Amerykanów prosi o czas.

17:01

19:19

Aleksandar Atanasijevic tym razem serwuje w siatkę.

17:03

20:19

W rewanżu przestrzelił zagrywkę Micah Christenson.

17:03

20:21

Taylor Sander - as serwisowy. Igor Kolakovic bierze czas.

17:05

20:22

Aleksandar Atanasijevic potężny atak w aut. Bez bloku - jak potwierdza weryfikacja.

17:06

22:22

Aleksandar Atanasijevic obija amerykański blok.  John Speraw prosi o czas.

17:07

23:22

Milos Nikic atakuje po bloku.

17:07

24:22

Aleksandar Atanasijevic znów mocno po bloku i piłka setowa dla Serbów!

17:08

24:23

Pierwsza piłka setowa obroniona.

14:40

25:23

Milos Nikic kończy pierwszą odsłonę! Serbia - USA 1:0. Pierwszy set trwał 26 minut.

Pierwszy set dla Serbów. / fot. fivb.org

17:15

2:2

Marko Podrascanin skutecznie na środku.

14:39

3:4

Taylor Sander przedarł się przez blok rywali.

Taylor Sander w akcji. / fot. fivb.org

17:18

6:7

Matthew Anderson przedarł się przez serbski blok.

17:20

8:7

Zdaniem sędziów Matthew Anderson dotknął antenki.  Po dyskusji z sędziami Amerykanie sprawdzają tę akcję. Sędziowie nie zmieniają werdyktu.

17:24

10:10

Nikola Kovacevic mocny atak po skosie z lewej strony.

17:26

13:12

Zablokowany Taylor Sander.

17:27

14:13

Kolejna w tym meczu zepsuta zagrywka Amerykanów.

17:29

14:15

David Smith zaskoczył rywali zagrywką. Wcześniej długie dyskusje Amerykanów kwestionujące decyzję sędziego w jednej z poprzednich akcji.

17:30

15:16

Skuteczny atak Matthew Andersona i punkt przewagi ekipy USA na drugiej przerwie.

17:31

15:17

Milos Nikic przestrzelił atak.

17:32

15:18

Błąd Serbów w przyjęciu po zagrywce Matthew Andersona i Maxwell Holt punktuje z przechodzącej piłki.

17:33

17:19

Marko Podrascanin skutecznie z krótkiej.

14:40

17:20

Taylor Sander uderza po bloku.

Taylor Sander. / fot. PAP

17:35

19:21

Aleksandar Atanasijevic precyzyjnym atakiem ominął potrójny blok rywali.

17:36

19:23

Zatrzymany Aleksandar Atanasijevic. Amerykanie coraz bliżej wygranej w tym secie, Igor Kolakovic prosi o czas.

17:36

20:23

Serbowie skutecznie z krótkiej.

17:37

20:24

Piłka setowa dla reprezentacji USA. Serbowie bronią się obijając blok rywali.

17:38

22:24

Nikola Kovacevic znów obija amerykański blok. Czas dla Johna Sperawa.

17:39

23:24

Matthew Anderson zablokowany! Drugi czas dla opiekuna USA.

17:40

24:24

Seria Serbów! Aleksandar Atanasijevic atakuje po bloku!

17:42

24:25

Serbowie bez rezultatu weryfikują dotknięcie siatki po ataku Matthew Andersona.

17:44

25:25

Aleksandar Atanasijevic atakuje po bloku, co potwierdza weryfikacja.