Amerykanie potwierdzili klasę! Serbia rozbita w czterech setach

W pierwszym dzisiejszym meczu w łódzkiej Atlas Arenie doszło do starcia dwóch drużyn aspirujących do odegrania czołowych ról w siatkarskich mistrzostwach świata. Stany Zjednoczone pewnie wygrały 3:1 z Serbią, choć to ekipa z Półwyspu Bałkańskiego wygrała pierwszego seta.

Obie drużyny rozgrywki drugiej fazy grupowej rozpoczęli od wygranych za trzy punkty. Serbowie rozgromili bez straty seta reprezentację Włoch, trafiając na poważniejszy opór rywali jedynie w drugiej odsłonie.

Amerykanie pokonali 3:1 gospodarzy imprezy – Polaków. Triumfatorzy tegorocznej edycji Ligi Światowej, którzy w pierwszej fazie turnieju grali w kratkę. Nie uniknęli przykrych wpadek, przegrali 2:3 z Iranem i 1:3 z Francją, jednak w pierwszym meczu II fazy pokazali, że wracają do wielkiej gry.

W końcówce pierwszej odsłony Serbowie przegrywali już 20:22, zdołali jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wygrali cztery piłki z rzędu i po akcji Aleksandara Atanasijevica mieli piłkę setową. Pierwszą odsłonę, wygraną przez Serbów zakończył Milos Nikic. Podobnie było w drugiej partii. Serbowie przegrywali już 19:23, ale zdołali doprowadzić do wyrównania 24:24. Tym razem jednak siatkarze USA nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa. Wygrali wyczerpującą walkę na przewagi i jak się okazało, był to przełomowy moment meczu.

W dwóch kolejnych setach na parkiecie istniała już tylko jedna drużyna. Znakomita gra Matthew Andersona, Taylora Sandera i ich kolegów sprawiła, że siatkarze USA pewnie wygrali spotkanie. Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył Matthew Anderson - 20 oraz Taylor Sander - 19 i rezerwowy David Smith -14 (3 asy serwisowe). Dla pokonanych najlepiej punktował atakujący Aleksandar Atanasijevic. Amerykanie po tym meczu mają już na koncie 10 punktów i wyprzedzili Serbów w tabeli grupy E.

Serbia - USA 1:3 (25:23, 29:31, 17:25, 21:25)

Serbia: Nikola Kovacevic, Nikola Jovovic, Milos Nikic, Aleksandar Atanasijevic, Marko Podrascanin, Srecko Lisinac – Nikola Rosic (libero) – Uros Kovacevic, Nemanja Petric, Vlado, Petkovic, Sasa Starovic.
USA: Matthew Anderson, Taylor Sander, David Lee, Paul Lodman, Micah Christensen, Maxwell Holt – David Smith (libero) – David Smith.