Zranieni Polacy rozbili Włochów!

W swym drugim meczu drugiej fazy grupowej siatkarskich mistrzostw świata reprezentacja Polski pokonała w łódzkiej Atlas Arenie Włochy 3:1. Mimo, że siatkarze z Italii mieli przed meczem iluzoryczne szanse na awans, byli wymagającym rywalem dla biało-czerwonych.

Obie drużyny od porażki zaczęły rywalizację w drugiej fazie siatkarskiego mundialu. Włosi zostali rozgromieni przez Serbów w trzech setach. Podopieczni Stephana Antigi po ciężkiej walce przegrali 1:3 z triumfatorami Ligi Światowej – reprezentacją Stanów Zjednoczonych.

Polacy rywalizację w drugiej fazie rozpoczęli z kompletem 9 punktów, które zabrali ze sobą z pierwszej rundy. Do tej liczby dorzucili dziś trzy oczka za zwycięstwo nad Włochami, którzy wciąż mają na koncie zaledwie dwa punkty. Siatkarze z Italii, mimo nikłych szans na awans sprawili w tym spotkaniu gospodarzom sporo kłopotów.

Pierwszym set przebiegał pod dyktando ekipy z Włoch. Polacy przegrali tę odsłonę 19:25. Stephane Antiga reagował zmianami: za Mateusza Mikę i Pawła Zagumnego weszli Michał Kubiak i Fabian Drzyzga. W kolejnych dwóch setach nastąpiło przebudzenie gospodarzy. Dużo lepiej grał Mariusz Wlazły, który kończył wiele trudnych ataków. Polski blok zaczął blokować akcje rywali. Dużo wneśli również zmiennicy. Polacy wygrali drugiego seta 25:18, a trzeciego 25:20. Czwarta, bardzo wyrównana partia zakończyła się sukcesem biało-czerwonych. Skuteczne ataki Mariusza Wlazłego dały Polakom przewagę, a zablokowanie ataku Dragana Travicy zakończyło mecz.

Najskuteczniejszm zawodnikiem reprezentacji Polski był Mariusz Wlazły, który zdobył 25 punktów (22 atak + 1 blok + 2 zagrywka). Drugi na liście najskuteczniejszych był Michał Kubiak - 12 punktów. Najlepszy w ekipie włoskiej Luca Vettori zdobył 18 oczek. Wiele kontrowersji wzbudziła praca arbitrów (Yuri Ramirez Ortiz z Dominikany i Luis Gerardo Macias z Meksyku). Momentami można było odnieść wrażenie, że sędziowie nie panowali nad sytuacją na boisku.

W kolejnych spotkaniach biało-czerwoni zmierzą się 2 Łodzi z Iranem (sobota 13 września, godzina 20.15) oraz z Francją (niedziela 14 września, godzina 20.15).

Polska - Włochy 3:1 (19:25, 25:18, 25:20, 26:24)

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Paweł Zagumny, Karol Kłos, Mariusz Wlazły, Mateusz Mika – Paweł Zatorski (libero) – Michał Kubiak, Fabian Drzyzga, Marcin Możdżonek, Dawid Konarski.
Włochy: Jiri Kovar, Luca Vettori, Filippo Lanza, Simone Parodi, Dragan Travica, Emanuele Birarelli - Salvadore Rossini (libero) – Giulio Sabbi, Matteo Piano, Michele Baranowicz, Massimo Colaci (libero).

14:43

Początek spotkania o godzinie 20.25! Transmisja na kanale Polsat Volleyball 1. Komentują Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga.

Komentatorzy Polsatu: Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga. / fot. fivb.org

14:41

Polacy rozpoczną w następującym składzie:

Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Karol Kłos, Paweł ZagumnyPaweł Zatorski (libero).

14:43

Włosi zagrają w składzie:

Jiri Kovar, Simone Parodi, Luca Vettori, Simone Buti, Dragan Travica, Emanuele BirarelliSalvatore Rossini (libero).

14:42

Słuchamy hymnów obu państw. Kibice w Atlas Arenie śpiewają a capella Mazurka Dąbrowskiego.

/fot. PAP

14:43

W studiu Polsat Volleyball 1 Jerzy Mielewski oraz jego goście: Ryszard Bosek i Ireneusz Mazur przedstawili przedmeczowe analizy taktyczne.

20:27

1:2

Luca Vettori przedziera się przez blok rywali.

3:6

Filippo Lanza przebił się przez polski blok. Stephane Antiga bierze pierwszy czas.

20:30

5:6

Simone Buti atakuje w aut.

20:31

5:8

Trzy punkty straty Polaków na pierwszej przerwie technicznej.

20:33

5:9

Filippo Lanza skutecznie z lewej strony. Michał Kubiak zmienia Mateusza Mikę.

7:12

Karol Kłos atakuje w aut. Druga przerwa dla Stephana Antigi.

20:38

9:13

Jiri Kovar nie trafia w boisko.

20:39

10:15

Michał Winiarski skutecznie z drugiej linii.

20:40

10:16

Sześć punktów przewagi Włochów na drugiej przerwie.

14:44

11:16

Michał Kubiak skutecznie na lewym skrzydle.

18:24

Przesunięta krótka. Piłka setowa dla Włochów.

20:52

19:24

Pomyłka sędziego na niekorzyść Włochów. Arbiter stwierdził, że siatkarz Italii popełnił błąd w ataku.

22:01

19:25

Arbiter orzekł, że Piotr Nowakowski rzucił piłkę w ataku. Polska - Włochy 0:1. Pierwszy set trwał 25 minut.

20:55

1:0

Mariusz Wlazły asem serwisowym rozpoczyna drugą partię.

20:58

3:2

Atak Karola Kłosa po dłoniach rywala. Punkt dla Polaków po weryfikacji.

20:59

5:3

Fabian Drzyzga - as serwisowy.

21:00

6:4

Dwie zepsute zagrywki: najpierw Fabian Drzyzga, później Simone Buti.

21:01

7:6

Luca Vettori - as serwisowy.

21:02

8:7

Michał Winiarski atakuje w siatkę, ale w kolejnej akcji poprawia się zdobywając punkt. Jedno oczko zaliczki biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

21:03

8:8

Piotr Nowakowski serwuje w siatkę.

21:04

9:8

Kolejna zepsuta zagrywka w tym secie, tym razem przez Włochów.

16:13

Filippo Lanza zablokowany przez Mariusza Wlazłego. Trzy punkty zaliczki biało-czerwonych na drugiej przerwie technicznej.

21:11

17:13

Luca Vettori atakuje po skosie w aut. Mauro Berruto prosi o przerwę.

21:13

17:15

Sędzia orzeka podwójne odbicie Pawła Zatorskiego. Nerwowo zareagował Michał Winiarski, za co otrzymał żółtą kartkę.

21:15

20:17

Mariusz Wlazły omija blok rywali.

21:16

21:17

Mariusz Wlazły - atak blok-aut.  Mauro Berruto prosi o przerwę.

21:17

22:17

Luca Vettori zablokowany przez Marcina Możdżonka.

21:18

23:17

Efektowna kiwka Mariusza Wlazłego.

21:19

24:17

Mariusz Wlazły - potężny atak po prostej. Piłka setowa dla Polaków!

14:43

25:18

Włosi bronią się, ale w kolejnej akcji Jiri Kovar przestrzelił zagrywkę! Polska - Włochy 1:1! Druga odsłona trwała 24 minuty.

Drugi set dla biało-czerwonych!/ fot. PAP

21:31

1:0

Mariusz Wlazły skutecznym atakiem po prostej rozpoczyna trzeciego seta.