Arkadiusz Gołaś urodził się 10 maja 1981 roku w Przasnyszu. W siatkówkę zaczął grać w wieku 10 lat. W 1996 roku trafił do MKS MOS Wola Warszawa. Tam w 1998 roku wraz z drużyną kadetów zdobył tytuł wicemistrza Polski. W 2000 roku związał się z klubem AZS-em Częstochowa, w którym grał przez cztery lata. W sezonie 2004/2005 reprezentował włoski klub Sempre Volley Padwa. Po roku gry we Włoszech postanowił zmienić klub i podpisał umowę z Lube Banca Macerata. 16 września 2005 roku w drodze do Włoch zginął w wypadku samochodowym w Griffen koło Klagenfurtu w Austrii.

Swój ostatni mecz w życiu rozegrał 8 września 2005 roku podczas  mistrzostw Europy 2005. Polacy wygrali wówczas z Portugalią 3:0.

Stojąc na podium, czułem, że jest to jeden z najbardziej intensywnych momentów w moim życiu zawodowym, obok mistrzostwa Ameryki Południowej. Ale nigdy nie czułem takich emocji jak wówczas, gdy stanęliśmy na podium i ściągnęliśmy dresy, wszyscy mieliśmy koszulkę z numerem 16. To nasz hołd złożony najlepszemu z nas wszystkich, Arkowi Gołasiowi, człowiekowi, którego nie zapomnimy - powiedział były trener reprezentacji Polski, Raul Lozano.

Kariera sportowa Arkadiusza Gołasia:

UKS Olimp Ostrołęka (1991-1996)

MKS MOS Wola Warszawa (1996-2000)

- brązowy medal mistrzostw świata kadetów (1999)
- srebrny medal mistrzostw Polski kadetów (1998)
- srebrny medal mistrzostw Polski juniorów (1999)
- mistrz Polski juniorów (2000)

AZS Częstochowa (2000-2004)

- trzykrotny wicemistrz Polski
- brązowy medal podczas turnieju Top Teams Cup (2002)
- brązowy medalista mistrzostw Polski (2004)
- uczestnik igrzysk olimpijskich w Atenach (2004) - reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce

Sempre Volley Padwa (2004/2005)

Lube Banca Macerata (2005)

X Memoriał Arkadiusza Gołasia odbędzie się 26-28 września w Murowanej Goślinie. W turnieju udział wezmą cztery drużyny PlusLigi - AZS Częstochowa, Lotos Trefl Gdańsk, KS Cuprum Lubin i Transfer Bydgoszcz.

Drugi raz z rzędu Murowana Goślina będzie organizatorem Memoriału poświęconego pamięci Arkadiusza Gołasia. IX edycja turnieju również odbyła się we wspomnianej miejscowości. W porównaniu do zeszłego roku zabraknie na tym turnieju PGE Skry Bełchatów i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Ich miejsce zajął zespół Lotosu Trefla Gdańsk i beniaminek PlusLigi - KS Cuprum Lubin.

Murowana Goślina ma fantastycznych kibiców. To oni spowodowali, iż IX edycja Memoriału była najlepsza z dotychczasowych. Do tego przychylność ze strony władz miasta, gościnność wraz z bardzo dobrą organizacją spowodowały, że zdecydowaliśmy się zrobić tutaj kolejny memoriał - powiedziała po podpisaniu umowy o organizacji turnieju, Anna Sumelka, organizatorka turnieju.

Organizatorzy zadbali o odpowiednią oprawę tegorocznego memoriału. Do Murowej Gośliny przyjedzie bowiem brazylijski siatkarz - Gilberto de Godoy Filho, znany bardziej jako Giba!

"Jeśli na boisku czujesz się jak ptak, to poczuj, jak wspaniale jest latać, i fruń jak najwyżej po marzenia" (Arkadiusz Gołaś)