facebook twitter youtube instagram RSS

Polska w finale mistrzostw świata!

Polska pokonała Niemcy w półfinale siatkarskich mistrzostw świata! Tym razem do sukcesu nie był Polakom potrzebny tie-break. Podopieczni Stephana Antigi w jutrzejszym finale zmierzą się w katowickim Spodku z Brazylią.

Biało-czerwoni w dotychczasowych jedenastu meczach wygrali dziesięciokrotnie, przegrali zaledwie jedno spotkanie – w II fazie turnieju ulegli 1:3 Stanom Zjednoczonym. Siatkarze Niemiec statystyki mieli nieco gorsze. W drodze do półfinału przegrali trzy mecze, najwięcej przed półfinałami z najlepszej czwórki turnieju. Podopieczni Vitala Heynena znajdowali pogromców na każdym etapie rozgrywek, po 0:3 ulegli Brazylii, Rosji i Francji.

Podopieczni Stephana Antigi mogli rozstrzygnąć to spotkanie w trzech setach. Niestety, momenty dekoncentracji sprawiały, że rywale byli w stanie odrabiać kilkupunktowe straty i doprowadzać do emocjonujących końcówek setów. Spore znczaenie dla przebiegu tej konfrontacji mógł mieć również fakt, że Polacy po raz pierwszy w turnieju zagrali w Spodku. Dla Niemców był to już dwunasty mecz w tej hali.

W pierwszej partii wyrównana walka toczyła się do ostatnich piłek, a o sukcesie Polaków przesądziła dopiero rywalizacja na przewagi. Błąd Niemców, a następnie atak Michała Kubiaka z przechodzącej piłki dały wygraną w tej partii.

W drugim secie biało-czerwoni mieli aż sześć punktów przewagi na drugiej przerwie, po powrocie na parkiet dołożyli jeszcze jeden punkt (10:17), by w kolejnych akcjach roztrwonić tę zaliczkę. Po asie serwisowym György Grozera Niemcy doprowadzili do remisu 21:21.  W kolejnej nerwowej końcówce podopieczni Vitala Heynena mieli trzy piłki setowe! Mimo to przegrali również tę odsłonę 26:28.

W trzeciej partii Polacy nie mieli już tyle szczęścia. Znów roztrwonili przewagę, znów końcówka seta była pełna emocji, tym razem jednak to Niemcy wygrali 25:23. W czwartym secie podopiecznym Stephana Antigi udało się wreszcie odnieść pewne zwycięstwo. Mecz skutecznym atakiem zakończył najlepszy zawodnik na parkiecie – Mariusz Wlazły.

Niemcy - Polska 1:3 (24:26, 26:28, 25:23, 21:25)

Niemcy: Lukas Kampa, Christian Fromm, Denis Kaliberda, Marcus Boehme, Gyorgy Grozer, Max Guenthoer - Markus Steuerwald (libero) oraz Dirk Westphal, Tim Broshog, Jochen Schoeps, Sebastian Kuhner.
Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Karol Kłos, Mateusz Mika, Mariusz Wlazły - Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Paweł Zagumny, Michał Kubiak.

Polacy w niedzielę w Katowicach zagrają w finale mistrzostw świata z Brazylią, która pokonała wcześniej Francję 3:2 (25:18, 23:25, 25:23, 22:25, 15:12).

19:18

Początek meczu Niemcy - Polska w katowickim Spodku o godzinie 20.25!

15:23

Największy sukces niemieckiej siatkówki w historii to złoty medal MŚ 1970 w Bułgarii zdobyty przez ekipę Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Od ostatniego półfinału - również osiągniętego przez ekipę NRD, mija czterdzieści lat.

Mistrzowie świata 1970. / fot. FIVB

15:22

Ostatni półfinał Polaków, to zwycięska 3:1 konfrontacja z Bułgarią podczas mistrzostw świata 2006 w Japonii.

Polska - Bułgaria 3:1. / fot. PAP

15:23

W studiu Polsat Volleyball 1 gośćmi Jerzego Mielewskiego są: mistrz świata i złoty medalista olimpijski Ryszard Bosek oraz były trener reprezentacji Polski Ireneusz Mazur.

15:22

W pierwszym półfinale Brazylia pokonała Francję 3:2 (25:18, 23:25, 25:23, 22:25, 15:12) i po raz czwarty z rzędu znalazła się w finale mistrzostw świata!

Brazylia - Francja 3:2. / fot. PAP

15:23

Obie ekipy wybiegły już na parkiet katowickiego Spodka.

19:40

W meczowej dwunastce reprezentacji Polski zabraknie tym razem Andrzeja Wrony i libero Krzysztofa Ignaczaka.

19:55

Fabian Drzyzga, Mateusz Mika, Michał Winiarski, Karol Kłos, Piotr Nowakowski, Mariusz Wlazły i Paweł Zatorski (libero) - to wyjściowy skład biało-czerwonych w dzisiejszym spotkaniu. Te nazwiska w rozmowie z Marcinem Lepą podał selekcjoner reprezentacji Polski Stephane Antiga.

15:24

Na trybunach katowickiego Spodka wiele siatkarskich legend. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Karoliny Szostak z Mirosławem Rybaczewskim.

20:19

Spotkanie na kanale Polsat Volleyball 1 komentują Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga.

15:25

Słuchamy hymnów obu państw. Kibice na trybunach katowickiego Spodka śpiewają a capella Mazurka Dąbrowskiego.

/ fot. PAP

15:25

Arbitrami dzisiejszego meczu są: Słowak Juraj Mokry i Irańczyk Mohammad Shahmiri.

Sędzia z Iranu zdobył sporą popularność wśród polskich kibiców. / fot. Polsat Sport

4:2

Mariusz Wlazły przestrzelił atak. Cztery akcje z rzędu wygrane przez Niemców, czas dla Stephana Antigi.

20:31

5:4

Skuteczny blok Polaków.

20:33

8:4

György Grozer - as serwisowy. Cztery punkty straty biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

20:35

8:5

György Grozer - zagrywka 131 km/h! Paweł Zatorski przyjmuje jednak tę bombę, a Mariusz Wlazły kończy akcję skutecznym atakiem.