Amerykanki mistrzyniami świata po raz 9.

Amerykanki pokonały w finale Hiszpanię 77:64

Koszykarki USA, obrończynie tytułu, pokonały w Stambule w finale 17. mistrzostw świata Hiszpanki 77:64 (28:17, 20:12, 19:19, 10:16). To dziewiąty złoty medal Amerykanek i pierwsze srebro zawodniczek z Półwyspu Iberyjskiego.

Do dziewiątego mistrzowskiego tytułu poprowadziła zespół USA Maya Moore, która uzyskała 18 punktów, miała cztery zbiórki oraz dwie asysty.

Została uznana najbardziej wartościową zawodniczką turnieju (MVP), a oprócz niej w pierwszej piątce MŚ znalazły się: jej rodaczka Brittney Griner, Hiszpanki Alba Torrens i Sancho Lyttle oraz Australijka Penny Taylor.

Amerykanki nie przegrały w finale MŚ od 1983 roku, gdy uległy ZSRR 82:84. Od 1996 roku, za wyjątkiem mundialu w 2006 r. (porażka w półfinale z Rosją), wygrywają kolejne mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie.

W niedzielę po raz pierwszy w turnieju w Turcji zawodniczki USA przegrały walkę pod tablicami (40:42), ale lepiej broniły i miały zdecydowanie wyższą skuteczność rzutów za dwa punkty - 58 procent (Hiszpanki tylko 31).

Koszykarki z USA od początku dominowały na parkiecie. W połowie pierwszej kwarty prowadziły 18:5, a w drugiej po 13 z rzędu zdobytych punktach osiągnęły prowadzenie różnicą ponad 20 pkt. Po 20 minutach Hiszpanki przegrywały 29:48.

Po przerwie koszykarki z USA kontrolowały przebieg rywalizacji i choć Hiszpanki zmniejszyły dystans do rywalek, nie były w stanie im zagrozić.

Cztery lata temu w MŚ rozgrywanych w Czechach Hiszpania uległa w półfinale USA 70:106.

USA: Maya Moore 18, Lindsay Whalen 12, Brittney Griner 11, Seimone Augustus 10, Tina Charles 10, Candice Dupree 6, Diana Taurasi 6, Angel McCoughtry 2, Nnemkadi Ogwumike 2, Sue Bird 0, Breanna Steward 0, Odyssey Sims 0;

Hiszpania: Sancho Lyttle 16, Ana Cruz 11, Laura Nicholls 10, Alba Torrens 10, Silvia Dominguez 6, Laia Palau 6, Leonor Rodriguez 3, Marta Xargay 2, Lucila Pascua 0, Leticia Romero 0, Laura Gil 0, Nuria Martinez 0;