Jastrzębski Węgiel pokonał mistrzów Hiszpanii

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla pewnie wygrali na wyjeździe w pierwszym meczu grupy B Ligi Mistrzów z hiszpańską drużyną CAI Teruel. Gospodarze jedynie w drugiej odsłonie byli w stanie nawiązać wyrównaną walkę z ekipą z PlusLigi.

Mistrzowie Hiszpanii w pierwszym secie tylko do pewnego momentu byli równorzędnym rywalem dla trzeciej drużyny poprzedniej edycji Ligi Mistrzów. Po ataku Victora Ferreiry gospodarze prowadzili 8:6 na pierwszej przerwie. Hiszpanie mieli przewagę do stanu 12:11, później nastąpiła szybka aklimatyzacja Jastrzębian. Kilka wygranych akcji z rzędu dało prowadzenie trzema punktami na drugiej przerwie. Końcówka partii przebiegała pod dyktando ekipy z Polski, choć siatkarze Cai Voleibol Teruel próbowali odrabiać straty. Po asie serwisowym Francisco Ruiza przewaga gości stopniała do dwóch punktów (16:18). To było jednak wszystko, na co było w tej odsłonie stać gospodarzy. Asem serwisowym popisał się Michał Łasko, a blok Alena Pajenka dał jastrzębianom piłkę setową. Atak Pajenka po bloku rywali zakończył tę partię.

W drugim secie gospodarze sprawili Polakom sporo kłopotów, do ostatniej piłki tocząc wyrównaną walkę o zwycięstwo. Gdy po skutecznym ataku Krzysztofa Gierczyńskiego i potrójnym bloku w kolejnej akcji jastrzębianie mieli dwa punkty przewagi (19:21), wydawało się, że szybko zakończą tę partię. Mistrzowie Hiszpanii zdołali jednak wyrównać (21:21), a po kłopotach gości w przyjęciu zagrywki i ataku Zbigniewa Bartmana w siatkę mieli nawet piłkę setową (24:23). Ekipa z Polski zdołała się obronić w kolejnej akcji i rozpoczęła się długa walka na przewagi. Atak Zbigniewa Bartmana dał jastrzębianom piłkę setową przy stanie 26:27, a drugą odsłonę zakończył nieudaną akcją Danijel Galic.

Trzecia partia była jednostronnym widowiskiem. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla uzyskali na pierwszej przerwie dwa punkty zaliczki, po skutecznym ataku Michała Łasko. Środkowa część seta to powiększanie przewagi gości (7:10, 10:16, 11:18). Gospodarze próbowali jeszcze nawiązać walkę, ale byli w stanie jedynie zmniejszyć rozmiary porażki w tym secie. Atak Henry Rojasa w aut dał drużynie z polski piłkę meczową (19:24). W kolejnej akcji Michał Łasko został zatrzymany blokiem, ale autowy serwis gospodarzy zakończył to spotkanie.

Pozostałymi grupowymi rywalami podopiecznych trenera Roberto Piazzy są Lokomotiw Nowosybirsk (Rosja) i Marek Union Ivkoni Dupnica (Bułgaria).

Cai Voleibol Teruel - Jastrzębski Węgiel 0:3 (20:25, 26:28, 20:25)

CAI: Victor Manuel Mera Viciana, Victor Lucas Rangel Ferreira, Jesus Danian Chourio, Francisco Jose Ruiz, Marc Altayo, Danijel Galic - Oscar Rodriguez Capel (libero) oraz Juan Carlos Sanroman Barcala, Maximo Torcello, Henry Jose Rojas, Cesar Martin.
Jastrzębski Węgiel: Michal Masny, Alen Pajenk, Krzysztof Gierczyński, Patryk Czarnowski, Zbigniew Bartman, Michał Łasko - Damian Wojtaszek (libero) oraz Grzegorz Kosok, Mateusz Kańczok, Dmytro Filippow, Mateusz Malinowski.