Nowotarżanin zdobył w 2010 roku Puchar Świata, od 2011 jest nieprzerwanie najlepszy w mistrzostwach świata. - Nie jestem sportowcem spełnionym, bo cały czas odczuwam głód zwycięstw - powiedział Błażusiak.

 

Popularny "Taddy" to jeden z najlepszych na świecie zawodników specjalizujących się w ekstremalnych wyścigach motocyklowych. Pierwszy sukces zanotował w 1995 roku, kiedy został mistrzem Polski młodzików w trialu (tzw. rajdach obserwowanych). W tej specjalności był ośmiokrotnym mistrzem kraju seniorów, a w 2004 roku triumfował w mistrzostwach Europy. Z powodzeniem startował w mistrzostwach świata, zajmując w 2007 roku siódme miejsce.

 

W tamtym sezonie wystartował w Erzbergrodeo i wygrał ten trudny wyścig. Dzięki temu otrzymał propozycję zmiany konkurencji na enduro i podpisał kontrakt z fabryką KTM. Rok później powtórzył sukces w Erzbergrodeo, a w sumie wygrał tę imprezę pięć razy. Zajął też drugą lokatę w halowym Pucharze Świata enduro, natomiast w 2010 zwyciężył w PŚ.

 

Pięciokrotnie zdobył tytuł mistrza Ameryki Północnej, wywalczył cztery złote medale X-Games (Igrzyska Sportów Ekstremalnych: 2011, 2013 – wówczas wygrał dwie z czterech równorzędnych rund i w 2014 r.).

 

Wraz z teamem rozpoczęliśmy już przygotowania do eliminacji mistrzostw świata, mimo że trwa jeszcze walka o tytuł mistrza Ameryki. Panują bowiem w nich inne przepisy dotyczące motocykla niż w USA. Mieliśmy już pierwszy test maszyn, na których będę walczyć w Europie i Ameryce Łacińskiej - powiedział ”Taddy”.

 

Przyznał, że przeniesienie polskiej eliminacji MŚ z Łodzi (gdzie się odbywała w poprzednich latach) do Gdańska, jest małym utrudnieniem dla fanów z jego rodzinnych stron (Małopolska).

 

Najważniejsze, że będę mógł się ścigać przed polskimi kibicami. W tym sezonie jadąc na zawody fani z moich rodzinnych stron będą mieli co prawda więcej kilometrów do pokonania, jednak to miłe, że Polska stała się stałym punktem na mapie tego cyklu – dodał mistrz świata.

 

Na konferencji w Ergo Arenie poinformowano, że 6 grudnia zarówno w klasie Prestige jak i Junior weźmie udział po 16 zawodników. O ile jednak w tej drugiej kategorii wszyscy uczestnicy będą wskazani przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM), o tyle w Prestige zaproszenie otrzyma 10 motocyklistów, a kolejnych sześciu zostanie wyłonionych z eliminacji.

 

W hali powstanie specjalny tor składający się z ziemi, kłód drzewa, kamieni i głazów, basenów z wodą oraz gigantycznych opon. Ze względu na konieczność złożenia dolnych części trybun tę rywalizację będzie mogło obejrzeć około ośmiu tysięcy widzów.

 

Staramy się zmieniać konfigurację toru, aby zaskoczyć zawodników, którzy dzięki temu muszą wykazać się swoimi nietuzinkowymi umiejętnościami. Trasa nie jest jednak zbyt trudna technicznie, bo nie mamy do czynienia z trialem tylko z SuperEnduro - wyjaśnił jeden z organizatorów imprezy Marek Brygider.

 

W inauguracyjnej eliminacji szyki obrońcy mistrzowskiego tytułu będą się starali pokrzyżować głównie Amerykanie, których do Polski przyjedzie pięciu. To jest ewenement, bo tak liczna reprezentacja ze Stanów Zjednoczonych nie miała jeszcze okazji startować w tej imprezie - zaznaczył Brygider.

 

Kalendarz MŚ w SuperEnduro (2014/2015):

 

6 grudnia - I runda, Gdańsk (Polska)

 

3 stycznia - II runda, Riesa (Niemcy)

 

1 lutego - III runda, Helsinki (Finlandia)

 

21 lutego - IV runda, Guadalajara (Meksyk)

 

28 lutego - V runda, Belo Horizonte (Brazylia)

 

14 marca – VI runda, Cahors (Francja)