Torunianki przegrały w Stambule. Mistrzynie Turcji za mocne dla Energii

Energa Toruń przegrała w Stambule z mistrzem Turcji Fenerbahce, prowadzonym przez trenera Jacka Winnickiego, 63:76 (9:21, 15:13, 14:20, 25:22) w meczu trzeciej kolejki grupy B Euroligi koszykarek. To druga porażka debiutujących w tych rozgrywkach torunianek.

Przewaga mistrza Turcji nad debiutującą Energą była wyraźna od początku do końca meczu, a wysoko wygrana pierwsza kwarta 21:9 ustawiła przebieg rywalizacji. Koszykarki Fenerbahce zdominowały walkę pod koszami 49-24, miały znacznie więcej asyst - 17 (zawodniczki Energi osiem) oraz znacznie wyższy procent skuteczności rzutów za dwa punkty - 57, przy 39 procentach torunianek. Jedynym elementem, w który polski zespół był lepszy od gospodarza był przechwyty - zawodniczki Energi miały ich 14, a rywalki tylko pięć. Turczynki popełniły aż 26 strat.

Nie do zatrzymania dla podopiecznych trenera Elmedina Omanica była gwiazda Fenerbahce i parkietów WNBA - Amerykanka Angel McCoughtry. Mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska zdobyła 31 punktów, trafiając 11 z13 rzutów za dwa punkty i wszystkie dziewięć wolnych; miała też osiem zbiórek.

Energa prowadziła tylko w pierwszych minutach 4:0 i 6:3. Potem mistrzynie Turcji szybko odrobiły straty i po 10 minutach prowadziły 21:9. Seria siedmiu z rzędu punktów zdobytych przez Bibrzycką dała Fenerbahce przewagę 28:11 w 13. minucie spotkania.

W trzeciej kwarcie wicemistrz Euroligi uzyskał po raz pierwszy prowadzenie różnicą 20 pkt (50:30, 54:34), ale lepsza gra torunianek w ostatniej kwarcie pozwoliła im zmniejszyć straty.

Bibrzycka była czołową koszykarka Fenerbahce. Przebywała na parkiecie przez 27 minut, zdobyła 14 punktów (trafiła dwa z dwóch rzutów za dwa punkty, dwa z sześciu za trzy oraz cztery z pięciu wolnych), miała też pięć zbiórek, pięć asyst, przechwyt i stratę.

Za tydzień w Toruniu Energa podejmie we własnej hali czeski IMOS Brno.

Fenerbahce Stambuł - Energa Toruń 76:63 (21:9, 13:15, 20:14, 22:25)

Fenerbahce: Angel McCoughtry 31, Tina Charles 14, Agnieszka Bibrzycka 14, Quanita Hollingsworth 7, Miljana Bojovic 5, Birsel Vardarli 3, Olcay Cakir 1, Tugce Canitez 1, Cansu Koksal 0, Kubra Eksi 0, Astou Ndour 0

Energa: Maurita Reid 22, Aleksandra Pawlak 13, Tijana Ajdukovic 12, Amanda Jackson 8, Rebecca Harris 5, Agnieszka Makowska 2, Małgorzata Misiuk 1, Tereza Peckova 0, Róża Ratajczak 0, Katarzyna Suknarowska 0