Przyszłość Penewa była niepewna już po tym, jak Bułgarzy w fatalnym stylu zaprzepaścili szanse udziału w barażach o prawo gry w tegorocznych mistrzostwach świata. Przez większą część eliminacji zajmowali drugie miejsce w grupie, ale porażki z Armenią i Czechami w ostatnich meczach zepchnęły ich na dalszą pozycję.

 

Jednak rok temu szkoleniowiec przedłużył kontrakt o dwa lata, a tamtejsza federacja zapewniła, że zachowa posadę do końca eliminacji Euro 2016. Jednak prowadzony przez niego zespół w czterech kolejkach zdobył tyle samo punktów i zajmuje czwartą pozycję w grupie H. Do prowadzących Chorwacji i Włochów, Bułgarzy tracą sześć punktów, a do trzeciej Norwegii - pięć.

 

48-letni Penew prowadził reprezentację od listopada 2011 roku. Na stanowisku selekcjonera zastąpił Niemca Lothara Matthaeusa, któremu nie udało się uzyskać awansu do Euro 2012.

 

Penew był wybitnym piłkarzem. Przez dziesięć lat występował w klubach hiszpańskich (Valencia, Atletico Madryt, Compostela, Celta Vigo), zdobywając ponad 100 bramek. 63 razy zagrał w reprezentacji Bułgarii.