„Biało-zielona przyszłość z Lotosem” to wspólny program Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk oraz Grupy Lotos S.A. Obecnie działa 14 zamiejscowych ośrodków - pierwszy powstał we wrześniu 2012 roku w Bytowie, a ostatni we wrześniu tego roku w Malborku. Przez dwa lata oddziały APLG założono ponadto w Starogardzie Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Ustce, Krokowej, Nowym Dworze Gdańskim, Chojnicach, Stężycy, Kartuzach, Luzinie, Elblągu, Gdańsku-Kokoszkach i Słupsku.

 

Rozpoczynając ten projekt zakładaliśmy, że taką liczbę ośrodków osiągniemy dopiero w 2015 roku, tymczasem udało nam się dokonać tego rok przed planowanym terminem. 13 z nich znajduje się w województwie pomorskich, i to głównie w regionach, które sympatyzują z naszym klubem, a jeden w warmińsko-mazurskim, czyli w Elblągu. Mamy w planie utworzenie jeszcze jednego oddziału, ale jego lokalizacja nie jest jeszcze ustalona - wyjaśnił dyrektor Akademii Piłkarskiej Tomasz Bocheński.

 

Obecnie w 14 ośrodkach pod okiem 120 trenerów ćwiczy 3000 dzieci – część z nich swoją przygodę z futbolem rozpoczęło w wieku sześciu lat. Kluby objęte patronatem Lechii otrzymują sprzęt sportowy i treningowy, a młodzi piłkarze nie tylko mają okazję trenować pod okiem wykwalifikowanej kadry szkoleniowej i uczestniczyć w ligowych rozgrywkach, ale biorą także udział w zgrupowaniach kadr programu – w tym roku odbyły się trzy, w Starogardzie Gdańskim, Ustce i Malborku.

 

Najlepsi w wakacje wyjeżdżają na obóz piłkarski. W zeszłym roku do Rynu pojechało 44 dzieci, natomiast w lipcu w Gniewinie trenowało 58 zawodników. Podsumowaniem szkoleniowego roku jest z kolei turniej Lotos Junior Cup, w finale którego rywalizuje 10 zespołów.

 

Niektóre dzieci mogą także liczyć na finansowe wsparcie – w tym roku przyznano 54 sportowe i 37 socjalnych stypendiów.

 

Nasza licząca dwa tysiące osób miejscowość oraz gmina, która ma 10 tysięcy mieszkańców, bardzo zyskały na objęciu tym patronatem. Wcześniej prowadziliśmy w Radunii Stężyca dwie grupy młodzieżowe, a obecnie mamy ich sześć. Potroiła się również liczba ćwiczących u nas dzieci. Dzięki temu programowi otrzymujemy także sprzęt meczowy i treningowy - powiedział koordynator projektu w Stężycy trener Ireneusz Stencel.

 

Założenia jest takie, że w każdym ośrodku szkolimy identycznie jak w Lechii. Dzieci są monitorowane, natomiast w wieku 15 lat podejmuje decyzję, czy trafią do Lechii, czy nadal będą trenować w swoim klubie - podsumował Bocheński.