Phelps najlepszym amerykańskim pływakiem sezonu

Michael Phelps po raz piąty w karierze odebrał nagrodę Golden Goggle przyznawaną przez amerykański związek dla najlepszego pływaka sezonu. Multimedalista olimpijski obecnie jest zawieszony za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

29-letni Phelps nie wziął udziału w ceremonii wręczania nagród, która odbyła się w Nowym Jorku. W jego imieniu wyróżnienie odebrał Keenan Robinson, działacz z bazy treningowej amerykańskiego pływaka. Potwierdził, że Phelps już wrócił do treningów i ma zamiar wystąpić w przyszłym roku. Jego zawieszenie obowiązuje do marca.

Phelps, który na igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012) zdobył w sumie 18 złotych, dwa srebrne i dwa brązowe medale, jest największą gwiazdą pływania ostatnich lat. Zakończył karierę po igrzyskach w Londynie i twierdził, że już nigdy nie wystąpi w zawodach. Przez rok praktycznie nie trenował, jeździł po świecie i promował dyscyplinę.

W listopadzie 2013 roku zmienił jednak zdanie. Zgłosił się do Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA) i został wpisany na listę zawodników podlegających kontrolom. Pierwszy start zaliczył w kwietniu, w eliminacjach 100 m stylem motylkowym w zawodach GP USA w miejscowości Mesa, podczas których uzyskał najlepszy czas.

Później wystartował m.in. w mistrzostwach USA, gdzie jednak nie zdobył ani jednego złotego medalu. Tam jednak wywalczył awans do mistrzostw Strefy Pacyfiku, w których rywalizują ze sobą najlepsi pływacy z USA, Australii, Japonii i Kanady, a także - na specjalne zaproszenie - reprezentanci kilkunastu innych krajów. Tam zdobył trzy złote i dwa srebrne medale.

Jest 18-krotnym mistrzem olimpijskim, 26-krotnym mistrzem świata, wielokrotnym rekordzistą globu.