Do czołowej trójki wytypowanego czterokrotnego zwycięzcę poprzednich edycji plebiscytu grającego w Barcelonie Messiego, lidera Realu Madryt Ronaldo oraz bramkarza FC Bayern Monachium i reprezentacji kraju Neuera, który z kolegami zdobył wygrali w lipcu w Brazylii mistrzostwo świata.

 

W trójce nominowanych trenerów znaleźli się: Carlo Ancelotti (Real Madryt), Joachim Loew (Niemcy) oraz Diego Simeone (Aletico Madryt).

 

W głosowaniu brali udział selekcjonerzy, kapitanowie reprezentacji oraz dziennikarze z krajów zrzeszonych w FIFA.

 

Przed rokiem, po raz drugi w karierze, a pierwszy od 2008 roku tytuł najlepszego piłkarza świata otrzymał gracz "Królewskich" Cristiano Ronaldo.

 

Plebiscyt na najlepszego piłkarza Europy zainicjowany został przez redakcję francuskiego magazynu "France Football" w 1956 roku. Od 1995 roku zmieniono przepisy i umożliwiono w nim udział zawodnikom spoza Europy krających na kontynencie, a dwanaście lat później piłkarzom z całego świata.

 

Pierwszym triumfatorem plebiscytu w 1956 roku został Anglik Stanley Matthews wyprzedzając Hiszpana Alfredo Di Stefano i Francuza z polskimi korzeniami Raymonda Kopaszewskiego, któremu tytuł przypadł dwa lata później.

 

Dwukrotnie w czołowej trójce znaleźli się Polacy. W 1974 roku trzeci był Kazimierz Deyna wyprzedzony przez Holendra Johana Cruyffa i Niemca Franza Beckenbauera. W 1982 triumfował Włoch Paolo Rossi przed Francuzem Alainem Giresse i Zbigniewem Bońkiem.