Francuz Fourcade znów najlepszy

Francuz Martin Fourcade wygrał w niedzielę w szwedzkim Oestersundzie zawody biathlonowego Pucharu Świata triumfując w biegu na dochodzenie na 12,5 km. Drugi był Rosjanin Anton Szipulin, a trzeci lider cyklu Norweg Emil Hegle Svendsen. Polacy nie startowali.

Po nieudanym środowym biegu na 20 km, w sobotę Francuz zdobywca Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie PŚ był najlepszy w sprincie na 10 km wyprzedzając Czecha Ondreja Moravca i Słoweńca Jakova Faka. Kolejny sukces odniósł w niedzielę.

Fourcade uzyskał czas 33.54,9, dystansując o dziesięć sekund Szipulina oraz o 26,3 Svendsensa. Wygrał zawody mimo nienajlepszej postawy na strzelnicy, gdzie przytrafiły mu się cztery pudła. O trzecim miejscu zadecydowała fotokomórka. Minimalnie lepszym od Austriaka Dominika Landertingera okazał się Fak.

Łukasz Szczurek i Krzysztof Pływaczyk (obaj BKS WP Kościelisko) nie zakwalifikowali się po sprincie do 60-osobowej grupy, która rywalizowała w niedzielę.

Zawody odbyły się w temperaturze około zera, na niezmrożonym śniegu. Biathloniści pięciokrotnie musieli pokonać 2,5 km licząca pętlę.

W klasyfikacji generalnej PŚ nadal prowadzi Svendsen. Drugi ze stratą 24 pkt jest Szipulin. Trzeci Czech Michal Slezingr traci do lidera 31 pkt. Szósty jest legendarny Norweg Ole Einar Bjoerndalen, który w dotychczasowych startach wygrał 93 razy zawody cyklu, a ponadto raz triumfował w biegu narciarskim.

Kolejna impreza w sezonie 2014/2015 odbędzie się w dniach w dniach 12-14 grudnia w austriackim Hochfilzen.