42-letni Jagr, który w lutym po raz piąty wziął udział w igrzyskach olimpijskich, w poniedziałek rozegrał 1500. spotkanie na lodowiskach NHL i odnotował 1772. punkt. Na ten dorobek składa się 710 goli i 1062 asysty. Do wyprzedzającego go bezpośrednio w rankingu najskuteczniejszych Rona Francisa traci 26 punktów. Przed historycznym występem Czech nie był w najlepszej formie, gdyż od kilku dni zmagał się z wirusem grypy.

O czwartej po południu powiedziałem trenerowi, by mnie dziś oszczędzał, bo czuję się źle i brakuje mi energii. Później jednak wszystko się zmieniło. Świadomość ważnej chwili dodała mi otuchy, czułem, że siły wracają z każdą minutą - powiedział Jagr.

Trener Devils Peter DeBoer ocenił, że wszyscy uczestnicy poniedziałkowego pojedynku, na lodzie i na trybunach, byli świadkami wyjątkowego wydarzenia.

Myślę, że nieprędko doczekamy się zawodnika, który przez tak długi okres będzie prezentował równie wyśmienitą dyspozycję" - zaznaczył.

Liderem kanadyjskiej klasyfikacji wszech czasów pozostaje legendarny Wayne Gretzky - 2857 pkt (894 bramki i 1963 asysty).