Demolka w Częstochowie. Jastrzębianie nie dali szans gospodarzom

W spotkaniu inaugurującym piętnastą kolejkę PlusLigi siatkarze AZS Częstochowa przegrali 0:3 z Jastrzębskim Węglem. Mecz był wyjątkowo jednostronnym widowiskiem. Goście zagrali konsekwentnie i rozbili gospodarzy, zdecydowanie wygrywając w każdym z setów.

Mecz rozpoczął się od zdecydowanej przewagi gości. Częstochowianie przegrywali już 1:5 po skutecznym ataku Michała Łasko. Gospodarze mozolnie odrabiali straty, zdołali wyrównać (9:9) i uzyskać przewagę po skutecznym bloku Patryka Napiórkowskiego. Gospodarze utrzymali zaliczkę jeszcze na drugiej przerwie technicznej, ale końcówka należała do jastrzębian. Przyjezdni wypracowali kilkupunktową przewagę, po ataku Mateusza Malinowskiego o blok rywali uzyskali piłkę setową (21:24). Autowy atak Patryka Napiórkowskiego zakończył premierową partię.

W drugiej partii podopieczni Roberto Piazzy roznieśli rywali. Gospodarze byli obecni na parkiecie jedynie do pierwszej przerwy technicznej (5:8), w dalszej części seta goście grali praktycznie bez udziału rywali. Michał Łasko rozbił częstochowian zagrywką (czterokrotnie z rzędu rywale nie poradzili sobie z jego serwisami: od 7:11 do 7:14!). Przebieg dalszej części seta był konsekwencją wysokiej przewagi jastrzębian. Gospodarze nie nawiązali walki i ponieśli klęskę 11:25.

Drużyna Marka Kardoša wróciła do gry na początku trzeciej odsłony. Gospodarze prowadzili już 4:1, następnie 8:6 na pierwszej przerwie po ataku Bartosza Janeczka. Jastrzębianie szybko opanowali sytuację. Najpierw wyszli na prowadzenie po asie serwisowym Alena Pajenka (8:9), a w środkowej części seta powiększali zaliczkę. Pojedynczy blok Alena Pajenka dał im cztery punkty przewagi na drugiej przerwie. Częstochowianie nie byli już w stanie nic wskórać w tym spotkaniu. Atak Bartosza Janeczka w antenkę dał jastrzębianom piłkę meczową (18:24), a spotkanie zakończył skuteczny atak ze środka w wykonaniu Alena Pajenka.

Najlepszym zawodnikiem (MVP) spotkania został wybrany Michał Łasko.

AZS Częstochowa - Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 11:25, 20:25)

AZS Częstochowa: Miguel Angel De Amo, Bartosz Janeczek, Mariusz Marcyniak, Patryk Napiórkowski, Rafał Szymura, Artur Udrys - Adrian Stańczak (libero) - Konrad Buczek, Maksim Hilko, Paweł Pietkiewicz, Mateusz Przybyła.
Jastrzębski Węgiel: Zbigniew Bartman, Patryk Czarnowski, Krzysztof Gierczyński, Michał Łasko, Michał Masny, Alen Pajenk - Damian Wojtaszek (libero) - Dmytro Filippow, Mateusz Kańczok, Grzegorz Kosok, Mateusz Malinowski.