Lillian Board - z pochodzenia Brytyjka, urodziła sie jednak w Durbanie w Republice Południowej Afryki, ponieważ jej rodzice po II wojnie światowej wyemigrowali do afrykańskiego kraju. Na świat przyszła 13 grudnia 1948 roku wraz ze swoją siostrą bliźniaczką Irene. W RPA mieszkała jednak tylko dwa lata, gdyż po tym czasie rodzina Board przeniosła się ponownie do Wielkiej Brytanii, a po kolejnych siedmiu zamieszkała w londyńskiej dzielnicy Ealing.

 

Lekkoatletyczny diament


Lillian już w młodym wieku zasygnalizowała ogromny talent do uprawiania lekkoatletyki i jako dwunastolatka została członkiem klubu londyńskich przygotowań olimpijskich. Jej pierwszym trenerem był ojciec George, a pierwszą dyscypliną, którą uprawiała - skok w dal. Szybko zostawiła jednak tą dyscyplinę na rzecz biegów, a konkretnie dystansu 800 metrów. W wieku 18 lat zadecydowała, że skupi się na biego dwa razy krószym, czyli 400 m.

Już dwa lata później była najlepsza na świecie na swoim koronnym dystansie i w roli zdecydowanej faworytki jechała na IO do Meksyku. Wszystko szło po myśli Lillian aż do ostatnich 50 metrów finałowego biegu na 400 metrów. Wtedy jak strzała zza pleców Board wyskoczyła Francuzka Collette Besson, która rzutem na taśmę wyprzedziła Brytyjkę i zabrała jej wydawałoby się pewny złoty medal. Medal, którego jak się później okazało, nie dane było zdobyć Lillian w przyszłości.

Ambitna 20-latka nie poprzestała na srebrze olimpijskim i niebawem zwyciężyła w lekkoatletycznych ME. Młoda zawodniczka emanowała entuzjazmem i spoglądała już w kierunku kolejnych igrzysk w Monachium. Stolica Bawarii stała się jednak dla Niej nie miejscem chwały, ale wielkiej tragedii.

 

Kondolencje od królowej


Na początku sezonu zimowego w 1970 roku Board zaczęła odczuwać bóle brzucha. Diagnoza była dla młodziutkiej Brytyjki szokiem - rak jelita grubego. W grudniu tego roku Lillian przybyła do Monachium w celach treningowych, ale w związku z kolejnymi silnymi bólami trafiła do Monachijskiego Szpitala Uniwersyteckiego, gdzie zmarła w drugi dzień świąt. Kondolencje rodzinie Board złożyła sama królowa Elżbieta. Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie.

Lillian Board mogła biegać na najwyższym poziomie aż do Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Mogła być jedną z głównych osób zaangażowanych w projekt igrzysk w Londynie w 2012 roku. Mogła... Była adorowana przez całą Wielką Brytanię - mądra, nieśmiała, utalentowana, nieśmiała i bardzo, bardzo szybka. Szybsza była od niej niestety śmierć, która przedwcześnie zabrała Ją z tego świata...