Niemiec skradł show Austriakom. Stoch w czołowej dziesiątce

Konkurs w Innsbrucku na Bergisel był niezwykle pasjonujący. W pierwszej serii reprezentant gospodarzy Stefan Kraft oddał skok na odległość 137 metrów, czym ustanowił nowym rekord skoczni. W serii finałowej Michael Hayboeck pobił wyczyn swojego rodaka z pierwszej serii i dokładnie o metr pobił rekord Krafta. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnął Richard Freitag, za plecami Niemca uplasował się Stefan Kraft oraz ex aequo Simon Amman i Noriaki Kasai. Najlepszy z Polaków Kamil Stoch zajął 7. miejsce.

Piotr Żyła był 13.  W klasyfikacji generalnej TCS liderem pozostał Kraft, Stoch awansował na ósmą pozycję. Trzynasty jest Żyła.

Po pierwszej serii liderami ex aequo byli Freitag i Kraft. Obaj otrzymali notę 140,6 pkt, Freitag miał skok na odległość 133,5 m, a Kraft wylądował na 137 m i ustanowił rekord obiektu w Innsbrucku, który dotychczas wynosił 134,5 m i od 13 lat należał do Niemca Svena Hannawalda.

Austriak długo jednak nie cieszył się z rekordu, w finale dalej - do 138 m poleciał jego rodak i przyjaciel Michael Hayboeck. Skok był jednak podparty lewą ręką, przez co noty sędziowskie zostały znacznie obniżone. W efekcie nowy rekordzista zajął w konkursie tylko szóste miejsce, uplasował się tuż przed Stochem.

Po pierwszej odsłonie zawodów w Innsbrucku najwyżej z Polaków - na 8. pozycji był sklasyfikowany Żyła, który uzyskał 130,5 m. Stoch był dziesiąty - 127 m. W finale wystąpili także Dawid Kubacki - 125 m (16. miejsce po 1. serii) i Aleksander Zniszczoł - 124,5 m (23.). Obaj choć przegrali w swoich parach, ale awansowali jako "szczęśliwi przegrani".

W finale Stoch uzyskał 130 m i na krótko objął prowadzenie. Dwukrotny złoty medalista olimpijski miał dwie podobne próby, zajął 7. miejsce i awansował w klasyfikacji turnieju o dwie pozycje. Ósmy po pierwszej serii (130,5 m) Żyła, w drugiej próbie uzyskał 123,5 m i spadł w klasyfikacji na 13. miejsce. Dawid Kubacki uplasował się na 22. miejscu, a Aleksander Zniszczoł na 27.

Po trzech zawodach w TCS prowadzi Kraft. Na drugiej pozycji ze stratą 23,1 pkt jest Hayboeck, a na trzeciej Słoweniec Peter Prevc - strata 29,4 pkt. Stoch jest ósmy ze stratą 63,9 pkt do lidera.

Ostatni konkurs TCS odbędzie się we wtorek w Bischofschofen.