Kapitalni Austriacy! Kraft i Hayboeck królami Turnieju Czterech Skoczni

Zwycięzca 63. Turnieju Czterech Skoczni - Stefan Kraft

Austriak Stefan Kraft triumfował w 63. Turnieju Czterech Skoczni. Kamil Stoch zajął dziesiąte miejsce. W ostatnim konkursie w austriackim Bischofshofen zwyciężył lider Pucharu Świata Austriak Michael Hayboeck.

Kraft - trzeci w ostatnim konkursie - w klasyfikacji końcowej TCS wyprzedził o 6 pkt Hayboecka i o 29,5 Słoweńca Petera Prevca. Dziesiąty Stoch miał w dorobku o 97,3 pkt mniej.

Na drugiej pozycji w Bischofshofen uplasował się Japończyk Noriaki Kasai, a na trzeciej Kraft. Kamil Stoch był 15. Po pierwszej serii dwukrotny złoty medalista olimpijski zajmował 13. lokatę.

Hayboeck, który odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata, prowadził w konkursie po pierwszej serii, w której skoczył 137,5 m. Drugi był Kraft - 133,5 m, a trzeci Kasai - 132,5 m.

Z piątki Polaków, która zwycięsko przebrnęła przez kwalifikacje, do finału awansował tylko Stoch zajmując 13. miejsce po lądowaniu na 126,5 m. Pozostali podopieczni trenera Łukasza Kruczka przegrali rywalizację w swoich parach. Największym zaskoczeniem była porażka Piotra Żyły - 120 m, który uległ Rosjaninowi Ilmirowi Hazetdinowowi - 120,5 m i zajął 33. pozycję.

Na 31. został sklasyfikowany Dawid Kubacki - 120,5 m, na 45. Bartłomiej Kłusek - 115,5 m i na ostatniej, 50. Aleksander Zniszczoł - 109,5 m.

W finale Stoch, dla którego TCS był pierwszymi zawodami w sezonie po operacji stawu skokowego i miesięcznej rehabilitacji, miał próbę o dwa metry krótszą - 124,5 m i ostatecznie zajął 15. lokatę.

W ostatnim konkursie TCS w Bischofshofen ponownie wielką klasę pokazał Kasai. 42-letni Japończyk, trzeci po pierwszej serii, w drugiej próbie miał najdłuższy skok - 137 m i wyprzedził Krafta lądującego na 132 m.

Groźny upadek miał czterokrotny mistrz olimpijski Szwajcar Simon Ammann. Po lądowaniu na 136 m przewrócił się, miał problemy ze wstaniem. Zajęły się nim służby medyczne.

Dzięki zwycięstwu w ostatnim konkursie TCS Hayboeck umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Kraft jest drugi. Na trzecie miejsce awansował Prevc, czwarty w Bischofshofen. Żyła jest 21., a Stoch 24.