W tym roku Messi nie był realnym zagrożeniem dla Ronaldo. Choć miał mnóstwo problemów ze zdrowiem, zdołał strzelić aż 58 goli! Tylko 3 mniej od Portugalczyka, choć potrzebował na to aż o 800 minut gry więcej. Na mundialu wypadł zdecydowanie lepiej – poprowadził Argentynę do wicemistrzostwa świata. Został też najlepszym piłkarzem tej imprezy.

Ronaldo ma za sobą znakomity rok, w którym strzelił aż 61 goli! Został królem strzelców La Liga (31 bramek) i Ligi Mistrzów (17 goli, co jest najlepszym wynikiem w historii całych rozgrywek). Wraz z Realem Madryt sięgnął po Puchar Króla, Ligę Mistrzów, Superpuchar Europy a w grudniu – po klubowe mistrzostwa świata. Przez większość czasu był zawodnikiem, który ciągnął grę Królewskich i zawsze potrafił natchnąć kolegów z drużyny.

Wielu ekspertów zarzucało jednak, że Ronaldo nie istniał w reprezentacji. Zwłaszcza w roku, w którym odbywały się mistrzostwa świata. Portugalia, której kapitanem był Ronaldo, nie wyszła nawet z grupy! I to jest największy zarzut pod jego adresem. Akurat w tamtym momencie CR7 zawiódł, nie prezentował swojego poziomu. Stąd też domagano się, by po nagrodę sięgnął Manuel Neuer. Jedynym bramkarzem, który wygrał ten plebiscyt, pozostaje więc Lew Jaszyn w 1963 roku.

Ronaldo zdobył Złotą Piłkę po raz trzeci w karierze. Tyle samo na koncie mają Johan Cruijff, Michel Platini oraz Marco van Basten. Więcej, bo cztery takie nagrody, ma tylko Lionel Messi.

Wiele kontrowersji wywołało ogłoszenie jedenastki roku. Chodzi przede wszystkim o obecność dwóch zawodników – obrońcy Davida Luiza oraz pomocnika Andresa Iniesty. Pierwszy, jeszcze w barwach Chelsea, zdecydowanie częściej występował na pozycji na defensywnego pomocnika, a drugi… no właśnie. To raczej zawodnik plebiscytowy, który osiąga lepsze wyniki w takich konkursach niż na boisku. Statystyk nigdy wybitnych nie miał, ale zwykle broniły go trofea. W roku 2014 tego jednak brak. Ale miejsce w jedenastce się znalazło.Jedną z najciekawszych kategorii była ta, dotycząca najlepszego trenera. O to miano rywalizowali Carlo Ancelotti, Joachim Loew oraz Diego Simeone. Na pierwszy rzut oka trudno było wyrokować. Zdobywca Pucharu Króla i Ligi Mistrzów, mistrz świata oraz mistrz Hiszpanii, który przełamał dominację Realu Madryt i Barcelony w barwach Atletico. To wszystko robiło wrażenie. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnął Loew. I był wyjątkowo skromny. - Jestem nikim bez znakomicie wytrenowanych piłkarzy – powiedział.

Nagrody:

Złota Piłka – Cristiano Ronaldo (Portugalia/Real Madryt)

Nagroda dla najlepszej piłkarki – Nadine Kessler (Niemcy / VFL Wolfsburg)

Najlepszy trener (piłka nożna mężczyzn) – Joachim Loew (Niemcy/reprezentacja Niemiec)

Najlepszy trener (piłka nożna kobiet) – Ralf Kellermann (Niemcy/VFL Wolfsburg)

Nagroda Ferenca Puskasa (najładniejsza bramka) – James Rodriguez (Kolumbia, gol przeciwko Urugwajowi)
Nagroda Prezydenta FIFA: Hiroshi Kagawa - japoński były piłkarz i dziennikarz