Policzek od Niemców. Polacy brutalnie zatrzymani na początku MŚ

Piłka ręczna

Polscy szczypiorniści w słabym stylu rozpoczęli MŚ w Katarze. W swoim pierwszym spotkaniu, po złej pierwszej połowie, ulegli Niemcom 26:29. W ten sposób nasi zachodni sąsiedzi zrewanżowali się za porażkę w... eliminacjach do mundialu.

Gdy reprezentacja Polski w czerwcu 2014 roku pokonała Niemców w eliminacjach do MŚ, w kraju naszych zachodnich sąsiadów zapanował smutek, a ze stanowiska selekcjonera zwolniony został Martin Heuberger. Kilka tygodni później Niemcy usłyszeli jednak radosną nowinę: Jedziecie na mistrzostwa w miejsce Australii, której IHF nie dopuściła do udziału w Mundialu. Emocji było jeszcze więcej po tym, jak w wyniku losowania trafili do grupy D - wraz z Polakami!

Teoretycznie więc biało-czerwoni mieli psychologiczną przewagę przed premierowym spotkaniem MŚ. Wszystko jednak miał zweryfikować parkiet w katarskim Lusail, który okazał się wyjątkowo pechowy dla podopiecznych Michaela Bieglera. Po raz ostatni reprezentanci Polski byli na prowadzeniu 3:2 w 4. minucie po trafieniu Krzysztofa Lijewskiego. Później do głosu doszli już jednak Niemcy. W końcówce pierwszej połowy przeciwnicy odjechali nam cztery trafienia i mieli duży handicap przed drugą częścią gry.

Polacy nie poddawali się i po przerwie ruszyli do odrabiania strat. Nawet w podwójnym osłabieniu biało-czerwoni walczyli jak równy z równym i po 10 minutach doprowadzili do wyrównania za sprawą bramki Piotra Chrapkowskiego. Ostatnie 7 minut spotkania należało jednak do Niemców, którzy po bramce Groetzkiego na 29:26 przypieczętowali zwycięstwo w pierwszym meczu na turnieju w Katarze.

Kolejne spotkanie Polacy rozegrają w niedzielę o 17:00, a przeciwnikiem biało-czerwonych bedzie Argentyna.

Polska - Niemcy 26:29 (13:17)

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski – Krzysztof Lijewski 7, Michał Jurecki 5, Bartosz Jurecki 3, Kamil Syprzak 3, Michał Daszek 3, Piotr Chrapkowski 2, Karol Bielecki 1, Adam Wiśniewski 1, Mariusz Jurkiewicz 1, Przemysław Krajewski, Robert Orzechowski, Andrzej Rojewski, Piotr Grabarczyk, Michał Szyba.

Niemcy: Silvio Heinevetter, Carsten Lichtlein – Steffen Weinhold 9, Uwe Gensheimer 7, Patrick Groetzki 4, Martin Strobel 3, Johannes Sellin 1, Patrick Wiencek 1, Hendrik Pekeler 1, Michael Kraus 1, Jens Schoengarth 1, Paul Drux 1, Stefan Kneer, Erik Schmidt, Michael Mueller, Fabian Boehm.