Przyczyną śmierci były kłopoty z krążeniem.

 

Urodzony 8 sierpnia 1950 roku w Bytomiu karierę sportową rozpoczął w Ruchu Radzionków, kontynuował ją potem w klubie Bobrek Carbo Bytom.

 

W Monachium w 1972 roku razem z Edwardem Barcikiem, Stanisławem Szozdą i Ryszardem Szurkowskim wywalczył srebrny medal olimpijski, w rywalizacji indywidualnej był 36. Rok wcześniej w szwajcarskim Mendrisio Lisowi, Barcikowi, Janowi Smyrakowi i Szoździe przypadł brązowy krążek mistrzostw świata i był to pierwszy medal w historii polskiego kolarstwa szosowego.

 

W 1973 roku w hiszpańskim Granollers zdobył z Tadeuszem Mytnikiem, Szozdą i Szurkowskim tytuł mistrzów globu.

 

W dorobku miał także triumf w Tour de Pologne w 1973 roku. Startował także w Wyścigu Pokoju w tym samym roku. Drużyna zajęła wówczas pierwsze miejsce, a Lis był siódmy w rywalizacji indywidualnej.

 

Lucjan Lis po zakończeniu kariery mieszkał w Niemczech, w miejscowości Bergkamen. Jeszcze niedawno gościł na tradycyjnym spotkaniu Rodziny Olimpijskiej. Jego syn Lukas jest jednym z czołowych młodzieżowych kolarzy torowych tego kraju, dwukrotnym medalistą mistrzostw świata juniorów, ściga się także na szosie.