Mattek-Sands i Safarova mistrzyniami Australii w deblu

Amerykanka Bethanie Mattek-Sands i Czeszka Lucie Safarova wygrały deblową rywalizację Australian Open, pokonując w finale Yung-Jan Chan z Tajwanu i Chinkę Jie Zheng 6:4, 7:6 (7-5). Dla obu tenisistek to pierwszy wielkoszlemowy tytuł w tej konkurencji.

W drugim secie, przy stanie 3:2 dla Mattek-Sands i Safarovej, tenisistce z USA dała się we znaki kontuzja uda. Po trwającej kilka minut przerwie medycznej, podczas której 29-letniej zawodniczce pomogła fizjoterapeutka, wznowiono grę. Rozstawione z numerem 14. Chan i Zheng wygrały trzy kolejne gemy i wydawało się, że do wyłonienia zwyciężczyń potrzebna będzie trzecia partia. Amerykańsko-czeskiemu duetowi udało się jednak odrobić straty i rozstrzygnąć na swoją korzyść tie-breaka.

Mattek-Sands i Safarova po raz pierwszy wystąpiły w duecie. Poprzednio tak udany początek współpracy w Melbourne zaliczyły w 2005 roku Rosjanka Swietłana Kuzniecowa i Australijka Alicia Molik.

Nigdy wcześniej ani 29-letnia Amerykanka, ani młodsza o dwa lata Czeszka nie wygrały Wielkiego Szlema w tej konkurencji. Pierwsza z nich zaś trzy lata temu triumfowała w mikście (z Rumunem Horią Tecau), również w Melbourne.

Chan i Zheng w ćwierćfinale wyeliminowały Klaudię Jans-Ignacik i Słowenkę Andreję Klepac.

Wynik finału gry podwójnej kobiet wielkoszlemowego Australian Open:

Bethanie Mattek-Sands, Lucie Safarova (USA, Czechy) - Yung-Jan Chan, Jie Zheng (Tajwan, Chiny, 14) 6:4, 7:6 (7-5)