Zespół Polaka lepszy od Żalgirisu w Eurolidze

FC Barcelona z Maciejem Lampe pokonała we własnej hali Żalgiris Kowno 89:72 w meczu 5. kolejki fazy Top 16 Euroligi koszykarzy. Polak w osiem minut zdobył siedem punktów i miał zbiórkę. Kapitan Realu Felipe Reyes ustanowił rekord zbiórek - ma ich 1288.

Polski skrzydłowy trafił 2 z 5 rzutów za dwa punkty i 3 z 4 wolnych. Liderem Katalończyków był Chorwat Ante Tomic - 16 pkt, dziewięć zbiórek i pięć asyst. Jednym z arbitrów tego spotkania był Grzegorz Ziemblicki z Wrocławia.

Reyes, który w klasyfikacji wszech czasów Euroligi w liczbie zbiórek wyprzedził o jedną zebraną piłkę Turka Mirsada Turkcana (zakończył karierę w 2012 r.), nie mógł przechylić szali zwycięstwa na stronę Realu w Tel Awiwie w meczu z obrońcą tytułu Maccabi. Kapitan spisywał się jednak znakomicie - 20 pkt i 11 zbiórek. Mistrz Izraela wygrał 90:86, a do sukcesu poprowadził środkowy Sofoklis Schortsanitis - 17 pkt i osiem zbiórek. "Królewscy" przegrali pierwszy raz w Top 16.

15. mecz z rzędu wygrało CSKA Moskwa. Jedyna niepokonana drużyna Euroligi zwyciężyła po zaciętym i emocjonującym spotkaniu oraz dogrywce Niżny Nowgorod 103:95 (dogrywka 15:7). Serbski rozgrywający, drugi zawodnik Europy 2014 r. w rankingu FIBA-Europe, Milos Teodosic zdobył 25 pkt i miał pięć asyst dla CSKA - lidera grupy F, a Andrej Woroncewicz dołożył 22 pkt i dziewięć zbiórek.

Po raz pierwszy w Top 16 przegrał grecki Olympiakos Pireus, w Stambule z Anadolu Efesem 70:84. Do czołowej szesnastki Euroligi nie udało się awansować mistrzowi Polski PGE Turów Zgorzelec. Po cztery najlepsze drużyny z obydwu grup wywalczą miejsca w ćwierćfinałach rozgrywanych systemem play off.