Stoch siódmy w Willingen, Freund najlepszy

Kamil Stoch zajął siódme miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Zwyciężył Niemiec Severin Freund, drugi był Norweg Rune Velta, a trzeci Czech Roman Koudelka.

Lider klasyfikacji pucharowej Austriak Stefan Kraft, drugi po 1. serii, ostatecznie był szósty. Piotr Żyła ukończył zawody na 14. pozycji, a Jan Ziobro na 25.

Awansu do finału nie wywalczyli pozostali Polacy. Aleksander Zniszczoł był 43., a Maciej Kot 46.

Stochowi nie udało się powtórzyć osiągnięcia z poprzedniego sezonu, gdy wygrał oba konkursy w Willingen i został liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W niedzielę po pierwszej serii dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi był szósty po dobrym technicznie skoku na odległość 143,5 m. Prowadził Freund - 149,5 m, przed Kraftem i Norwegiem Andersem Fannemelem - 149 m. Stoch tracił do lidera 8,6 pkt. Piotr Żyła był 14. po lądowaniu na 138 m, a Jan Ziobro 26. - 131 m.

Pierwsza seria była rozgrywana w dość trudnych warunkach pogodowych. Wiatr pod narty wiał w prędkością dochodzącą do 2 m/s. Niektórzy zawodnicy dostawali za wiatr nawet minus 20 pkt, co się rzadko zdarza w konkursach. Na szczęście nie wypaczył on wyników rywalizacji, gdy wiał z jednego kierunku, nie "kręcił".

Druga seria była ponownie popisem Freunda. Niemiec po raz drugi miał najdłuższy skok - 146 m i zapewnił sobie zwycięstwo. Dzięki temu awansował w klasyfikacji pucharowej na czwarte miejsce.

Stoch w finale uzyskał 136,5 m i uplasował się w konkursie na siódmej pozycji. W klasyfikacji PŚ jest nadal 11., do dziesiątego Niemca Richarda Freitaga traci już tylko 28 pkt.

Dwaj pozostali Polacy w finale nie zawiedli, choć tak, jak wszyscy zawodnicy, mieli próby krótsze niż w pierwszej. Żyła utrzymał 14. miejsce lądując na 132,5 m, a Ziobro zajął 25. lokatę po skoku na odległość 130,5 m.

Nie udał się powrót do rywalizacji pucharowej Finowi Janne Ahonenowi. Jeden z najbardziej doświadczonych zawodników miał w finale zupełnie nieudaną próbę - 98,5 m i był 30. Także Austriak Gregor Schlierenzauer nie zaliczy konkursu w Willingen do udanych, zajął 20. miejsce.