Kategorię półśrednią KSW zdominowało trzech zawodników. Borys Mańkowski, Rafał Moks i Aslambek Saidow. Zawodnicy walczyli ze sobą we wszystkich możliwych kombinacjach. Pierwszy po pas sięgnął Czeczen, który w w grudniu 2012 roku pokonał Mańkowskiego, ale półtora roku później ten sam zawodnik zmienił go na tronie kategorii - 77 kg.

Rafał Moks jest jedynym zawodnikiem "zaszczytnego trio", który pasa mistrzowskiego nie dzierżył. Przegrał z Saidowem w listopadzie 2011 roku, a we wrześniu 2012 na KSW 20 musiał uznać wyższość Borysa Mańkowskiego. Ostatnio "Kulturysta" zaliczył cztery zwycięstwa przez poddanie gilotyną i na KSW 30 spróbuje zrewanżować się Czeczenowi. Czy zwycięstwo z reprezentantem Arrachionu Olsztyn zapewni szczecinianinowi titleshota? Nie dla wszystkich jest to oczywiste...

- Nie mogę bezpośrednio postawić sprawy w ten sposób, że zwycięzca zmierzy się z Borysem Mańkowskim. Mamy jeszcze kilka opcji i analizujemy wszystkie możliwości. Nie tylko liczby i statystyki decydują, ale również przebieg walki - swierdził współwłaściciel KSW Maciej Kawulski.

Dla niektórych sprawa wydaję się oczywista. Łukasz Jurkowski, były zawodnik MMA i obecnie komentator sportowy, jest odmiennego zdania niż Kawulski. Jego zdaniem zawodnicy odnoszący serię zwycięstw zasługują na możliwość walki o pas i znużenie bezpośrednimi starciami nie powinno mieć tu większego znaczenia. Tym bardziej, że w przypadku trio KSW zawsze pojedynki przynosiły wiele emocji i były bardzo wyrównane.

- Wydawało mi się, że naturalnym wyborem czy to dla Mańkowskiego czy Tsareva powinien być w następnej walce zwycięzca walki Moks - Saidow. O ile Saidow wraca po dłuższej przerwie, to Rafał ma na swoim koncie pasmo zwycięstw, które powinno postawić go  w walce o mistrzowski pas. Oczywiście jeśli tworzymy jakiekolwiek rankingi Federacji KSW - zaznaczył Łukasz Jurkowski.

Wielu liczy na Michaiła Tsareva. I nie chodzi tylko o walkę z Borysem Mańkowskim, ale również o zwiększenie rywalizacji w kategorii półśredniej. Rosjanin posiada wysokie umiejętności, świetny rekord i jego dobra postawa na KSW 30 może przynieść KSW wiele korzyści. Kibice czekają nie tylko na zwycięstwa swoich ulubieńców, ale również oczekują najwyższego poziomu sportowego.

 

Zobacz fragmenty programu Puncher w załączonym materiale wideo oraz materiał Pawła Słodownika o sytuacji w kategorii półśredniej.