Carina Vogt mistrzynią świata w skokach

Mistrzyni olimpijska z Soczi Niemka Carina Vogt wygrała konkurs skoków kobiet i zdobyła złoty medal w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun. Polki nie startowały.

Drugie miejsce zajęła Japonka Yuki Ito, a trzecie liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz.

Na szóstej pozycji została sklasyfikowana broniąca tytułu Amerykanka Sarah Hendrickson.

Iraschko-Stolz prowadziła po pierwszej serii, ale w drugiej miała skok o trzy metry od Vogt i spadła w klasyfikacji końcowej na trzecią pozycję.

Kobiety w skokach narciarskich w mistrzostwach świata rywalizowały po raz czwarty w historii.

Po pierwszej serii prowadziła z wynikiem 92,5 m Iraschko-Stolz. Druga była Vogt po skoku na odległość 91,5 m, a trzecia Kanadyjka Taylor Henrich - 90,5 m.

Ósmą pozycję zajmowała Hendrickson, która oddała skok na odległość 87 m. Reprezentantka USA miała na początku sezonu spore problemy zdrowotne, dość długo leczyła kontuzję, obawiano się nawet, czy będzie mogła w Falun wystartować.

W finale najdłuższe skoki - po 93 m miały Japonki Ito i Sara Takanashi. Dzięki temu obie awansowały w klasyfikacji końcowej, Ito z 4. miejsca po pierwszej serii na 2., a Takanashi z 9. pozycji po pierwszej serii na 4.

Vogt wylądowała na 92. m i zapewniła sobie miejsce na podium. Jako ostatnia na rozbiegu stanęła Iraschko-Stolz, zawodniczka najbardziej doświadczona z grona faworytek. Ale w Falun drugi skok jej się nie udał, tylko 89 m spowodowało, że mistrzyni świata z Oslo w 2011 roku w Falun spadła w klasyfikacji na trzecie miejsce.