Przed etapem ustaliliśmy, by Sylwester Szmyd spróbował dziś swoich sił w ucieczce - powiedział po etapie dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice, Piotr Wadecki - Wiedzieliśmy, że szanse na to, by wjechać na szczyt w okolicach podium będą większe po ataku we wcześniejszej fazie rywalizacji. Bezpośrednia konfrontacja z Froome'm i Contadorem nie miała sensu, bo dwójka ta jest poza zasięgiem reszty peletonu. Chcieliśmy rozegrać to inaczej i dlatego postawiliśmy na taką akcję. Wszystko co robimy w pierwszej części sezonu jest związane z Giro d'Italia. Tam umiejętność jazdy w ucieczce może się okazać bardzo ważna, gdy będziemy walczyć o sukces etapowy. W swojej karierze Sylwester rzadko łapał się w odjazdy i poprzez takie akcje musi się na nowo tego nauczyć.

Przed etapem Sylwester Szmyd zapowiadał, że planuje sprawdzić formę na tym etapie. Słowa dotrzymał i zaatakował już na początku zmagań. Wraz z 8 innymi kolarzami oderwał się od peletonu. Na czele, poza Szmydem jechali także Peio Bilbao (Caja Rural - Seguros RGA), Jeremy Roy (FDJ), Simon Geschke (Team Giant - Alpecin), Christophe Riblon (AG2R La Mondiale), Aleksejs Saramotins (IAM Cycling), Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen - Baloise), Marc De Maar (Team Roompot) i Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare).

Peleton dowodzony przez grupę lidera, Tinkoff- Saxo nie pozwolił ucieczce na osiągnięcie zbyt dużej przewagi i w szczytowym momencie dochodziła do trzech minut. Utrzymywała się ona w okolicach 2 minut przez większość wyścigu, jednak została zupełnie zniwelowana 17 kilometrów przed metą, u podnóża finałowego, stromego podjazdu. Później zespół Tinkoff-Saxo kontrolował, by nikt nie zaatakował w pocz ątkowej fazie wzniesienia.

Alberto Contador wykończył pracę swoich kolegów i odniósł zdecydowane zwycięstwo na Alto de Hazallanas. 19 sekund za nim zameldował się Christopher Froome (Team Sky), a trzeci był Romain Bardet (AG2R La Mondiale). Jako pierwszy z "pomarańczowych" na szczycie pojawił się Szmyd, który był 53. Grega Bole stracił koszulkę lidera klasyfikacji punktowej na rzecz Contadora.

Wyniki 3. etapu Vuelta a Andalucia:

1. Alberto Contador (Tinkoff - Saxo)

2. Christopher Froome (Team Sky)

3. Romain Bardet (AG2R La Mondiale)

...

53. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice) 8:40

56. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) 10:18

85. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice)  17:12

86. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice)

103. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice) 17:16