Sensacja w Lublinie! Pierwsza porażka mistrzyń Polski

Piłka ręczna

Mistrzynie Polski, piłkarki ręczne MKS Selgros Lublin sensacyjnie przegrały we własnej hali z SPR Pogonią Baltica Szczecin 24:30 (9:13) w spotkaniu dziewiętnastej kolejki PGNiG Superligi. To pierwsza porażka lublinianek w obecnym sezonie, we wcześniejszych grach mistrzynie zanotowały szesnaście zwycięstw i jeden remis.

Piłkarki ręczne Pogoni Baltica jako jedyne w obecnym sezonie urwały punkt mistrzyniom Polski. 28 października, po emocjonującym spotkaniu, w Szczecinie padł remis 23:23 (11:12). Już pierwsza połowa meczu rundy rewanżowej pokazała, że podopieczne Adriana Struzika mają patent na lublinianki.

Na początku spotkania gospodynie wywalczyły prowadzenie 3:1, po trafieniu Alesi Mihdaliovej. Przyjezdne zdołały wyrównać na 4:4, rozpoczynając okres wymiany ciosów. Na gola Marty Gęgi odpowiedziała Patrycja Królikowska (5:5). Po chwili gospodynie znów prowadziły po karnym Marty Gęgi, ale w rewanżu efektowną akcję przyjezdnych skończyła Małgorzata Stasiak. Po kwadransie remis 6:6, później jeszcze Joanna Drabik dała przewagę gospodyniom. W 18. minucie szczypiornistki ze Szczecina wyszły na prowadzenie, wykorzystując grę w przewadze (7:8). Przez kolejne sześć minut oglądaliśmy fatalną, chaotyczną grę w ataku obu ekip i sześć bezbramkowych minut przerwanych dopiero w 24. minucie celnym rzutem Patrycji Królikowskiej ze skrzydła. W kolejnych akcjach przyjezdne powiększały dystans, a niemoc lublinianek w ataku, spowodowana również dobrą postawą bramkarki Sołomiji Szywerskiej zostałą przerwana dopiero w 27. minucie. Po faulu Małgorzaty Stasiak na Dorocie Małek z karnego trafiła Marta Gęga (8:11). Nie wpłynęło to jednak na zmianę gry gospodyń. Po chwili Patrycja Królikowska trafiła do bramki rywalek, mimo iż Pogoń grała w osłabieniu.

Wynik pierwszej części gry na dziesięć sekund przed końcem na 9:13 ustaliła Agata Cebula. Drugą odsłonę celnym rzutem rozpoczęła ta sama zawodniczka. Ekipa ze Szczecina wyśrubowała zaliczkę do siedmiu punktów (10:17). Nadzieją na zwrot akcji w tym spotkaniu dała gospodyniom postawa Aleksandry Baranowskiej. Bramkarka lublinianek obroniła kilka trudnych piłek, również rzut karny. Szczecinianki przez dłuższy czas nie mogły zdobyć dwudziestej bramki, a mistrzynie Polski odrabiały straty (15:19). Okres przewagi gospodyń zakończyło nieporozumienie związane z wycofaniem bramkarki. Aleksandra Baranowska nie zdążyła wrócić między słupki, co bezwzględnie wykorzystała Agata Cebula. W kolejnej akcji Hanna Yashchuk powiększyła zaliczkę Pogoni (15:21). Gospodynie zdołały zmniejszyć dystans do trzech oczek (20:23), ale Agata Cebula odpowiedziała swym dziewiątym trafieniem w tym spotkaniu. Szczecinianki nie pozwoliły już gospodyniom na dogonienie wyniku. Końcówka spotkania to wymiana ciosów, przy bezpiecznej przewadze Pogoni. W ostatnich sekundach wynik spotkania ustaliła Agata Cebula, rzucając swą dziesiątą i trzydziestą dla drużyny bramkę.

MKS Selgros Lublin - SPR Pogoń Baltica Szczecin 24:30 (9:13)

Najwięcej bramek: dla MKS Selgros - Marta Gęga 9, Dorota Małek i Joanna Drabik po 5, dla Pogoni - Agata Cebula 10, Małgorzata Stasiak 6 oraz Patrycja Królikowska i Monika Koprowska po 4.