Najwyższe rankingi FIDE mają: Czech David Navara - 2735, Rosjanin Nikita Witiugow - 2735 i Ukrainiec Paweł Eljanow - 2727, a z Polaków - wicemistrz kraju Grzegorz Gajewski  na 33. pozycji listy startowej mający 2646 pkt.

- W naszej ekipie nie ma mistrza Polski Radosława Wojtaszka, który ma już zapewniony udział w turnieju Pucharu Świata we wrześniu w Baku. Z mistrzostw w Jerozolimie zakwalifikują się zawodnicy z miejsc 1-23, a może i dalszych, jeśli w tej puli będą ci, co uzyskali już prawo gry - powiedział prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega.

Jak zaznaczył "rankingi nie zgrają" i mimo odległej lokaty na liście Gajewskiego, jak również brązowego medalisty mistrzostw Polski Jana-Krzysztofa Dudy - 71., który w kwietniu skończy 17 lat, obaj powinni uzyskać kwalifikację do turnieju Pucharu Świata.

Tego samego zdania jest kierownik wyszkolenia PZSzach. Piotr Murdzia, wielokrotny mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych.

- W grudniu Duda zdobył we Wrocławiu złoty medal mistrzostw Europy w szachach szybkich. Brązowy wywalczył Gajewski. Są w dobrej formie i liczę, że uplasują się wysoko w klasyfikacji. Miłą niespodziankę może sprawić 37-letni Robert Kempiński. Wprawdzie okres świetności ma już za sobą, ale stabilna gra jest jego atutem - ocenił Murdzia.

Mistrzostwa Europy w szachach rozgrywane są od 2000 roku. Polacy zdobyli w nich dotychczas trzy medale: Bartłomiej Macieja - złoty w Batumi (2002), Radosław Wojtaszek - srebrny w Aix-les-Bains (2011) i Tomasz Markowski - brązowy w Saint-Vincent (2000).

Skład reprezentacji Polski: Grzegorz Gajewski, Mateusz Bartel, Daniel Sadzikowski, Dariusz Świercz (wszyscy KSz Polonia Wrocław), Robert Kempiński , Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka)