Boe - biathlonowy mistrz świata na przekór wiatrowi

Thingnes Boe

Norweski biathlonista Johannes Thingnes Boe został mistrzem świata w sprincie w Kontiolahti. Jego starszy brat Tarjei wywalczył w tej konkurencji brązowy medal. Po srebro sięgnął niespodziewanie Kanadyjczyk Nathan Smith.

Przy silnym wietrze, w którym bezbłędnie strzelało tylko dwóch ze 127 sklasyfikowanych uczestników (w tym Tarjei Boe), zawiedli zawodnicy z czołówki Pucharu Świata. Lider Martin Fourcade popełnił trzy błędy w "stójce" i zajął dopiero 12. miejsce. Francuz stracił do zwycięzcy prawie 50 sekund. Lepiej poszło jego bratu Simonowi, który był czwarty.

Pomimo tego Martin Fourcade umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ, ponieważ jeszcze gorzej poszło goniącemu go Niemcowi Simonowi Schemppowi. Dotychczasowy lider sprintu, którego w sobotę wyprzedził Francuz, spudłował aż siedmiokrotnie i nie zajął nawet miejsca w sześćdziesiątce. To oznacza, że jednego z czołowych kandydatów do medali zabraknie w niedzielnym biegu na dochodzenie.

Słabo spisał się też Rosjanin Anton Szipulin, który zajął 18. miejsce. Pozwoliło mu to jednak wyprzedzić Schemppa i przesunąć się na pozycję wicelidera PŚ.

W niedzielę wystąpi tylko jeden z trzech Polaków, którzy wystartowali w sprincie. Krzysztof Pływaczyk zajął 58. miejsce, co jest jego najlepszym rezultatem w tym sezonie. Łukasz Szczurek był 63. i zabrakło mu kilku sekund, by się zakwalifikować. Grzegorz Guzik ukończył zawody na 89. pozycji.

Po dwóch konkurencjach MŚ bracia z Norwegii mogą pochwalić się już dwoma krążkami. W czwartek wystartowali w sztafecie mieszanej i wraz z Fanny Welle-Strand Horn i Tiril Eckhoff stanęli na najniższym stopniu podium.

Z kolei 29-letni Smith osiągnął najlepszy wynik w karierze. Dotychczas nigdy nie udało mu się zająć miejsca w pierwszej trójce zawodów PŚ, a w czołowej dziesiątce zmieścił się dopiero po raz ósmy.