Polacy za granicą: Arabskie gole. Co z Pawłem Olkowskim?

Paweł Olkowski opuścił murawę z kontuzją. Czy uraz Polaka wykluczy go ze spotkania z Irlandią?

Wspaniała pogoda służy Adrianowi Mierzejewskiemu i Łukaszowi Szukale. Obaj Polacy, którzy występują w klubach z Arabii Saudyjskiej zdobyli w weekend ważne gole dla swoich drużyn. Adama Nawałkę cieszy z pewnością forma strzelecka, natomiast martwi uraz Pawła Olkowskiego, który opuścił boisko w końcówce meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Rumieńców nabiera walka o prymat w Championship, gdzie o awans bije się Bournemouth Artura Boruca. Polski golkiper walnie przyczynił się do dwoch ważnych zwycięstw swojej drużyny, dzięki czemu ekipa z południa Anglii jest ponownie liderem drugiej angielskiej klasy rozgrywkowej. Borucowi zdecydowanie należy się miano najlepszego Polaka na Wyspach w ostatnim tygodniu, choć do tego miana może kandydować także Radosław Cierzniak, który w niedzielnym meczu z Celtikiem obronił rzut karny. Jego Dundee United zremisowało z zespołem z Glasgow mimo tego, że dużą część meczu grało w "dziewiątkę"!

Weekend należał także do Polaków grających w piłkę na Półwyspie Arabskim. Łukasz Szukała zdobył kolejną bramkę dla Al-Ittihad, natomiast Adrian Mierzejewski popisał się dwoma golami (w tym jednym przecudnej urody) dla Al-Nasr. Jeśli mówimy już o polskich golach, to warto także wspomnieć o dziesiątym ligowym trafieniu Piotra Parzyszka, który swoje umiejętności prezentuje w 2. lidze belgijskiej. W środku tygodnia do siatki rywala trafił także bardzo regularny w ostatnim czasie Eugen Polanski.

Biało-czerwonych w weekend nie ominęły także kontuzje. Paweł Olkowski, który zagrał bardzo dobre zawody przeciwko Eintrachtowi, opuścił boisko z urazem tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego. W poniedziałek reprezentant Polski przejdzie badania rezonansem magnetycznym, po których będzie znany stan jego zdrowia. Oby kontuzja nie okazała się zbyt poważna, bowiem wcześniej z kadry na Irlandię wypadł Łukasz Piszczek, który urazem przypłacił występ w meczu Ligi Mistrzów.

W mijającym tygodniu do gry wrócili piłkarze biegający po boiskach w Chinach i Rosji. Krzysztof Mączyński mecz z Liaoning obejrzał z perspektywy ławki rezerwowych, natomiast 90 minut w starciu z Tianjin Teda rozegrał Mateusz Zachara. Z kolei piłkarze Tereka Grozny: Maciej Rybus i Marcin Komorowski nie zdołali zatrzymać CSKA Moskwa, a ich zespół uległ faworytowi rozgrywek 1:2. Warto odnotować także debiut byłego golkipera Ruchu Chorzów Krzysztofa Kamińskiego w barwach Jubilo Iwata, a także pierwszy mecz Damiena Perquisa w Toronto FC. Obaj pomogli swoim drużynom odnieść zwycięstwa 3:1.

ANGLIA

Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Wolverhampton Wolves (2:1) i 90 minut z Fulham (5:1)
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut z Tottenhamem (2:3)
Wojciech Szczęsny (Arsenal) – poza kadrą na mecz z QPR (1:2)
Krystian Bielik (Arsenal) – poza kadrą na mecz z QPR (1:2)
Marcin Wasilewski (Leicester) – na ławce z Manchesterem City (0:2)
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Leeds (1:2) i na ławce z Brentford (1:1)
Radosław Majewski (Huddersfield) – na ławce z Brentford (1:4) i wszedł w 59. minucie z Rotherham (0:2)
Tomasz Kuszczak (Wolverhampton Wolves) – 90 minut z Bournemouth (1:2) i 90 minut z Watford (2:2)

ARABIA SAUDYJSKA

Łukasz Szukała (Al-Ittihad) - 90 minut i gol z Najran (2:1)
Adrian Mierzejewski (Al-Nasr) – 59 minut i dwa gole z Al-Shoalah (5:0)

BELGIA

Rafał Wolski (KV Mechelen) – wszedł w 90. minucie ze Standardem Liege (1:0)
Piotr Parzyszek (St. Truiden) – 90 minut i gol z Woluwe Zaventem (1:0)

BUŁGARIA

Łukasz Gikiewicz (Lewski) – w poniedziałek mecz z Markiem Dupnicą

CHINY

Krzysztof Mączyński (Guizho Renhe) – na ławce z Liaoning (0:1)
Mateusz Zachara (Henan Jianye) – 90 minut z Tianjin Teda

FRANCJA

Kamil Grosicki (Rennes) – na ławce z Metz (1:0)

HISZPANIA

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut i żółta kartka z Deportivo (4:3)
Przemysław Tytoń (Elche) – 90 minut z Almerią (1:0)
Cezary Wilk (Deportivo) – poza kadrą na mecz z Sevillą (3:4)

HOLANDIA

Arkadiusz Milik (Ajax) – poza kadrą na mecz z Excelsiorem (1:0)
Sebastian Steblecki (Cambuur) – na ławce z Zwolle (1:6)
Filip Kurto (Dordrecht) – 90 minut z Groningen (0:2)

JAPONIA

Krzysztof Kamiński (Jubilo Iwata) – 90 minut z Kitakyushu (3:1)

NIEMCY

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – poza kadrą na mecz z Dresden (2:0) i Hamburgerem SV (0:0)
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) – zszedł w 90 minucie z Dresden (2:0) i zaliczył asystę oraz wszedł w 76. minucie z Hamburgerem SV (0:0)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut z Brunszwikiem oraz wszedł w 32. minucie z Hannoverem 96 (3:1) i wywalczył rzut karny
Artur Sobiech (Hannover) – 58 minut z Bayernem (1:3)
Paweł Olkowski (Koeln) - 90 minut z Freiburgiem (1:2); 90 minut z Eintrachtem (4:2)
Adam Matuszczyk (Koeln) – poza kadrą na mecze z Freiburgiem i Eintrachtem
Sławomir Peszko (Koeln) – poza kadrą na mecz z Freiburgiem; 90 minut i żółta kartka z Eintrachtem
Eugen Polanski (Hoffenheim) – 90 minut i gol z Aalen (2:0) oraz zszedł w 82. minucie z Schalke
Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen) – zszedł w 100. minucie z Kaiserslautern (2:0); na ławce w meczu z Paderborn (3:0)
Rafał Gikiewicz (Eintracht Brunszwik) – 90 minut z Bayernem (0:2) oraz 90 minut z St. Pauli (0:2)
Kacper Przybyłko (Greuther Furth) – 90 minut z Aalen (1:1)
Martin Kobylański (Union Berlin) – wszedł w 67. minucie spotkania z Kaiserslautern (0:0)
Piotr Ćwielong (Bochum) – na ławce z Fortuną Düsseldorf (2:2)
Mateusz Klich (Kaiserslautern) – na ławce z Leverkusen (0:2) oraz i z Unionem Berlin (0:0)
Waldemar Sobota (St.Pauli) – poza kadrą na mecz z Brunszwikiem (2:0)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Estoril) – na ławce z Gil Vicente (1:1)

ROSJA

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut z CSKA (1:2)
Marcin Komorowski (Terek Grozny) – 90 minut z CSKA (1:2)
Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – poza kadrą na mecz ze Spartakiem (3:1)
Janusz Gol (Amkar) – w poniedziałek mecz z Torpedo
Adam Kokoszka (Torpedo) – w poniedziałek mecz z Torpedo

RUMUNIA

Kamil Biliński (Dinamo) – 90 minut z ASA Targu Mures (1:2)

SZKOCJA

Łukasz Załuska (Celtic) – na ławce z St. Johnstone (0:1) i z Dundee United (1:1)
Radosław Cierzniak (Dundee United) – 90 minut z Celtikiem (1:1) i obroniony rzut karny
Jarosław Fojut (Dundee United) – 90 minut z Celtikiem
Michał Szromnik (Dundee United) – na ławce z Celtikiem

TURCJA

Ludovic Obraniak (Rizespor) – 90 minut i asysta z Balikesirsporem (2:2)

UKRAINA

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – wszedł w 77. minucie z Olimpikiem Donieck (1:0)