Sprint w Drammen dla Norweżki

Norweżka Maiken Caspersen Falla wygrała w Drammen sprint techniką klasyczną, zaliczany do Pucharu Świata w biegach narciarskich. Kolejne miejsca zajęły jej rodaczki Heidi Weng i Marit Bjoergen. Justyna Kowalczyk odpadła w eliminacjach.

Los Kowalczyk w eliminacjach podzieliła Sylwia Jaśkowiec. Narciarka z Kasiny Wielkiej zajęła 31. miejsce, a Jaśkowiec 33.

To był ostatni sprint w tym sezonie. Małą Kryształową Kulę za rywalizację w tej specjalności zdobyła Bjoergen, która już blisko miesiąc temu zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Weng straciła do Falli 0,72 s, a Bjoergen była wolniejsza od zwyciężczyni o 1,51.

Kowalczyk w tym sezonie PŚ wystartowała po raz ostatni. Cykl 2014/15 zakończy się w niedzielę w Oslo biegiem na 30 km techniką dowolną. Dwukrotna mistrzyni olimpijska już wcześniej zapowiedziała, że nie weźmie w nim udziału.

Po raz pierwszy od sezonu 2004/05 Kowalczyk nie udało się stanąć na podium w żadnym indywidualnym starcie w zawodach PŚ. Polka zajęła trzecie miejsce w parze z Jaśkowiec w sprincie drużynowym w estońskiej miejscowości Otepaeae. Ten sam wynik podopieczne trenera Aleksandra Wierietielnego powtórzyły w lutym podczas mistrzostw świata w Falun.

Kowalczyk z powodu kontuzji stopy i problemów osobistych nie przygotowała się do sezonu tak jak zwykle. Po raz pierwszy zdarzyło jej się nie ukończyć wymagającego cyklu Tour de Ski. Zrezygnowała z wielu startów w PŚ, najpierw na rzecz przygotowań do mistrzostw, a potem by spełnić swoje wielkie marzenie - wziąć udział w Biegu Wazów.

W niedzielę wygrała tę prestiżową imprezę, rozgrywaną na dystansie 90 km. Mimo słabszego sezonu nie zamierza kończyć kariery. Jej celem są igrzyska olimpijskie w południowokoreańskim Pyeongchang w 2018 roku.