Bezbłędna Yurlova ze złotym medalem! Dobry występ Polek

Ekaterina Yurlova jako jedyna zawodniczka zakończyła bieg indywidualny bez błędu na strzelnicy i została złotą medalistką MŚ! Drugie miejsce zajęła Czeszka Gabriela Soukalova, a na najniszym stopniu podium po znakomitym finiszu stanęła Kaisa Makarainen. Najlepsza z Polek Monika Hojnisz zajęła dziewiątą pozycję!

Gabriela Soukalova z numerem startowym 4 od początku biegu na 15 km pokazała, że będzie liczyła się w klasyfikacji generalnej. Czeszka jechała znakomicie, a dodatkowo zaliczała kolejne bezbłędne strzelania. Dopiero podczas czwartej, ostatniej wizyty na strzelnicy zaliczyła jedno pudło, które zabrało jej złoty medal MŚ.

Jak zwykle znakomicie na trasie prezentowała się Kaisa Makarainen. Reprezentantka gospodarzy jechała zdecydowanie najlepiej z całej stawki, ale na drugim i trzecim strzelaniu zaliczyła po jednym pudle. W międzyczasie na mecie zameldowała się Dorothea Wierer, która straciła do liderującej Czeszki tylko 1,6 s. Finka na ostatnim odcinku jechała znakomicie, ale na finiszu zameldowała się na drugim miejscu. Do Soukalovej straciła 1,2 s i wyprzedziła Wierer o 0,4 s.

Wydawało się, że medale są już rozdane i nikt nie brał pod uwagę sensacyjnego rozstrzygnięcia. Na trasie z numerem 93 szalała natomiast Ekaterina Yurlova, która na trasie zastąpiła Ekaterinę Szumiłową. Reprezentantka Rosji jak burza szła przez kolejne wizyty na strzelnicy i jako jedyna zawodniczka z całej stawki nie zaliczyła żadnego błędu na dwadzieścia wykorzystanych nabojów. Yurlova dojechała do mety z najlepszym czasem wyprzedzając Soukalovą o 23,2 sekundy.

Najlepiej z Polek spisała się Monika Hojnisz. Nasza reprezentantka zaliczyła tylko jedno pudło na strzelnicy i zajęła wysokie dziewiąte miejsce. Bezbłędne strzelanie dałoby Polsce miejsce na podium...

Cieszę się z tej wysokiej pozycji. Wyrzuciłam z głowy myśl, że nie potrafię strzelać. Warunki były dzisiaj bardzo stałe i sprzyjające. W piątek powalczymy o najwyższe miejsce i zdajemy sobie sprawę, że możemy powalczyć. Po prostu nie wypada nie pójść za ciosem - powiedziała Monika Hojnisz prosto z Kontiolahti.

Dwukrotna medalistka tych mistrzostw Weronika Nowakowska-Ziemniak do ostatniej chwili nie była pewna swojego startu w biegu indywidualnym. Po ostatnich intensywnych dniach spisała się na trasie bardzo dobrze i zajęła trzynaste miejsce. Ze swojego startu jest bardzo zadowolona.

Jestem bardzo zadowolona ze swojego występu i równej postawy na strzelnicy. Na trasie było troszkę gorzej, ale cieszę się powalczyłam o punkty w PŚ. Ostatnie dni pochłonęły sporo mojej energii. Oczywiście to wszystko jest bardzo miłe, ale dzisiejszy start był troszkę trudniejszy dla mnie - stwierdziła Weronika Nowakowska-Ziemniak po biegu indywidualnym.

Krystyna Guzik zajęła ostatecznie 14. miejsce, a Magdalena Gwizdoń uplasowała się w klasyfikacji na 56. pozycji.